Nová „špionská“ aplikace Facebooku? Společnost bude platit uživatelům za prodej dat

Facebook chystá novou aplikaci, která umožní uživatelům prodat mu data o tom, jaké aplikace jeho konkurenti používají. Společnost se o to pokusila už dříve, to však bylo spojeno se značnou kontroverzí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook
doporučujeme

Aplikace s jménem Study (Studie) bude dostupná pouze na zařízeních Android. Technologický gigant v úterý oznámil, že participanti si ji mají stáhnout přes obchod Google Play. Jakmile se stáhne, začne předávat data Facebooku o tom, jaké aplikace mají, jaké jejich prvky nejvíce používají a kolik času na nich stráví.

Facebook už s podobnou aplikací experimentoval dříve poté, co koupil VPN (zkratka pro virtuální privátní síť – VPN) službu zvanou Onavo Project. Společnost začala uživatelům distribuovat aplikaci Facebook Research pro sbírání dat o tom, jak používají své telefony. Uživatelům ve věku 13 až 35 let platil 20 dolarů měsíčně za to, že mu prodají své privátní kontakty. Mnozí z nich však prý vůbec nevěděli, k čemu přesně se upsali.

Server Technocrush však zjistil, že Facebook přitom zneužil firemní vývojářský účet u Applu (Apple Developer Enterprise Program). Ten umožňuje distribuci aplikací pouze pro interní uživatele, nikoliv však pro veřejnost. Apple to tedy vyhodnotil jako porušení jeho politik a zablokoval aplikaci. Z toho důvodu se zřejmě nová aplikace nebude dostupná na jeho systémech. 

Facebook se nyní snaží napravit svou pověst a vystupovat transparentně. Aplikace bude dostupná jen pro lidi starší 18 let. Její počáteční spuštění bude omezeno jen na USA a Indii, zřejmě z důvodu obtíží s jurisdikcemi ohledně soukromí osob.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další země s cenzurou internetu? V platnost vstoupil kontroverzní zákon

30.11.2019 11:11 Americká společnost Facebook dnes sdělila, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho…

Wikipedie dostane konkurenci. Rusko spustí vlastní internetovou…

30.11.2019 08:13 Ruská vláda rozhodla o vytvoření národní verze encyklopedického portálu, který má soupeřit s…

Apple po kritice ustupuje. Přehodnotí přístup k zobrazování sporných hranic

30.11.2019 07:45 Apple přehodnotí svůj přístup k zobrazování sporných hranic na mapách a aplikacích pro předpověď…

Facebook postihl výpadek, nefunguje ani Instagram

28.11.2019 19:44 Uživatelé některých služeb americké internetové společnosti Facebook se dnes potýkají s výpadky.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama