Facebook podporuje zločinnost? Najde vám údaje z kreditních karet a hackerské nástroje

Facebook nechává na své platformě působit zločinecké skupiny prodávající ukradené kreditní karty či hackerské nástroje, podle analytiků společnosti Cisco. Ačkoliv Facebook účty těchto skupin smaže, když je na ně upozorněn, podle kritiků stále nedělá dost a zločinci na platformě mohou působit poměrně bez obtíží dál. Zprávu přinesl server Wired.

Přidejte svůj názor

Facebook
doporučujeme

Výzkumníci z bezpečností divize Talos společnosti Cisco odhalili 74 Facebookových skupin, které prodávaly ukradená kreditní data, identifikační údaje, hackerské nástroje, listy spamu a další komodity vyhledávané kyberkriminálníky. Podle výzkumníků se tyto skupiny nikterak neskrývaly a bylo je možné snadno najít, např. zadáním do vyhledávače základních termínů jako „CVV“, které odkazují na bezpečnostní kódy na zadních stranách kreditních karet.

Screenshoty (záznamy obrazovky), které Cisko publikovalo na svém blogu, ukazují uživatele Facebooku, jak prodávají zřejmě ukradené kreditní a identifikační karty, nabízejí CVV každé za 5 dolarů, stejně jako kolekce tisíce emailových adres pro spam. Tento typ dat bývá obvykle nabízen jen na trzích vyskytujících se na tzv. „temném webu“ (dark web) či zašifrovaných hackerských fórech.

Podle výzkumníků Cisco dokonce mnozí tito uživatelé publikují tyto citlivé informace pod svými opravdovými účty. Facebook navíc návštěvníkům těchto skupin nabízel další, podobné stránky stejného obsahu prostřednictvím svého vyhledávacího algoritmu.  

Nejedná se o první případ tohoto druhu. Minulý rok kyberbezpečností reportér Brian Krebs identifikoval podobné zločinecké skupiny a upozornil na ně Facebook. Ten je zabanoval, ale za méně než rok se dokonce ještě větší skupina hackerů objevila na platformě.

Totéž se stalo se zjištěními Cisca. Facebook je odstranil, Wired ale našel další skupiny, které otevřeně prodávaly informace o kreditních kartách, spolu s ukradenými kamerami a iphony. Mluvčí Facebooku napsal v prohlášení pro Wired že „tyto skupiny porušily naše zásady proti spamu a finančním podvodům a odstranili jsme je.

Facebok se hájí tím, že tyto skupiny byly poměrně nové, vytvořené v roce 2018 a zdůrazňuje, že přijal opatření, které zabrání vlastníkům těchto účtů vytvářet nové skupiny na webu. Podle kritiků však Facebook neplánuje dělat víc, protože mu jde jen o profit a proto umožňuje poměrně volný prostor i těmto druhům skupin.

Stejná kritika se na Facebook snaží ohledně tzv. nenávistivých příspěvků, rasistických skupin a „fake news“. Facebook ohlásil, že je bude ve zvýšené míře mazat, za což si zase vysloužil kritiku těch jedinců, kteří to vnímají jako ohrožení jejich svobody projevu.

Podle expertů ale samotné mazání těchto fake news nepomůže stále rostoucí propasti mezi různými odlišnými názorovými skupinami, jak si od toho někteří slibují. Podle expertů Facebook přispívá k dnešnímu nesmiřitelnému rozdělení společnosti tím, že uživateli v podstatě nabízí skupiny a příspěvky, které patří do jeho názorové bubliny. V důsledku toho nepřátelské skupiny nemají v podstatě ani možnost se dozvědět, co si myslí ten druhý.

Facebook též ohlásil, že začne rozšiřovat šifrované, soukromé interakce. Podle Wired tím ale vlastně pomůže skupinám angažujícím se v kybernetické kriminalitě, aby působily pod jeho záštitou bez obav z detekce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český internet překonal díky fotbalovému zápasu nový rekord

18.09.2019 17:57 Český internet v úterý zaznamenal během utkání Ligy mistrů mezi Interem Milán a Slavií provozní…

Internet? České děti v dovednostech převálcují rodiče, rizika však neznají

18.09.2019 16:50 Svůj profil na některé ze sociálních sítí má víc než polovina třináctiletých českých dětí a třetina…

Masivní cenzura? Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dceři a státním…

13.09.2019 07:38 Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť zablokovala účty vůdci…

Netanjahu šířil nenávist vůči Arabům? Facebook potrestal stránku…

12.09.2019 17:18 Provozovatel sociální sítě Facebook potrestal stránku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama