Babička se na Facebooku pochlubila vnoučaty. Rodina ji za to dostala k soudu

Babička z Holandska, která se na sociálních sítích chtěla podělit o fotky milovaných vnoučat, skončila u soudu, a to kvůli vlastní dceři. Dcera matku několikrát požádala, aby fotografie z Facebooku a Pinterestu odstranila, ale bez odezvy. Rodinný spor proto skončil u soudu.

Facebook, autor: Kon Karampelas
doporučujeme

Matka dětí uvedla, že zveřejňování fotografií dětí na sociálních sítích „vážně narušilo jejich soukromí“. Soudce Gelderland dal matce za pravdu. Babička podle soudu neměla povolení zveřejňovat fotky podle ochrany osobních údajů (GDPR).

I když se tato pravidla obvykle nevztahují na rodinu, babička zveřejnila fotky bez souhlasu matky, která je zákonným zástupcem dětí a tím pádem má právo rozhodovat o šíření jejich fotografií, uvádí web televize CNN.

Možná by k soudnímu sporu ani nedošlo, ale babička zpřístupnila fotografie celému světu. V rozsudku stálo: „Nelze vyloučit, že fotografie z Facebooku nemohou být dále distribuovány a mohou přejít do rukou třetí strany. Nejen že babička musí odstranit fotky vnoučat během 10 dní, ale dcera zažádala o uložení pokuty 250 eur, pokud nebudou během této doby fotografie odstraněny.

GDPR nabylo platnosti v roce 2018 jako zákon Evropské unie a poskytuje lidem větší kontrolu nad tím, jak společnosti nakládají s jejich osobními údaji. Nyní je mohou poskytovat třetím stranám pouze se souhlasem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook pohrozil omezením služeb, pokud po volbách nastane chaos

22.09.2020 16:34 Společnost Facebook přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na…

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí. Soud zablokoval…

20.09.2020 16:32 Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech…

Stát spustil novou eRoušku. O data se bát nemusíte

19.09.2020 21:23 Aktualizováno Mobilní aplikace eRouška byla vytvořena jako pomoc hygienickým stanicím při trasování kontaktů.…

Na české a slovenské uživatele útočí trojský kůň KryptoCibule

15.09.2020 14:42 Na české a slovenské uživatele útočí nový trojský kůň, který krade kryptoměny. Program nazvaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama