Čínská sociální síť cenzurovala zprávy o koronaviru

Oblíbená čínská komunikační služba WeChat cenzurovala zmínky o epidemii koronaviru, tvrdí zpráva kanadské organizace Citizen Lab. Zpravodajská stanice BBC, která o studii informovala, připomněla, že Čína internetovou komunikaci cenzuruje už mnoho let. Není jasné, jestli WeChat cenzuroval zmínky o epidemii kvůli nařízení úřadů. Podle Citizen Lab je možné, že služba prováděla cenzuru z vlastního rozhodnutí ve snaze předejít problémům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

WeChat je sociální síť vyvinutá čínskou společností Tencent. V Číně, kde je blokován Google, Twitter, Facebook, Instagram i další zahraniční internetové platformy, se těší velké oblibě. Kromě psaní zpráv se dá použít například i k mobilním platbám nebo objednání donášky jídla.

Čínské úřady poprvé informovaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o epidemii koronaviru ve městě Wu-chan 31. prosince minulého roku. Nicméně před svými občany čínská vláda některé informace jako údaje o počtu nakažených osob a možná rizika zprvu tajila. O koronaviru veřejně promluvil prezident Si Ťin-pching až 20. ledna, píše BBC.

Kanadská organizace Citizen Lab zjistila, že WeChat v lednu cenzuroval 132 kombinací klíčových slov, k nimž v první polovině února přibylo dalších 384 slov. Mezi blokovanými slovy se vyskytovaly odkazy na přední čínské představitele včetně čínského prezidenta, reference na vládní opatření týkající se epidemie a zmínky o šíření epidemie v Hongkongu, Macau a na Tchaj-wanu.

Cenzurovány byly kombinace slov jako "Wu-chan", "virus", "zjevně" a "přenos z člověka na člověka" nebo "místní úřady", "epidemie", "vláda" a "kamufláž", informuje BBC. Na seznamu zakázaných slov se ocitly i odkazy na lékaře Li Wen-lianga, který se už v prosinci snažil před novým koronavirem varovat, nakonec se sám nakazil a nemoci COVID-19 podlehl.

Podle kanadské organizace kromě komunikační platformy WeChat cenzurovala informace o šířící se nákaze také čínská streamovací stránka YY. Je možné, že obě platformy již některá klíčová slova povolují, ale zatím není jasné, která konkrétně, upřesnil Citizen Lab.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mikrob a rouška patří k nejčastějším emodži v době COVID-19

04.04.2020 09:51 Mikrob a chirurgická rouška patří mezi nejpoužívanější znaky v textu známé jako emodži, které lidé…

Které auto se nejčastěji objevuje v počítačových hrách?

04.04.2020 07:46 Auta všech druhů patří od nepaměti do počítačových her stejně, jako všemožné zbraně nebo zombie.…

Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Má to pomoci v boji…

03.04.2020 09:04 Společnost Google začne ode dneška ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom,…

První dezinformace o COVID-19 se šířily z Ruska, odhalila analýza

01.04.2020 15:01 První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy