World Wide Web - "www": 30 let od jedné z největších technologických revolucí

Přesně před 30 lety publikoval Tim Berners-Lee plány pro web, což byla aplikace fungující na bázi internetu. Dodnes na tomto principu prohlížíme veškerý internetový obsah.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EuroZprávy.cz
doporučujeme

Internetové historie není vůbec krátká, i přes to že ke každodenními uživatelům se síť začala dostávat v České republice před přibližně 20 lety. Letošní rok by se mohl nazvat rokem internetu.

Před 50 lety v roce 1969 došlo k prvnímu přenosu dat mezi počítači prostřednictvím sítě ARPANET, což byl předchůdce internetu pojmenovaný podle americké vládní agentury na podporu obraného výzkumu DARPA (tehdy se jmenovala ARPA, organizace totiž pravidelně mění název).

Web je však něco odlišného od samotného internetu, i když se v běžné komunikaci oba názvy často zaměňují. Internet je systém, který propojuje počítače na celém světě a web je služba, která v rámci tohoto systému běží.

Angličan Tim Berners-Lee se v návaznosti na působeni v CERNu dlouhodobě zabýval myšlenkou jakým způsobem sdílet informace fyziků zaměřených na výzkum vysokoenergetických jevů, kteří pracovali na nejrůznějších pracovištích po celém světě. V té době by ho nikdy nenapadlo, co všechno za 30 let nápad na zlepšení komunikace fyziků umožní sdílet.

První projekt hypertextového systému na sdílení informaci vytvořil s belgickým inženýrem Robertem Cailliauem. Nasledoval vývoj prvního webového prohlížeče Nexus. Původně fungoval pouze na super výkonném počítači v CERNu. Počítač se jmenoval NeXT a stála za ním malá firma, kterou vedl tehdy neznámý Steve Jobs.

Zajímavostí je, že název World Wide Web (celosvětová síť) a zkratka www nebyla jediným ze zamýšlených názvů. Uvažovalo se ještě o variantě Information Mesh nebo The Information Mine, ovšem název web svým otcům připadal vhodnější, což dodnes potvrzuje prostor, který celosvětová síť World Wide Web zásobuje informacemi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňské DEPO 2015 patřilo sci-fi a fantasy, přilákalo přes 500 lidí

23.03.2019 17:59 V plzeňském DEPO2015 se dnes sešlo hodně přes 500 příznivců počítačových her, komiksů a takzvaného…

Spor internetových rivalů: Seznam.cz napadl Google, prý zvýhodňuje…

23.03.2019 08:04 Česká internetová společnost Seznam.cz dnes vyzvala svého amerického rivala Google, aby zveřejnil…

Bonzáctví dosáhlo vrcholu. Zamindrákovaní Češi zablokovali Opráski, kam to…

22.03.2019 15:06 Aktualizováno Komentář - Dav nikdy nebude myslet na ostatní, každý jeho člen hledí jen na to, co je správné pro…

Facebook zprovoznil další novou funkci. Výrazně zlepší chatování

22.03.2019 12:52 Společnost Facebook nadále vylepšuje svou mobilní aplikaci Messenger i samotnou stránku jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama