Slova "sekaná" a "kachna" jsou sprosťárny, cenzor na facebooku zakročil

Londýn/Los Angeles – Robert Wilkes (54) dostal 12hodinový zákaz od facebooku, protože napsal, že má rád masové kuličky. Stejný osud potkal také uživatele sociální sítě, kteří zveřejnili fotografie onoho pokrmu. Zle například dopadla žena, která se přiznala, že má ráda pikantní kachničky. Proč?

Ilustrační foto
doporučujeme

„Faggots" je ve Walesu a střední Anglii oblíbený pokrm, jehož kořeny sahají do 19. století. Jde o velké masové kuličky, které se dělají z rozemletých vnitřností, nejlépe z prasečích jater a srdce. Problém nastal v okamžiku, kdy Wilkes napsal na facebook „I like faggots".

V americkém slangu totiž „faggot" znamená „buzna" a gigant facebook neznal i jiný význam tohoto slova. Wilkes tak byl nekompromisně facebookem označen za homofoba. Brit postižený cenzúrou se brání: „To slovo má možná v USA jiný význam, ale já jsem ho použil slušně pro označení jídla, které mám rád."

Eileen Parrinsová (68) z anglického Shropshireu také nesměla 12 hodin na facebook. Pokrmu „faggots" se lidově též říká „savoury ducks". A opět zasáhl korektor z facebooku. Slovo „duck" (kachna) má totiž ve slangu mnoho vulgárních významů. Mimo jiné například „pohlavní styk" (eufemismus: fuck/duck) nebo může jít o obscénní slovo pro felaci. Podle facebooku tak chudák důchodkyně neměla ráda pikantní kachnu, ale pikantní....

Firma Mr. Brain´s, která vyrábí inkriminované kuličky, zakročila. Mluvčí oznámil, že facebook problém vyřešil a milovníci „faggots" tak již mohou bez problému o jídle diskutovat. Tisková mluvčí facebooku sdělila, že šlo o chybu, která vznikla v důsledku špatného pochopení slova: "Pokud je slovo „faggot" použito v kulinářském významu, není už považováno za vulgární"

Facebook je terčem kritiky, protože nedávno dovolil na stránkách zveřejňovat krutá videa (například z poprav), ale na druhou stranu třeba zakázal snímky, na kterých byly kojící matky. Britský premiér už delší dobu proti facebooku brojí. Podle jeho slov by měla sociální síť změnit svá pravidla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

20.05.2021 12:38 Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama