Nejste na sociální síti? Počítač dokáže váš profil předpovědět na základě ostatních uživatelů

Snad každý, kdo na nich je, někdy přemýšlel o tom, že sociální sítě opustí. Argument ztráty soukromí, kterou přinesl Facebook, Twitter nebo Instagram, už ale není na místě, tvrdí nová studie vědců z univerzity v americkém státě Vermont. Žádné soukromí jednotlivce totiž na síti vlastně neexistuje.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sociální síť Twitter
doporučujeme

Závěry studie ukazují, že příspěvky lidí, s nimiž jste na sociální síti spojeni, mohou být využity „proti vám“. Konkrétně k predikci obsahu vašich budoucích příspěvků, a to dokonce i lépe než vaše vlastní předchozí příspěvky. „Jen 8 kontaktů jednoho člověka stačí k takové predikci,“ konstatují autoři studie.

„Informace jsou tak silně zákodované v sociální síti, že je z principu možné „vyprofilovat“ člověka jen z jeho sociálních vazeb i ve chvíli, kdy ten dotyčný takovou platformu opustí,“ píše se ve studii.

K analýze své hypotézy využil výzkumný tým přes 30 milionů veřejně dostupných tweetů od téměř 14 tisíc uživatelů Twitteru. S pomocí těchto dat identifikovali vědci 927 ego sítí, přičemž každá z nich reprezentuje jednu osobu (ego) a jejích 15 nejčastěji zmiňovaných kontaktů na Twitteru.

Na základě těchto ego sítí byli za pomoci počítačových programů schopni přesně předpovědět, co bude taková osoba psát v 60 % budoucích případů. Nejde tedy o zcela bezchybnou predikci, ale je zajímavé vidět, co všechno se dá určit z informací, které o sobě lidé na sociálních sítích sdílí zcela neúmyslně.

Ještě děsivější je však zjištění, že u altereg neboli zmiňovaných kontaktů klesá přesnost predikce jen o tři procenta. To vlastně znamená, že ačkoliv na sociální síti nejste, podoba vašeho profilu se dá odhadnout na základě toho, jak se na síti chovají vaši nejbližší.

„Zatímco víme, že informace jednoho člověka lze použít pro předpověď personálních vlastností, což může být v rozporu s pravidly ochrany soukromí, pravděpodobnost vzniku stínových profilů ve velkém měřítku poukazuje na vážnější problém,“ říká počítačový expert David Garcia z vídeňské Medizinische Universität.

„Musíme přestat přemýšlet o ochraně jedince a přepnout na ochranu celé sociální sítě, která počítá s tím, že naše rozhodnutí mít vlastní informace soukromé je ovlivněno i rozhodnutími ostatních uživatelů,“ dodává Garcia.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další země s cenzurou internetu? V platnost vstoupil kontroverzní zákon

30.11.2019 11:11 Americká společnost Facebook dnes sdělila, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho…

Wikipedie dostane konkurenci. Rusko spustí vlastní internetovou…

30.11.2019 08:13 Ruská vláda rozhodla o vytvoření národní verze encyklopedického portálu, který má soupeřit s…

Apple po kritice ustupuje. Přehodnotí přístup k zobrazování sporných hranic

30.11.2019 07:45 Apple přehodnotí svůj přístup k zobrazování sporných hranic na mapách a aplikacích pro předpověď…

Facebook postihl výpadek, nefunguje ani Instagram

28.11.2019 19:44 Uživatelé některých služeb americké internetové společnosti Facebook se dnes potýkají s výpadky.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama