Technologie, která může zničit internet? Doteď jí vědci tajili

Doba jde neúprosně kupředu a trendem posledních let je robotizace. Ta má ale i své stinné stránky, a čím více proniká do různých odvětví, tím více může být riziková. Zářným příkladem je nástroj zvaný GPT-2, který má být schopen na základě informací zpracovávat texty a tím nahradit novináře. Podle expertů ale může přinést zkázu celému internetu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Internet je založený na informacích, které jsou v převážné většině zpracovány v textové podobě. Skupina vědců podporovaná Elonem Muskem ale vymyslela nástroj zvaný GPT-2, který by měl umět dané informace zpracovávat tak, aby o nich dokázal psát.

Umělá inteligence se to naučila na osmi milionech webových stránek a funguje na bázi videí vytvářených pomocí umělé inteligence. Ta jsou sama o sobě riziková, protože robot dokáže vytvořit věrně replikovat i světové lídry včetně Donalda Trumpa. Není proto problém vytvořit na první pohled nerozeznatelné video, v němž například Trump vyhlásí válku Rusku, ačkoliv pohyby obličeje i hlas obstará robot.

GPT-2 by měl být schopen zpracovávat informace, které ale namísto videoformou pojme textově. Problém je v tom, že robot nedokáže rozpoznat, co je pravda a co lež. Proto byl například schopen vytvořit článek o jednorožcích včetně falešných citací lidí. A to pouze na základě několika vět o těchto bájných tvorech.

A právě to může být podle novinářů problém, který dokáže obrátit internet vzhůru nohama. Ti, kdož měli možnost robota vyzkoušet, se nepřestávají podivovat jeho schopnostem. Vidí v něm ale obrovské riziko zneužití.

"Dokáže psát přesně tak jako já. Přichází apokalypsa," tvrdí novinářka Hannah Jane Parkinsonová z The Guardian, která si umělou inteligenci vyzkoušela. "Má potenciál devastovat. Mohl by zhoršit nyní už tak masivní problém s šířením falešných zpráv a podněcovat fanatismus," dodala.

Organizace OpenAl si riziko uvědomuje, a proto tuto technologii před světem tajila. I nyní zveřejnila pouze několik základních informací s obavami, že by mohlo dojít ke zneužití celého systému. A tím pádem i k možné destrukci důvěryhodnosti internetu. Podle Muska je ale zodpovědnost jejich prioritou.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook je zahlcen falešnými účty, letos jich smazal přes pět miliard

14.11.2019 08:43 Sociální síť Facebook v prvních devíti měsících letošního roku zakročila proti 5,4 miliardám…

Facebook strážcem pravdy? Uživatelům zastaví příval dezinformací

10.11.2019 09:35 Na sociálních sítích jako je Facebook a Instagram vzniká nová funkce, která bojuje proti šíření…

Facebook mění logo. Společnost se odliší od aplikace

04.11.2019 20:41 Americká společnost Facebook dnes představila nové logo, kterým se chce odlišit od stejnojmenné…

Facebook nebo Instagram vás mohou dostat do léčebny? Vědci důrazně varují

03.11.2019 12:14 V dnešní době jsou sociální sítě součástí každodenního života, zejména u mladých lidi. Nová studie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama