YouTube Music je v Česku. Obstojí proti zaběhnutému Spotify?

Světem internetu otřásla v úterý večer nečekaná zpráva. Do České republiky dorazily dlouho očekávané služby YouTube Premium a YouTube Music. Zatímco první zmiňovaná slouží pouze jako nadstavba klasického YouTube, druhá aplikace je určena především k poslechu streamované hudby. Může ale budoucí náhrada současné populární platformy Google Music uspět v konkurenci, kterou představuje Spotify?

Přidejte svůj názor

Youtube Music
doporučujeme

Youtube Music se od Spotify na první pohled zase až tolik neliší. Primární účel kterým je online poslech hudby, obě plní na výbornou. Pokud ale nahlédneme pod pokličku obou služeb, zjistíme, že YouTube Music nemá ve svém názvu slovo YouTube náhodou.

Díky této aplikaci je možné nejen poslouchat hudbu, ale i sledovat videa. Její mobilní verze je totiž přímo provázaná s klasickým YouTube, který navíc v rámci služby Premium nabídne bez reklam s možností stahovat do offline režimu.

Výhodami YouTube Music je nepřeberný výběr videí a hudby a posluchači tu mohou dokonce najít i nejrůznější remixy, covery, živá vystoupení nebo spousty playlistů různých žánrů. Pomineme-li návaznost na videa, nejde o nic, čím by se Google odlišil od Spotify. Mají tedy konkurenční důvod začít se strachovat?

Cena neurazí

Aplikaci YouTube Music si můžete užívat, a to s verzí podporovanou reklamami. Google dále nabízí dvě základní placené verze, a to YouTube Music Premium za 149 Kč měsíčně a YouTube Music Family Plan za 229 Kč měsíčně.

Spotify stejně jako YouTube Music nabízí bezplatnou verzi s reklamami. Pokud si budete chtít zaplatit premium verzi tak za první tři měsíce zaplatíte 0,99 euro což je cca 27 kč měsíce po dobu tří měsíců po uplynutí téhle doby se cena zvýší na 5,99 euro (159 kč). Také nabízí i verzi pro rodiny a to za 8.99 euro (206 kč). Spotify navíc nabízí i studentské slevy.

Obsah je záhadou

Jak už bylo napsáno, YouTube Music nabízí nepřeberný katalog hudby. Posluchači tu najdou kromě videí a oficiálních alb i remixy, unikátní živá vystoupení, covery a tisíce playlistů pro každý žánr i náladu.

Spotify nezůstává pozadu a také nabízí přes 30 milionů skladeb nejrůznějšího žánru, ale pouze skladby nebo podcasty. Youtube Music sice neuvádí přesný počet nahrávek, ale na rozdíl o Spotify je obohacen o spousty dalších věcí. Díky tomu se odhaduje, že počet skladeb  se pohybuje kolem 40 milionů.

Čísla Google tají

Služba YouTube Music je i ve světě relativně nová a není proto natolik rozšířená. I přesto, že samotný YouTube používá přes 1.9 miliardy lidí, mobilní aplikaci používá mnohem menší počet uživatelů.

V USA jí používá zhruba 15 milionů uživatelů, zatím co Spotify v roce 2018 čítala 170 milionů lidí po celém světě z toho 75 milionů využívá placenou verzi. To, jestli Youtube Music dokáže dosáhnout také takových čísel, se zatím nedá odhadnout. Počet uživatelů Spotify ale stále roste.

Aplikací jako jsou právě Spotify nebo YouTube Music je na trhu spousta a přicházejí stále nové. Popularita streamování hudby je stále vyšší a tržby z hudebního průmyslu právě díky těmto aplikacím narůstají. Samotné aplikace se ale v zásadě nijak extra neliší.

Největší rozdíl mezi nimi proto tvoří schopnost doporučovat hudbu na základě vašeho vkusu, místa nebo činnosti (YouTube Music), nebo jiné doplňkové služby, jako možnost nahrát si do internetové knihovny vlastní skladby (Google Music). 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na facebooku se šíří nechutný trend, lékaři jsou zděšeni

16.11.2019 21:32 Aktualizováno Hlavní stránka jisté americké facebookové skupiny je plná fotografií lidské stolice. Členové…

Facebook je zahlcen falešnými účty, letos jich smazal přes pět miliard

14.11.2019 08:43 Sociální síť Facebook v prvních devíti měsících letošního roku zakročila proti 5,4 miliardám…

Facebook strážcem pravdy? Uživatelům zastaví příval dezinformací

10.11.2019 09:35 Na sociálních sítích jako je Facebook a Instagram vzniká nová funkce, která bojuje proti šíření…

Facebook mění logo. Společnost se odliší od aplikace

04.11.2019 20:41 Americká společnost Facebook dnes představila nové logo, kterým se chce odlišit od stejnojmenné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama