Nejste na sociální síti? Počítač dokáže váš profil předpovědět na základě ostatních uživatelů

Snad každý, kdo na nich je, někdy přemýšlel o tom, že sociální sítě opustí. Argument ztráty soukromí, kterou přinesl Facebook, Twitter nebo Instagram, už ale není na místě, tvrdí nová studie vědců z univerzity v americkém státě Vermont. Žádné soukromí jednotlivce totiž na síti vlastně neexistuje.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sociální síť Twitter
doporučujeme

Závěry studie ukazují, že příspěvky lidí, s nimiž jste na sociální síti spojeni, mohou být využity „proti vám“. Konkrétně k predikci obsahu vašich budoucích příspěvků, a to dokonce i lépe než vaše vlastní předchozí příspěvky. „Jen 8 kontaktů jednoho člověka stačí k takové predikci,“ konstatují autoři studie.

„Informace jsou tak silně zákodované v sociální síti, že je z principu možné „vyprofilovat“ člověka jen z jeho sociálních vazeb i ve chvíli, kdy ten dotyčný takovou platformu opustí,“ píše se ve studii.

K analýze své hypotézy využil výzkumný tým přes 30 milionů veřejně dostupných tweetů od téměř 14 tisíc uživatelů Twitteru. S pomocí těchto dat identifikovali vědci 927 ego sítí, přičemž každá z nich reprezentuje jednu osobu (ego) a jejích 15 nejčastěji zmiňovaných kontaktů na Twitteru.

Na základě těchto ego sítí byli za pomoci počítačových programů schopni přesně předpovědět, co bude taková osoba psát v 60 % budoucích případů. Nejde tedy o zcela bezchybnou predikci, ale je zajímavé vidět, co všechno se dá určit z informací, které o sobě lidé na sociálních sítích sdílí zcela neúmyslně.

Ještě děsivější je však zjištění, že u altereg neboli zmiňovaných kontaktů klesá přesnost predikce jen o tři procenta. To vlastně znamená, že ačkoliv na sociální síti nejste, podoba vašeho profilu se dá odhadnout na základě toho, jak se na síti chovají vaši nejbližší.

„Zatímco víme, že informace jednoho člověka lze použít pro předpověď personálních vlastností, což může být v rozporu s pravidly ochrany soukromí, pravděpodobnost vzniku stínových profilů ve velkém měřítku poukazuje na vážnější problém,“ říká počítačový expert David Garcia z vídeňské Medizinische Universität.

„Musíme přestat přemýšlet o ochraně jedince a přepnout na ochranu celé sociální sítě, která počítá s tím, že naše rozhodnutí mít vlastní informace soukromé je ovlivněno i rozhodnutími ostatních uživatelů,“ dodává Garcia.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masivní cenzura? Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dceři a státním…

13.09.2019 07:38 Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť zablokovala účty vůdci…

Netanjahu šířil nenávist vůči Arabům? Facebook potrestal stránku…

12.09.2019 17:18 Provozovatel sociální sítě Facebook potrestal stránku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua…

Neomezená data jsou tady, hlásí O2. Od příštího týdne nabídne nové tarify

12.09.2019 16:52 Aktualizováno Operátor O2 nabídne od pondělí nové tarify s neomezenými daty. Cena tarifů Neo bude začínat na 1099…

Vliv počítačů na děti? Čeští vědci boří mýtus, přišli s překvapivým…

10.09.2019 11:17 Čím dřív děti začnou pracovat s počítači, tím víc si později věří při jejich užívání. Časná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama