Zotročení lidstva stroji? Třetina Čechů na sociálních sítích má strach z umělé inteligence

Třetina lidí na sociálních sítích se obává umělé inteligence (AI). Považují ji za potenciální hrozbu a mají strach ze zneužívání technologií. Naopak v tradičních médiích bylo v posledním roce jen jedno procento negativních zpráv o umělé inteligenci, nejčastěji je prezentována jako příležitost. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media, která zkoumala více než 100.000 příspěvků na sociálních sítích a v českých médiích.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jak bude vypadat svět v roce 2050?
doporučujeme

"Nesporný je vliv popkultury - lidé se obávají zotročení lidstva stroji, někteří dokonce hovoří o možném spiknutí AI s mimozemšťany a následném zničení naší civilizace," uvedl jeden z autorů analýzy Tomáš Kůst. Pouze 18 procent příspěvků o umělé inteligenci ve virtuálním světě bylo pozitivních.

Na titulní straně některého z českých deníků se o tématu inovací a umělé inteligence psalo každý třetí den. V oborech, jakými jsou zdravotnictví, doprava nebo průmysl, jsou vnímány jako příležitost. "Varovný tón se objevoval v médiích ve spojení s armádou, zbraněmi a rovněž také s vládou a státní správou," uvedli autoři analýzy.

Od začátku března 2018 do konce února 2019 bylo v tradičním médiích o tématu umělé inteligence v průměru 60 zpráv denně, v sociálních médiích to bylo 244 zmínek.

Ačkoliv mnoho zpráv v tradičním médiích například o možném využití umělé inteligence bylo optimisticky laděných, v reakcích na internetu lidé odváděli diskusi od novinek k možným důsledkům. Jejich strach pramení především z toho, že si nejsou jistí, co mají očekávat, a bojí se toho, kam až může rozvoj umělé inteligence dojít. Obávají se také ztráty zaměstnání.

"Ať už lidé vyhlížejí zítřky světlé, nebo poněkud temnější, je patrné, že si umělou inteligenci rádi zhmotňují - velmi často proto také používají svým původem české slovo robot (objevuje se v osmi procentech zmínek)," sdělili autoři výzkumu.

Analýza vznikla pro pražský mezinárodní kongres odborníků na mediální a marketingovou komunikaci AMEC Global Summit, který se uskuteční od 21. do 23. května v Praze. Konference se bude mimo jiné věnovat i inovacím a umělé inteligenci.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook denně smaže přes milion falešných profilů

15.02.2020 16:49 Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů.…

Služba WhatsApp ovládla svět, počet uživatelů přesáhl dvě miliardy

13.02.2020 10:41 Služba WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování, kterou vlastní americká internetová…

Facebook is getting one of the biggest redesign in history. Dark mode…

11.02.2020 09:39 Facebook rolls out major new redesign. It completely changes the entire page and adds the long…

Exkluzivně: Facebook od základu mění vzhled. Přichází oficiální tmavý mód

11.02.2020 08:39 Sociální síť Facebook se po několika letech dočká nového vzhledu. Ten mění kompletně celou stránku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama