Bill Gates nebo 5G sítě. Jaké konspirace se objevují kolem covidu-19?

Pandemie COVID-19 byla mnoha zdroji označována jako informační pandemie. Vzhledem ke svému rozsahu se stala jedním z hlavních témat v mediálním prostoru a spolu s tím se začala šířit široká škála nepravdivých a nepodložených tvrzení, které v některých případech dokonce vedly k tragickým následkům.

Ilustrační foto
doporučujeme

Výzkumníci z Cornell University v Ithace si tak dali za cíl zanalyzovat vzorek rekordních více než 38 milionů článků publikovaných v anglickém jazyce po celém světě v období mezi 1. lednem a 26. květnem roku 2020. Sledovali přitom zastoupení různých dezinformačních narativů v článcích o COVID-19, vývoj počtu článků v čase i zdroje nepravdivých informací.

Z výzkumu přitom vyšlo, že téměř 38 % všech nepravdivých informací ve sledovaných článcích byly zmínky o Donaldu Trumpovi s velkým odstupem od všech dalších témat. Podle výzkumníků tak byl v anglickém informačním prostoru Donald Trump pravděpodobně největším tahounem informační pandemie. Přitom pouze 16,4 % článků zmiňujících dezinformace se zabývalo jejich ověřováním, tedy většina dezinformací ohledně COVID byla médii prezentována bez zpochybňování nebo uvedení na pravou míru.

Výzkumníci identifikovali 11 převažujících konspirací, které byly narativem u 46,6 % všech identifikovaných dezinformačních článků. Nejvýznamnější kategorií byly „zázračné léčebné postupy“, které byly zastoupeny ve 26,4 % všech dezinformačních článků. S velkým odstupem pak následovaly další narativy jako je „Nový světový pořádek“ (4,4 %), „Hoax demokratické strany“ (3,6 %), COVID jako biologická zbraň (2,6 %), Bill Gates (2,5 %), 5G (2,1 %), antisemitské konspirace (1,6 %), kontrola počtu obyvatel (1,3 %), Dr. Anthony Fauci (1,0 %), dokument „Plandemic“ (0,7 %) a netopýří polévka (0,6 %).

Zázračné léčebné postupy

V kategorii zázračných léčebných postupů se často vyskytovala antimalarika, která ve svém březnovém projevu doporučoval Donald Trump, přestože chybělo potvrzení jejich účinnosti. Tato zmínka vedla k vyprodání zmiňovaných léků a později se prokázalo, že na COVID-19 nejsou účinné a mohou i uškodit. Velký impuls této konspiraci dodal Donald Trump ještě v květnu, když tvrdil, že tyto léky bere jako prevenci. Mezi další zázračné postupy patřilo například vnitřní požití bělidla nebo dezinfekčních prostředků a další nepodložené a někdy velmi nebezpečné postupy.

Nový světový pořádek

Teorie nového světového pořádku prezentují COVID-19 jako nástroj pro nastolení geopolitických změn. Tyto konspirace zmiňují tajnou globální vládu, sledování obyvatel a další cíle, pro které má být pandemie záminkou.

Hoax demokratické strany

Další konspirace tvrdí, že pandemie COVID-19 byla úmyslně způsobena tak, aby nastala v době impeachmentu Donalda Trumpa. Tuto myšlenku významně šířil jeho syn Eric Trump, který tvrdil, že následně nemoc kouzelně zmizí a všechno se bude moci znovu otevřít po prezidentských volbách. Tento hoax podpořil tlak na rozvolnění lockdownů v jednotlivých státech a otevření ekonomiky dříve, nežli státy splňovaly stanovená epidemiologická kritéria.

Biologická zbraň

Wu-čanský institut virologie byl často obviňován ze způsobení pandemie a některé teorie tvrdí, že se mělo dokonce jednat o úmyslně vytvořenou biologickou zbraň.

Bill Gates

Vzhledem k tomu, že Bill Gates ve svém TED talk projevu v roce 2015 varoval, že významným rizikem pro lidstvo jsou pandemie, mnoho konspiračních teoretiků to chápe jako důkaz toho, že o COVID-19 věděl předem nebo pandemii přímo inicializoval. Jedna z mnoha variant pak tvrdí, že má připravenou vakcínu, kterou chce ve vhodný okamžik zpeněžit.

Technologie 5G

Početné konspirace ohledně škodlivosti 5G sítí se rychle rozšířily i na COVID-19. Dávaly do souvislosti instalaci 5G věží ve Wu-Chanu s šířením pandemie. Tato konspirace vedla k poškozování 5G věží ve Velké Británii a následně také v dalších zemích.

Antisemitské konspirace

Pandemie a s ní spojené konspirace zvedly vlnu anti-židovských názorů napříč Amerikou a Evropou. V některých případech tyto teorie byly propojované s osobou George Sorose. Většina zmínek v médiích ale tyto konspirace nepodporovala.

Kontrola počtu obyvatel

Další teorie tvrdí, že se COVID-19 měl stát řešením přelidnění planety. Tato teorie je obzvlášť populární na území Afriky v zemích, kde jsou západní neziskové organizace podezřívány z úmyslu redukovat populaci nebo kontrolovat plodnost obyvatelstva.

Dr. Anthony Fauci

Doktor Anthony Fauci byl konspirátory obviněn z toho, že nadsazuje počty mrtvých a vydělává na snahách farmaceutických firem najít léčbu a vakcínu. Tato konspirace měla relativně krátký život a většina zmínek o ní spadá do období několika týdnů v dubnu.

Pseudodokumentární film „Plandemic“

Čtyřiadvacetiminutové video se stalo živnou půdou pro konspirace. Získalo miliony zhlédnutí, přestože, jak se později prokázalo, uvádělo mnoho nepravdivých tvrzení. Většina platforem video stáhla, ale jeho hlavní vypravěč, bývalý virolog Judy Mikovits, si skrze něj vybudoval značnou proslulost.

Netopýří polévka

V počátcích pandemie se šířily teorie, že pandemii způsobila konzumace netopýrů ve Wu-Chanu. Tyto teorie živilo virální video lidí pojídajících netopýry, které bylo ale z roku 2016 a oblasti Mikronésie. Tato konspirace podpořila rasistické tendence směrem k obyvatelům Asie. Objevila se na začátku pandemie a rychle z informačního prostoru vymizela.

V českém prostředí se některé ze zmiňovaných narativů projevují také, především zázračné léčebné postupy, technologie 5G, Bill Gates a nový světový pořádek nebo biologická zbraň. Oproti anglicky psaným článkům se vyskytuje i několik lokálně specifických narativů jako je neschopnost Evropské Unie, pomoc z Ruska a Číny nebo šíření COVID-19 americkou armádou. Oproti anglicky mluvícímu prostředí naopak není zdaleka tak dominantní počet zmínek o Donaldu Trumpovi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Instagram odstranil falešné účty odrazující Rusy od demonstrací

03.03.2021 20:13 Ze sociální sítě Instagram bylo v únoru odstraněno 530 falešných účtů, které se pokoušely Rusy…

Google zruší cookies v prohlížeči Chrome příští rok. Náhrada nebude

03.03.2021 17:05 Americká internetová společnost Google slíbila, že nebude vytvářet nové nástroje ke sledování…

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

20.02.2021 14:00 Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama