Facebook jako ochránce pořádku pohořel. Podrývá prý demokracii v Africe

Společnost Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe. Jejími sociálními sítěmi se letos v průběhu všech osmi parlamentních voleb, které se v afrických zemích konaly, šířily dezinformační kampaně. Napsal to dnes zpravodajský server BBC. Facebook minulý týden oznámil, že za většinou klamných zpráv stojí izraelská firma Archimedes Group, kterou proto zablokoval.

Přidejte svůj názor

Facebook
doporučujeme

Společnost Facebook zrušil 265 účtů a skupin na facebooku a instagramu, které se podle něj účastnily "koordinovaného neautentického chování" zejména v Nigérii, Senegalu, Togu, Angole, Nigeru a Tunisku.

Nanjira Sambuliová z nadace World Wide Web má za to, že Facebooku trvalo příliš dlouho, než se problémem v rozvojových zemích začal zabývat. "Demokracie jsou na tomto kontinentě bohužel ohroženy a sociální média jsou místem, kde se situace začala rychle zhoršovat," cituje Sambuliovou BBC.

Jiní kritici se domnívají, že slabá regulace ochrany soukromí a dat vedla k tomu, že Afrika slouží jako pokusný králík při porušování ochrany soukromí. "Fungujeme jako testovací půda. Jakmile se ukáže, že v Africe něco funguje, napodobí to a použijí i na jiným místech Afriky," konstatovala kamerunská podnikatelka v oblasti moderních technologií Rebecca Enonchongová.

"Otázka by spíš měla znít, proč Facebook v Africe bez okolků dělá to, co by v jiných částech světa nedělal. Stejně jako se Facebook musí řídit etikou, naše instituce a regulační orgány se musejí více snažit a chránit práva občanů, " napsal na twitteru v reakci na oznámení Facebooku z minulého týdne konžský blogger Simeon Nkola Matamba.

Společnost Archimedes Group, která se specializuje na lobbing a politické poradenství, na dotazy BBC nereagovala a ze svého webu odstranila všechny příklady vykonaných zakázek. Prezentuje se jako firma, která pomáhá v prezidentských kampaních. Její slogan zní: "Vyhráváme kampaně po celém světě".

Facebook se ocitl pod tlakem, aby razantněji a transparentněji bojoval proti dezinformacím po odhalení, že Rusko využívalo facebookové stránky s cílem ovlivnit v roce 2016 prezidentské volby v USA.

Ke změnám byl provozovatel sítě donucen, když se ukázalo, že umožňoval přístup k různým osobním údajům uživatelů facebooku. Příkladem je skandál týkající se společnosti Cambridge Analytica, která tajně získala data milionů uživatelů facebooku, jež následně použila k pokusům o jejich politické ovlivnění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce na českém internetu? Facebook upadá, mezi sociálními sítěmi je…

13.06.2019 14:35 Aktualizováno Používání sociálních sítí v Česku začalo klesat. Zatímco loni na ně chodilo denně 80 procent…

Nová „špionská“ aplikace Facebooku? Společnost bude platit uživatelům za…

12.06.2019 14:29 Facebook chystá novou aplikaci, která umožní uživatelům prodat mu data o tom, jaké aplikace jeho…

Zlověstný vzkaz Zuckerberga? Koluje "deepfake" VIDEO, čeká se na reakci…

12.06.2019 11:06 Na sociální síti Instagram vlastněné společností Facebook se objevilo zfalšované video se…

Nová aktualizace Google June Core Update má katastrofální následky.…

09.06.2019 06:00 Internetový gigant Google počátkem týdne vydal novou aktualizaci svého vyhledávače. Ten měl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama