Čerpáte zprávy ze sociálních sítí? Analýza ukázala zajímavou věc

Sociální sítě dnes slouží mnoha lidem jako zdroj zpráv. Nová analýza ukázala, že na tomto poli stále více boduje Instagram, kde se objevují především fotografie a videa. Dokonce už překonal Twitter.

Sociální sítě
doporučujeme

Instagram v dosavadním průběhu roku 2020 podle výzkumu agentury Reuters předstihl Twitter jako zdroj zpráv. Převážně mladí lidé ve věku 18-24 let ve Velké Británii upřednostnili Instagram jako zdroj zpravodajství ohledně pandemie covid-19. Průzkumu se zúčastnila více než jedna třetina lidí, kteří Instagram používají, z toho jsou dvě třetiny mladší 25 let. Využívání Instagramu se od roku 2018 zdvojnásobilo, Twitter v současné době využívá jen 11 % dotazovaných.

Ačkoliv lidé vyhledávají informace na sociálních sítích, jen 26 % lidí uvedlo, že tento zdroj je pro ně důvěryhodný. Podle BBC podobné procento důvěřuje sdíleným zprávám pomocí Facebook Messengeru nebo aplikací WhatsApp. Stále nejvíce lidí (59 %) důvěřuje klasickým médiím a vládě.

Hlavní autor analýzy vysvětluje, proč je Instagram stále více populárnější u mladší generace. „Dobře reagují na příběhy, které jsou jednoduché s vizuálními obrazy,“ řekl Nic Newman pro BBC. Instagramem v současné době hýbe převážně hnutí Black Lives Matter, změna klimatu a stále také koronavirus.

Analýza ukázala srovnání z minulého týdne ve vyhledávání zpráv na sociálních sítích. Na Facebooku hledalo zpravodajství téměř 40 % lidí ze zemí jako je Velká Británie, Francie, USA nebo Finsko. Na druhé příčce se nachází YouTube a třetí místo obsadil WhatsApp. Podle slov Newmana to neznamená, že jedna sociální síť nutně nahrazuje druhou. Instagram vlastní Facebook a podle BBC každý týden oslovuje 85 % osob. Facebook vlastní i aplikaci WhatsApp.

V době vypuknutí pandemie viru SARS-CoV-2 se internet plnil nejrůznějšími zprávami, a to mělo za následek pokles důvěryhodnosti médií. Méně než 40 % respondentů uvedlo, že zprávám důvěřují, a méně než polovina uvedla, že důvěřuje pouze svému oblíbenému zdroji. Důvěra převážně klesla ve Velké Británii, a to o 12 % ve srovnání s rokem 2019. Ze 40 zemí, kterých se agentura Reuters dotazovala, uvedlo pouze šest, že věří většině publikovaných zpráv. Analytici pokles důvěry ve zpravodajské organizace přisuzují snaze o rozšiřování rad v oblasti veřejného zdraví.

„Vidíme relativně vysokou úroveň důvěry v média v době karantény, ale od té doby máme jiný průzkum, který naznačuje, že důvěra v média klesla mezi dubnem a květnem o 11 %,“ řekl Newman. Zpráva agentury Reuters uvádí, že většina lidí dává přednost tomu, co považují za „objektivní“ zprávy. Lidé z devíti zemí upřednostňují zprávy bez úhlu pohledu, a to převážně v Německu, Velké Británii, Dánsku a Japonsku. Analýza tyto země označila za „země se silným a nezávislým veřejnoprávním vysíláním“. Respondenti z USA uvedli, že raději preferují zprávy, které se shodují s jejich názory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad TikTokem se stahují mračna. USA chtějí jeho zákaz, mizí i z Hongkongu

07.07.2020 10:00 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Spojené státy zvažují zákaz aplikací…

Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako…

05.07.2020 14:31 Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých…

Konec "černé listiny". Twitter se zbaví programátorských termínů s…

03.07.2020 12:03 Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých…

Erotika v mobilu? Kyberzločinci číhají, počet jejich obětí se zdvojnásobil

02.07.2020 13:48 V minulém roce se zdvojnásobil počet uživatelů mobilních zařízení, kteří se stali obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy