Češi mohou přijít o vše? Zvou si domů zloděje a ani o tom neví

Každý rok se vyrojí nesčetné množství varování, která odrazují uživatele sociálních sítí od zveřejňování termínů dovolených na svých profilech. Je to ale dostatečné? Nebo existuje více možností, jak si domů pozvat nechtěnou návštěvu?

Přidejte svůj názor

Takhle vypadá zámek dveří po vypáčení zlodějem.
doporučujeme

Každý rok ta stejná situace. Zatímco řada lidí se na sociálních sítích chlubí, kdy kam a na jak dlouho odjíždí na dovolenou, odborníci varují, že jde prakticky o pozvánku pro zloděje. Pravdou ale zůstává, že i když se podobného příspěvku vyvarujete, neznamená to, že si zloděje domů nepozvete.

„Lidé si myslí, že stačí, když na Facebook nebo Instagram nenapíší, že odjíždějí na 2 týdny pryč. Tak to ale není,“ uvedl pro EuroZprávy.cz expertka na kybernetickou obranu a autorka projektu Kyberbezpečně Nicol Daňková. „Těch možností, jak prozradit, že je váš domov pravděpodobně prázdný, je hned několik,“ dodala.

Některé sociální sítě mají funkci, která k přidanému příspěvku automaticky připojí i vaši aktuální polohu. Stačí tedy abyste do nějaké skupiny na Facebooku, která je pro obyvatele vašeho města napsali třeba obyčejný dotaz a problém může být na světě. Stovky cizích lidí uvidí, že nejste doma a dost možná bude ve skupině i nějaký „tipař“, pro kterého nebude těžké si dohledat, kde bydlíte. Stejně může fungovat i průběžné zveřejňování fotek z vaší dovolené.

„Speciálním případem je aplikace Swarm od Foursquare. Tato aplikace funguje právě na principu sdílení své polohy. Uživatelé mezi sebou například soutěží v tom, kdo se nejčastěji „checkne“ na daném místě nebo mohou najít uživatele, kteří se nachází poblíž a dát se s nimi do řeči. Stejně jako na jiných sociálních sítích i zde platí, že si lidé často přidávají do seznamu přátel uživatele, které v životě neviděli. Také jde z jejich aktivity jednoduše odvodit, kde bydlí. Je na uvážení každého, zda mu „check-iny“ stojí za podstoupení rizika vykradení,“ varuje Daňková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

YouTube, mapy, Google Drive. Většina uživatelů online služeb a sítí by za…

17.08.2019 09:31 Většina uživatelů sociálních sítí by za ně byla ochotná platit. Vyplývá to z průzkumu americké…

Youtube ochraňuje své hvězdy, nad prohřešky přivírá oči

12.08.2019 17:46 Server YouTube je při hodnocení prohřešků proti svým pravidlům často shovívavější, pokud se…

Google rozlítil Rusko, americký gigant dostal varování od cenzorů

11.08.2019 16:37 Aktualizováno Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor požádal americkou společnost Google, aby přestala využívat…

Huawei představil svůj operační systém HarmonyOS, může nahradit Android

09.08.2019 16:27 Aktualizováno Čínská společnost Huawei Technologies představila vlastní operační systém nazvaný Harmony, je určen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama