Firma Yahoo vyhrála nad rozvědkou, Microsoft je na tom hůř: Odposlouchává Skype?

Washington - Americká internetová společnost Yahoo dosáhla prvního úspěchu v rámci snahy o očištění svého jména v aféře kolem amerického sledovacího programu Prism. Vynutila si totiž povolení zveřejnit určité soudní dokumenty. Konkrétně jde o verdikt z roku 2008, jehož zveřejnění v pondělí nařídil washingtonský soud pro dohled nad zahraničními rozvědkami.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Společnost Yahoo, stejně jako další internetové firmy Google a Facebook, se od prvních zjištění o sledovacím programu umožňujícího monitorovat internet a telefonické odposlechy brání podezření, že americké rozvědce masově poskytovala data o svých uživatelích. Firmy vytrvale tvrdí, že uživatelská data předávaly dál jen v rámci zákona o zahraniční špionáži FISA.

V roce 2008 se Yahoo obrátilo na příslušný soud s žalobou proti tomu, že v rámci tohoto zákona je firma nucena předávat americké vládě data svých uživatelů. Soud ale rozhodl proti Yahoo. Pondělní soudní rozhodnutí nařizující zveřejnit tehdejší soudní verdikt, včetně argumentace obou stran, je podle DPA považováno za směrodatné - dokazuje totiž, jak internetová společnost neuspěla ve své snaze soudně se bránit povinnosti poskytovat uživatelská data na základě zákona FISA.

Na zveřejnění příslušných dokumentů má ale americká vláda čas do 29. července. V této lhůtě smí totiž prověřit, zda některé jejich části nemusejí zůstat utajeny.

Větší problémy má nyní Microsoft. Firma odmítá, že by jeho spolupráce s NSA byla tak široká, jak na základě informací od Edwarda Snowdena tvrdí novináři.

Koncem týdne kauza PRISM opět ožila údajným zjištěním, že NSA prý odposlouchávala i videohovory na Skypu a získala přístup k mailům v Hotmailu i souborům na SkyDrive. Tedy alespoň tohle „vynesl" Snowden protřednictvím deníku Guardian. Jenže podle Microsoftu to je všechno trochu jinak.

Firma opět upozornila, že její spolupráce s NSA je dána tím, že NSA na ni vznáší požadavky v souladu se zákony. A opět opakuje, že nejde o plošný a neomezený přístup, ale o poskytování informací na základě zákonných požadavků, tak jak je tomu ve všech dalších případech. Ty, říká Microsoft, samozřejmě jejich právní oddělení prověřuje a odmítá, pokud dojdou k závěru, že nejsou v pořádku.

„Aby bylo jasno, Microsoft neposkytuje žádné vládě paušální či přímý přístup ke SkyDrive, Outlook.com, Skype či jinému produktu Microsoftu," uvádí se v prohlášení.

Bylo by naivní se domnívat, že snad Skype poskytuje zabezpečenou komunikaci. Obzvlášť poté, co bylo ukončeno používání P2P technologií, která hovory směrovala přímo mezi počítači a nezahrnovala centrální servery. A připomeňme i to, že Microsoft měsíc po koupi Skype získal patent, který se týká odposlouchání hovorů vedených právě – ale nejenom – přes Skype.

Co se dalších služeb týče, neexistuje žádný důvod se domnívat, že snad data v SkyDrive, Hotmailu či Outlook.com jsou nějak bezpečná – tento účel a smysl podobné služby nemají. Aby ho měly, musely by ještě před odesíláním dat používat privátní šifrovací klíče a veškerá data by tak musela do úložišť proudit už šifrovaná („bezpečné" https už dávno není neprůstřelné).

(Zdroj: lupa.cz)

Loading...
Témata: yahoo | Microsoft | Skype
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Církev láká mladé věřící: Vatikán představil elektronické růžence

19.10.2019 10:09 Vatikán chce získat sympatie mladých věřících díky technologické inovaci, která je má propojit s…

Urážíte Romy či muslimy? Anonymita internetu je zdánlivá, právo platí i…

16.10.2019 16:14 Aktualizováno Anonymita internetu je často jen zdánlivá a pisatelé by měli vědět, že jsou dohledatelní a mohou…

Prahu a střední Čechy postihl rozsáhlý výpadek internetu

13.10.2019 15:56 Část uživatelů internetu v Praze a ve středních Čechách měla dnes dopoledne problémy s připojením k…

Češi se nechají lehce napálit. Podvodníkům posílají miliony

12.10.2019 11:10 Češi kvůli krádežím údajů k bankovním účtům a kartám přijdou ročně o desítky milionů korun. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama