Krádež identity na internetu: Jaké mají zločinci metody a jak se bránit? Odbornice odpovídá

Bezhlavě sdílené osobní údaje mohou být pro zločince vstupenka do domu uživatele i jeho života. Osobní data ale získávají útočníci i pomocí manipulace s lidmi a dostávají se tak k důležitým vstupním informacím. Následně může pachatel vystupovat jako cizí osoba a díky krádeži identity uzavírat smlouvy nebo sjednávat půjčky. Odbornice radí, chovat se na internetu jako v běžném životě.

Krádež identity je kriminální čin, kdy zločinec získá citlivá data své oběti, za kterou se později vydává. Cílem útočníka je nejčastěji finanční zisk. Útočník chce zejména získat přístupové údaje k emailové schránce, účtu na sociálních sítích a podobně. Zcizení identity může mít několik podob a může být provedeno více způsoby. Mezi nejčastější krádeže identit dochází v dnešní době na internetu.

„Krádeže identity jsou problémem po celém světě,“ řekla pro EuroZprávy.cz Petra Mikulová z kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity. „Velká část slouží útočníkům pouze jako prostředek k dosažení vyššího cíle,“ dodala.

Jedním ze způsobů, jak se hackeři můžou dostat k přístupovým údajům, je nevědomé nainstalování si programu obětí, který zaznamenává přihlášení a odesílá tyto data na určenou adresu. Takovýmto programům se říká keylogger. Dalším velmi oblíbeným nástrojem zisku osobních dat je phishing. O příkladu phishingu již EuroZprávy.cz informovaly. Jedná se o žádost zaslanou emailem, kdy je adresát požádán například o vyplnění formuláře.

Phishing používá formu manipulace zvanou sociální inženýrství. „To zahrnuje řadu technik a metod, kterými útočníci podvedou člověka a donutí jej vykonat předem naplánovanou činnost. Například je donutí kliknout na odkaz nebo provést platbu,“ sdělila Mikulová. Uživatel tedy díky manipulaci poskytne informace dobrovolně.

„Další variantou pak může být sestavení identity na základě veřejně dostupných údajů,“ prozradila Mikulová další příklad. „Čím více jich na internetu dobrovolně prozradíte, tím většímu riziku se vystavujete,“ doplnila.

Pokud uživatel zjistí, že byla jeho identita využita bez jeho vědomí, doporučuje právník Jakub Klodwig neprodleně to nahlásit na policii. Ta se bude snažit objasnit, že někdo používá neoprávněně cizí identitu. „Dle trestního řádu může za důkaz sloužit vše, co může přispět k objasnění věci, včetně důkazů elektronických,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Mikulová radí, aby se lidé do jisté míry chovali na internetu stejně jako v reálném životě. „Pokud vás na ulici zastaví cizí člověk s „výbornou obchodní nabídkou“, zřejmě mu také okamžitě ochotně nesdělíte svoje rodné číslo. Na internetu to funguje úplně stejně,“ varovala. „Zamyslete se nad tím, jaké jsou po vás požadovány informace,“ upozornila.

Doporučuje také nastavit si profil na sociálních sítích na soukromý. „Ani to ale nezaručuje stoprocentní ochranu,“ dodala. Vhodné je podle ní také zkontrolovat si seznam přátel, zda opravdu všechny známe a nesdílet očividně zneužitelné informace. „Sdílet termín dovolené je to stejné, jako napsat zloději SMS, že od pátého do patnáctého srpna může,“ uvedla.

„Rozhodně má smysl pravidelně instalovat takzvané bezpečnostní záplaty všech aplikací a systémů, používat kvalitní autentizační metody a dodržovat základní „hygienu“ při práci s počítačem,“ přidává své rady redakci EuroZprávy.cz profesor z Katedry počítačových systémů a komunikací Masarykovy univerzity Václav Matyáš.

Obětí jednoho ze způsobů krádeže identity se stal i spolek Nelež, který bojuje proti dezinformacím. Na facebooku někdo vytvořil jejich duplicitní profil a začal jejich jménem šířit dezinformace. „Je to krádež jako kterákoli jiná a podle toho budeme postupovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda spolku Roman Číhalík.

Podle Mikulové poměrně často pokusy o krádež identity řeší i Masarykova univerzita. „Útoky jsou hlavně pomocí phishingu, což je nejrozšířenější typ již zmiňovaného sociálního inženýrství. To tvoří opravdu velké procento incidentů, které v rámci university řešíme,“ sdělila.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.

Více souvisejících

internet elektronická identita Kybernetická bezpečnost osobní údaje

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy