Firma Yahoo vyhrála nad rozvědkou, Microsoft je na tom hůř: Odposlouchává Skype?

Washington - Americká internetová společnost Yahoo dosáhla prvního úspěchu v rámci snahy o očištění svého jména v aféře kolem amerického sledovacího programu Prism. Vynutila si totiž povolení zveřejnit určité soudní dokumenty. Konkrétně jde o verdikt z roku 2008, jehož zveřejnění v pondělí nařídil washingtonský soud pro dohled nad zahraničními rozvědkami.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Společnost Yahoo, stejně jako další internetové firmy Google a Facebook, se od prvních zjištění o sledovacím programu umožňujícího monitorovat internet a telefonické odposlechy brání podezření, že americké rozvědce masově poskytovala data o svých uživatelích. Firmy vytrvale tvrdí, že uživatelská data předávaly dál jen v rámci zákona o zahraniční špionáži FISA.

V roce 2008 se Yahoo obrátilo na příslušný soud s žalobou proti tomu, že v rámci tohoto zákona je firma nucena předávat americké vládě data svých uživatelů. Soud ale rozhodl proti Yahoo. Pondělní soudní rozhodnutí nařizující zveřejnit tehdejší soudní verdikt, včetně argumentace obou stran, je podle DPA považováno za směrodatné - dokazuje totiž, jak internetová společnost neuspěla ve své snaze soudně se bránit povinnosti poskytovat uživatelská data na základě zákona FISA.

Na zveřejnění příslušných dokumentů má ale americká vláda čas do 29. července. V této lhůtě smí totiž prověřit, zda některé jejich části nemusejí zůstat utajeny.

Větší problémy má nyní Microsoft. Firma odmítá, že by jeho spolupráce s NSA byla tak široká, jak na základě informací od Edwarda Snowdena tvrdí novináři.

Koncem týdne kauza PRISM opět ožila údajným zjištěním, že NSA prý odposlouchávala i videohovory na Skypu a získala přístup k mailům v Hotmailu i souborům na SkyDrive. Tedy alespoň tohle „vynesl" Snowden protřednictvím deníku Guardian. Jenže podle Microsoftu to je všechno trochu jinak.

Firma opět upozornila, že její spolupráce s NSA je dána tím, že NSA na ni vznáší požadavky v souladu se zákony. A opět opakuje, že nejde o plošný a neomezený přístup, ale o poskytování informací na základě zákonných požadavků, tak jak je tomu ve všech dalších případech. Ty, říká Microsoft, samozřejmě jejich právní oddělení prověřuje a odmítá, pokud dojdou k závěru, že nejsou v pořádku.

„Aby bylo jasno, Microsoft neposkytuje žádné vládě paušální či přímý přístup ke SkyDrive, Outlook.com, Skype či jinému produktu Microsoftu," uvádí se v prohlášení.

Bylo by naivní se domnívat, že snad Skype poskytuje zabezpečenou komunikaci. Obzvlášť poté, co bylo ukončeno používání P2P technologií, která hovory směrovala přímo mezi počítači a nezahrnovala centrální servery. A připomeňme i to, že Microsoft měsíc po koupi Skype získal patent, který se týká odposlouchání hovorů vedených právě – ale nejenom – přes Skype.

Co se dalších služeb týče, neexistuje žádný důvod se domnívat, že snad data v SkyDrive, Hotmailu či Outlook.com jsou nějak bezpečná – tento účel a smysl podobné služby nemají. Aby ho měly, musely by ještě před odesíláním dat používat privátní šifrovací klíče a veškerá data by tak musela do úložišť proudit už šifrovaná („bezpečné" https už dávno není neprůstřelné).

(Zdroj: lupa.cz)

Loading...
Témata: yahoo | Microsoft | Skype
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masivní cenzura? Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dceři a státním…

13.09.2019 07:38 Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť zablokovala účty vůdci…

Netanjahu šířil nenávist vůči Arabům? Facebook potrestal stránku…

12.09.2019 17:18 Provozovatel sociální sítě Facebook potrestal stránku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua…

Neomezená data jsou tady, hlásí O2. Od příštího týdne nabídne nové tarify

12.09.2019 16:52 Aktualizováno Operátor O2 nabídne od pondělí nové tarify s neomezenými daty. Cena tarifů Neo bude začínat na 1099…

Vliv počítačů na děti? Čeští vědci boří mýtus, přišli s překvapivým…

10.09.2019 11:17 Čím dřív děti začnou pracovat s počítači, tím víc si později věří při jejich užívání. Časná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama