World Wide Web - "www": 30 let od jedné z největších technologických revolucí

Přesně před 30 lety publikoval Tim Berners-Lee plány pro web, což byla aplikace fungující na bázi internetu. Dodnes na tomto principu prohlížíme veškerý internetový obsah.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EuroZprávy.cz
doporučujeme

Internetové historie není vůbec krátká, i přes to že ke každodenními uživatelům se síť začala dostávat v České republice před přibližně 20 lety. Letošní rok by se mohl nazvat rokem internetu.

Před 50 lety v roce 1969 došlo k prvnímu přenosu dat mezi počítači prostřednictvím sítě ARPANET, což byl předchůdce internetu pojmenovaný podle americké vládní agentury na podporu obraného výzkumu DARPA (tehdy se jmenovala ARPA, organizace totiž pravidelně mění název).

Web je však něco odlišného od samotného internetu, i když se v běžné komunikaci oba názvy často zaměňují. Internet je systém, který propojuje počítače na celém světě a web je služba, která v rámci tohoto systému běží.

Angličan Tim Berners-Lee se v návaznosti na působeni v CERNu dlouhodobě zabýval myšlenkou jakým způsobem sdílet informace fyziků zaměřených na výzkum vysokoenergetických jevů, kteří pracovali na nejrůznějších pracovištích po celém světě. V té době by ho nikdy nenapadlo, co všechno za 30 let nápad na zlepšení komunikace fyziků umožní sdílet.

První projekt hypertextového systému na sdílení informaci vytvořil s belgickým inženýrem Robertem Cailliauem. Nasledoval vývoj prvního webového prohlížeče Nexus. Původně fungoval pouze na super výkonném počítači v CERNu. Počítač se jmenoval NeXT a stála za ním malá firma, kterou vedl tehdy neznámý Steve Jobs.

Zajímavostí je, že název World Wide Web (celosvětová síť) a zkratka www nebyla jediným ze zamýšlených názvů. Uvažovalo se ještě o variantě Information Mesh nebo The Information Mine, ovšem název web svým otcům připadal vhodnější, což dodnes potvrzuje prostor, který celosvětová síť World Wide Web zásobuje informacemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na podvodnou aplikaci pro Android, láká od uživatelů předplatné

13.07.2019 11:16 Podvodná aplikace Number Finder pro mobily s Androidem lákala od uživatelů předplatné. Tvrdila, že…

Zdrcující trest pro Facebook: V USA má zaplatit pokutu 113 miliard

13.07.2019 07:29 Internetová společnost Facebook dostala ve Spojených státech pokutu přibližně pět miliard dolarů …

Masivní útok hackerů: Ve východní Evropě napadli počítače s Windows 7

11.07.2019 10:30 Hackeři útočili ve východní Evropě na počítače s operačním systémem Windows 7. Využívali přitom…

Facebook vyzývá k násilí? Nová pravidla vzbuzují značnou kontroverzi

10.07.2019 15:18 Facebook změnil svá pravidla ohledně zveřejňování příspěvků vyzývajících k násilí na své platformě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama