Facebook podporuje zločinnost? Najde vám údaje z kreditních karet a hackerské nástroje

Facebook nechává na své platformě působit zločinecké skupiny prodávající ukradené kreditní karty či hackerské nástroje, podle analytiků společnosti Cisco. Ačkoliv Facebook účty těchto skupin smaže, když je na ně upozorněn, podle kritiků stále nedělá dost a zločinci na platformě mohou působit poměrně bez obtíží dál. Zprávu přinesl server Wired.

Facebook

Výzkumníci z bezpečností divize Talos společnosti Cisco odhalili 74 Facebookových skupin, které prodávaly ukradená kreditní data, identifikační údaje, hackerské nástroje, listy spamu a další komodity vyhledávané kyberkriminálníky. Podle výzkumníků se tyto skupiny nikterak neskrývaly a bylo je možné snadno najít, např. zadáním do vyhledávače základních termínů jako „CVV“, které odkazují na bezpečnostní kódy na zadních stranách kreditních karet.

Screenshoty (záznamy obrazovky), které Cisko publikovalo na svém blogu, ukazují uživatele Facebooku, jak prodávají zřejmě ukradené kreditní a identifikační karty, nabízejí CVV každé za 5 dolarů, stejně jako kolekce tisíce emailových adres pro spam. Tento typ dat bývá obvykle nabízen jen na trzích vyskytujících se na tzv. „temném webu“ (dark web) či zašifrovaných hackerských fórech.

Podle výzkumníků Cisco dokonce mnozí tito uživatelé publikují tyto citlivé informace pod svými opravdovými účty. Facebook navíc návštěvníkům těchto skupin nabízel další, podobné stránky stejného obsahu prostřednictvím svého vyhledávacího algoritmu.  

Nejedná se o první případ tohoto druhu. Minulý rok kyberbezpečností reportér Brian Krebs identifikoval podobné zločinecké skupiny a upozornil na ně Facebook. Ten je zabanoval, ale za méně než rok se dokonce ještě větší skupina hackerů objevila na platformě.

Totéž se stalo se zjištěními Cisca. Facebook je odstranil, Wired ale našel další skupiny, které otevřeně prodávaly informace o kreditních kartách, spolu s ukradenými kamerami a iphony. Mluvčí Facebooku napsal v prohlášení pro Wired že „tyto skupiny porušily naše zásady proti spamu a finančním podvodům a odstranili jsme je.

Facebok se hájí tím, že tyto skupiny byly poměrně nové, vytvořené v roce 2018 a zdůrazňuje, že přijal opatření, které zabrání vlastníkům těchto účtů vytvářet nové skupiny na webu. Podle kritiků však Facebook neplánuje dělat víc, protože mu jde jen o profit a proto umožňuje poměrně volný prostor i těmto druhům skupin.

Stejná kritika se na Facebook snaží ohledně tzv. nenávistivých příspěvků, rasistických skupin a „fake news“. Facebook ohlásil, že je bude ve zvýšené míře mazat, za což si zase vysloužil kritiku těch jedinců, kteří to vnímají jako ohrožení jejich svobody projevu.

Podle expertů ale samotné mazání těchto fake news nepomůže stále rostoucí propasti mezi různými odlišnými názorovými skupinami, jak si od toho někteří slibují. Podle expertů Facebook přispívá k dnešnímu nesmiřitelnému rozdělení společnosti tím, že uživateli v podstatě nabízí skupiny a příspěvky, které patří do jeho názorové bubliny. V důsledku toho nepřátelské skupiny nemají v podstatě ani možnost se dozvědět, co si myslí ten druhý.

Facebook též ohlásil, že začne rozšiřovat šifrované, soukromé interakce. Podle Wired tím ale vlastně pomůže skupinám angažujícím se v kybernetické kriminalitě, aby působily pod jeho záštitou bez obav z detekce.

Pražský institut plánování využili hackeři k těžbě kryptoměn

22.06.2021 12:57 Institut plánováni a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se stal terčem kybernetického útoku.…

Satelity Starlink budou mít celosvětové pokrytí ještě letos

22.06.2021 12:03 Satelitní síť americké společnosti Starlink bude mít zhruba v září celosvětové pokrytí. Společnost…

Svět zasáhly záhadné výpadky internetu. Nefungovaly banky, pošty nebo burza

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Vlna výpadků internetu dnes zasáhla webové stránky a aplikace desítek finančních institucí,…

Na internetu se objevil nový operační systém Windows 11

16.06.2021 14:27 Na internetu se objevil nový operační systém Windows, který se americká softwarová společnost…

Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

16.06.2021 11:34 Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní…

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

20.05.2021 12:38 Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz …

Hackerská skupina DarkSide po výkupném od Colonial Pipeline údajně…

18.05.2021 16:15 Ruská skupina DarkSide, která stojí za vyděračským programem využitým hackery k útoku na…

Související:

Právě se děje