Stali jste se obětí hackerů? Vyzkoušejte, jestli váš e-mail prolomili

Hackeři jsou stále troufalejší, zdaleka je přitom nezajímají jen tajná vládní data. V uplynulých dnech se tak nabourali do spousty emailů. Bezpečnostní experti si toho ovšem brzy všimli a vytvořili webovou databázi, díky které zjistíte, jestli se to týká i vás.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

V těchto dnech došlo k obrovskému úniku dat, který postihl téměř tři čtvrtě miliardy emailových schránek po celém světě. Zaznamenali jej však bezpečnostní experti, kteří už stvořili databázi, jejímž prostřednictvím zjistíte, zdali patříte mezi postižené.

Stačí vyrazit na adresu www.haveibeenpwned.com a zadat do vyhledávače vaši adresu. Pokud pozadí stránky zezelená, dopadli jste, podobně jako já, na výbornou a vaší schránky se žádný z nedávných datových úniků nedotkl.

Existuje však eventualita, že vaše schránka je jedním ze tři čtvrtě miliardy emailů, do kterých se hackeři nabourali. Pro tento případ nabízí stránka velice jednoduchý návod, jak se vyvarovat dalším útokům.

Tamní experti doporučují použití aplikace 1Password, která generuje a ukládá hesla. Vyplatí se také zavedení dvoufaktorové autentizace a pečlivé uložení vašich hesel. Závěrem se nezapomeňte přihlásit k odběru informací z této webové stránky, která vám pošle upozornění vždy, když se někdo nabourá do vaší emailové schránky.

Web have i been pwned? obsahuje kromě dat ze zmíněné Kolekce č. 1, jejíž součástí jsou data o 772 milionech emailů, i informace z dalších velkých úniků, které se týkaly třeba sociální sítě MySpace, programů společnosti Adobe či sítě LinkedIn.

Ke změně hesla však můžete provizorně sáhnout i v případě, že váš email napaden nebyl. Rozhodně tím totiž nic nepokazíte. Pamatujte však na pravidlo, že se nevyplácí používat jedno heslo opakovaně. Nebo se alespoň přihlaste k odběru informací ze zmiňovaného webu, aby vás nezaskočilo, že se do vaší schránky někdo naboural.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google Stadia: Revoluce, která potopí konkurenci a ukončí prodej počítačů?

20.03.2019 12:35 Komentář - Ve světě fanoušků počítačových a konzolových her se od včerejšího večera neřeší nic…

Revoluce v hraní videoher? Google představil platformu Stadia

19.03.2019 21:34 Internetový gigant Google se pouští do videoher. Dnes představil streamingovou službu Stadia, která…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Česká Wikipedie se vypne, kvůli změně autorského práva

18.03.2019 21:30 Aktualizováno Česká verze Wikipedie nebude ve čtvrtek jeden den fungovat. Její editoři tím chtějí protestovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama