Technologie, která může zničit internet? Doteď jí vědci tajili

Doba jde neúprosně kupředu a trendem posledních let je robotizace. Ta má ale i své stinné stránky, a čím více proniká do různých odvětví, tím více může být riziková. Zářným příkladem je nástroj zvaný GPT-2, který má být schopen na základě informací zpracovávat texty a tím nahradit novináře. Podle expertů ale může přinést zkázu celému internetu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Internet je založený na informacích, které jsou v převážné většině zpracovány v textové podobě. Skupina vědců podporovaná Elonem Muskem ale vymyslela nástroj zvaný GPT-2, který by měl umět dané informace zpracovávat tak, aby o nich dokázal psát.

Umělá inteligence se to naučila na osmi milionech webových stránek a funguje na bázi videí vytvářených pomocí umělé inteligence. Ta jsou sama o sobě riziková, protože robot dokáže vytvořit věrně replikovat i světové lídry včetně Donalda Trumpa. Není proto problém vytvořit na první pohled nerozeznatelné video, v němž například Trump vyhlásí válku Rusku, ačkoliv pohyby obličeje i hlas obstará robot.

GPT-2 by měl být schopen zpracovávat informace, které ale namísto videoformou pojme textově. Problém je v tom, že robot nedokáže rozpoznat, co je pravda a co lež. Proto byl například schopen vytvořit článek o jednorožcích včetně falešných citací lidí. A to pouze na základě několika vět o těchto bájných tvorech.

A právě to může být podle novinářů problém, který dokáže obrátit internet vzhůru nohama. Ti, kdož měli možnost robota vyzkoušet, se nepřestávají podivovat jeho schopnostem. Vidí v něm ale obrovské riziko zneužití.

"Dokáže psát přesně tak jako já. Přichází apokalypsa," tvrdí novinářka Hannah Jane Parkinsonová z The Guardian, která si umělou inteligenci vyzkoušela. "Má potenciál devastovat. Mohl by zhoršit nyní už tak masivní problém s šířením falešných zpráv a podněcovat fanatismus," dodala.

Organizace OpenAl si riziko uvědomuje, a proto tuto technologii před světem tajila. I nyní zveřejnila pouze několik základních informací s obavami, že by mohlo dojít ke zneužití celého systému. A tím pádem i k možné destrukci důvěryhodnosti internetu. Podle Muska je ale zodpovědnost jejich prioritou.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Síť 5G? V Praze se uskuteční bezpečností konference, USA budou brojit…

20.04.2019 10:44 Konference o kybernetické bezpečnosti v Praze na počátku května se bude zabývat společným evropským…

Bezpečnostní problém Facebooku, nezašifroval milióny hesel

18.04.2019 21:40 Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě,…

Lechtivé stránky na internetu? Británie bude jako první prověřovat věk…

18.04.2019 07:23 Británie se stane první zemí na světě, která bude ověřovat věk návštěvníků internetových stránek…

Siri dostane konkurenci? Facebook pracuje na hlasové asistenční službě

18.04.2019 07:19 Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook pracuje na vlastní hlasové asistenční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama