Spam tvoří 80% všech e-mailů v Česku. Jak se bránit?

Praha - Téměř 80 procent všech e-mailů v tuzemsku je spam. Jeho množství roste spolu s objemem elektronické pošty. Nejčastěji přichází nevyžádaná pošta z USA a Ruska. Uvedla to největší tuzemská internetová firma Seznam.cz.

Ilustrační foto

Mezi nejrozšířenější druh spamu patří hromadná korespondence. Z celkového počtu nevyžádané pošty tvoří až 90 procent. Například z Ruska přichází do schránek Seznamu denně až 15 milionů zpráv.

"Hromadná pošta je i nešvar českých internetových podnikatelů, kteří stále nedodržují základní pravidla pro rozesílání komerčních sdělení. Právě pro ně jsme připravili stránku se základními pravidly a dvěma jednoduchými nástroji. Jedním z nich je Feedback Loop, který napomáhá odesílatelům čistit jejich databázi od adres, které jejich zprávy označily jako spam. Druhým je pak List Unsubscribe usnadňující uživatelům odhlášení z odběru," uvedl produktový manažer Seznam Emailu David Finger.

V případě spamu se nejedná o žádnou cílenou reklamu na vytipovaný okruh lidí, ale o masové rozesílání dané zprávy (reklamy) komukoli. Dalším společným znakem spamu je, že adresa odesílatele je podvržená. Bývá nahrazena neexistujícím odesílatelem nebo nahrazena e-mailem příjemce. Rozesílání spamu je chápáno jako obtěžování, tedy kdyby spammeři odesílali spamy ze své e-mailové adresy, bylo by snadné je dohledat a odpojit od internetu. Hlavním důvodem rozesílání spamu je zisk.

Jak se proti spamu bránit?

Zbytečně nezveřejňovat svou e-mailovou adresu na internetu, tj. neregistrovat se v podezřelých, neznámých formulářích nebo soutěžích. (Na internetu jsou roboti, kteří sbírají e-mailové adresy za účelem rozesílání spamu.)

Na konci zprávy bývá tlačítko Odhlásit (Unsubscribe). Správně by vás po kliknutí na odhlášení měla tato funkce skutečně odhlásit, ale pokud se jedná o podvodný e-mail, často se přihlásíte jen k odebírání dalších spamových zprav. Pokud si tedy nejste stoprocentně jisti, že jde o newsletter či obchodní sdělení, k jehož zasílání jste dali dříve souhlas, neklikejte, radí bezpecnyinternet.cz.

Přemýšlejte, buďte ostražití a neotevírejte jakoukoli příchozí spamovou zprávu.

Většina spamů je odesílána z uživatelova počítače bez jeho vědomí, protože je jeho počítač napaden virem. Doporučuje se tedy používat aktualizovaný operační systém + firewall + aktualizovaný antivir, jinak může rozesílat spam i váš počítač.

Pokud jste zahlceni spamem, nejjednodušší řešení je vytvoření nového emailového účtu. Jedná se o radikální krok, který vám nepomůže, pokud nezměníte trochu své chování. Musíte pochopit, kdy se stává pro odesílatele nevyžádané pošty váš email zajímavý. Jinak se můžete dostat do stádia, kdy budete měnit email každých pár týdnů a to nebude vůbec praktické.

Největší nevýhodou při změně adresy je ztráta stávajících zákazníků, přátel nebo kontaktů, které jste měli. Většině pravděpodobně dáte vědět, ale nemusíte mít kompletní seznam. Nenastavujte si na staré adrese automatickou odpověď s novou adresou! Takto by se jen případní spammeři dozvěděli, kde vás mají dál hledat.

Témata: spam | Seznam.cz | internet

Za třetinou všech útoků na počítače v Česku stál v srpnu jeden program

09.09.2021 18:45 V srpnu v Česku nejvíce na počítače útočily špionské programy tzv. spyware, které kradly citlivé…

Pozor na podvodné maily. Tváří se jako od České pošty, mohou vás připravit…

03.09.2021 18:17 Finanční správa varovala před podvodnými e-maily a textovými zprávami, které se snaží z lidí…

Sociální sítě posilují ochranu účtů Afghánců

20.08.2021 08:10 Americké technologické firmy Facebook, Twitter a LinkedIn oznámily, že na svých stejnojmenných…

Twitter začne testovat označování zavádějících příspěvků

18.08.2021 09:49 Americká internetová společnost Twitter začne testovat novou funkci, která uživatelům její sítě…

Facebook blokuje obsah Tálibánu, považuje ho za nebezpečný. Twitter podle…

17.08.2021 21:00 Společnost Facebook potvrdila, že bude nadále blokovat obsah související s radikálním islamistickým…

Ruský soud pokutoval Google, ten zablokoval YouTube účet prokremelským…

17.08.2021 19:29 Moskevský soud dnes vyměřil americké internetové společnosti Google pět pokut v celkové hodnotě 14…

Za polovinou útoků na PC stály v červenci trojské koně kradoucí hesla

16.08.2021 10:29 Na počítače uživatelů v Česku v červenci nejvíce útočily trojské koně, které kradou hesla. Za…

Související:

Právě se děje

reklama