World Wide Web - "www": 30 let od jedné z největších technologických revolucí

Přesně před 30 lety publikoval Tim Berners-Lee plány pro web, což byla aplikace fungující na bázi internetu. Dodnes na tomto principu prohlížíme veškerý internetový obsah.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EuroZprávy.cz

Internetové historie není vůbec krátká, i přes to že ke každodenními uživatelům se síť začala dostávat v České republice před přibližně 20 lety. Letošní rok by se mohl nazvat rokem internetu.

Před 50 lety v roce 1969 došlo k prvnímu přenosu dat mezi počítači prostřednictvím sítě ARPANET, což byl předchůdce internetu pojmenovaný podle americké vládní agentury na podporu obraného výzkumu DARPA (tehdy se jmenovala ARPA, organizace totiž pravidelně mění název).

Web je však něco odlišného od samotného internetu, i když se v běžné komunikaci oba názvy často zaměňují. Internet je systém, který propojuje počítače na celém světě a web je služba, která v rámci tohoto systému běží.

Angličan Tim Berners-Lee se v návaznosti na působeni v CERNu dlouhodobě zabýval myšlenkou jakým způsobem sdílet informace fyziků zaměřených na výzkum vysokoenergetických jevů, kteří pracovali na nejrůznějších pracovištích po celém světě. V té době by ho nikdy nenapadlo, co všechno za 30 let nápad na zlepšení komunikace fyziků umožní sdílet.

První projekt hypertextového systému na sdílení informaci vytvořil s belgickým inženýrem Robertem Cailliauem. Nasledoval vývoj prvního webového prohlížeče Nexus. Původně fungoval pouze na super výkonném počítači v CERNu. Počítač se jmenoval NeXT a stála za ním malá firma, kterou vedl tehdy neznámý Steve Jobs.

Zajímavostí je, že název World Wide Web (celosvětová síť) a zkratka www nebyla jediným ze zamýšlených názvů. Uvažovalo se ještě o variantě Information Mesh nebo The Information Mine, ovšem název web svým otcům připadal vhodnější, což dodnes potvrzuje prostor, který celosvětová síť World Wide Web zásobuje informacemi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google Stadia: Revoluce, která potopí konkurenci a ukončí prodej počítačů?

20.03.2019 12:35 Komentář - Ve světě fanoušků počítačových a konzolových her se od včerejšího večera neřeší nic…

Revoluce v hraní videoher? Google představil platformu Stadia

19.03.2019 21:34 Internetový gigant Google se pouští do videoher. Dnes představil streamingovou službu Stadia, která…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Česká Wikipedie se vypne, kvůli změně autorského práva

18.03.2019 21:30 Aktualizováno Česká verze Wikipedie nebude ve čtvrtek jeden den fungovat. Její editoři tím chtějí protestovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama