Dezinformace jako celosvětový fenomén: Facebook odhalil specificky zaměřené falešné účty

Dezinformace ohledně pandemie covid-19 i amerických prezidentských voleb si pravidelně získávají značnou pozornost médií. Méně nápadně přitom fungují dezinformace často specificky cílené na konkrétní regiony, které si kladou za cíl destabilizovat politickou situaci v mnohdy zranitelných regionech.

Facebook, autor: Kon Karampelas
doporučujeme

Jeden z takových případů identifikoval interní tým Facebooku v polovině prosince. Tři samostatné sítě zaměřující se na šíření dezinformací v severní Africe a na Středním východě identifikoval a odstranil ze své sítě jejich interní tým, jak uvádí v tiskové zprávě z 15. prosince 2020.

Tyto sítě se z území Francie a Ruska snažily ovlivňovat politickou situaci. Atypické přitom podle zjištění Facebooku je to, že dvě z nich, obě zaměřené na severoafrické země, se svými aktivitami prolínaly a vzájemně sdílely komentáře i kritiku opačné strany.

Dvě z identifikovaných sítí jsou přisuzovány Rusku, zatímco třetí má podle Facebooku mít návaznost na lidi propojené s francouzskou armádou. Francouzská vláda okamžitě nereagovala, nicméně po několika hodinách vydala prohlášení, že v danou chvíli nemůže přisuzovat eventuální odpovědnost. Z prohlášení nicméně vyplývalo, že pro ni zjištění Facebooku nejsou překvapením.

Francouzský ministr obrany prohlásil, že především v centrální Africe jeho ministerstvo zaznamenalo zvýšenou aktivitu na poli dezinformací za účelem destabilizace zemí. V rámci svého projevu takové aktivity odsoudil.

Síť působící z území Francie

Síť sídlící ve Francii se zaměřovala především na Střední Afriku a Mali a okrajově se věnovala také Nigeru, Burkině Faso, Alžíru, Azurovému pobřeží nebo Čadu. V případě této sítě došlo v rámci opatření k blokaci 84 účtů, šesti stránek a devíti facebookových skupin stejně jako čtrnácti účtů na Instagramu.

Strategie dezinformátorů vychází z falešných svědectví údajných obyvatel těchto zemí, které obsahují komentáře k politické situaci, posuzují francouzskou politiku v oblasti nebo vyjadřují podporu francouzské armádě.

Na falešných účtech byly publikované příspěvky ve francouzštině i arabštině. Mezi narativy nechyběla ani teorie o možném vměšování Ruska do voleb ve Středoafrické republice nebo chvála francouzské armády.

Ruská skupina zaměřená na Afriku

Jedna z ruských sítí se zaměřovala především na Středoafrickou republiku. Mezi další ovlivněné země patřil také Madagaskar, Kamerun, Rovníková Guinea, Mosambik nebo středoafrická diaspora. Celkem se jednalo o 63 falešných účtů, 29 stránek a sedm skupin na Facebooku a jeden účet na Instagramu.

Podle zprávy Facebooku přitom skupina do propagace svých účtů investovala „přibližně 38 tisíc dolarů“. Tato částka byla rozdělena mezi platby v jihoafrických randech a amerických dolarech.

Třetí skupina zaměřená na Lybii a Sudán

Poslední skupina, rovněž operující z území Ruska, kterou Facebook v rámci svého prohlášení identifikoval, byla zaměřená především na Lybii a Súdán. Spadalo do ní 211 účtů, 126 stránek a šestnáct skupin na Facebooku a 17 účtů na Instagramu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

20.02.2021 14:00 Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k…

Facebook zablokoval celé Austrálii zpravodajství

18.02.2021 10:51 Aktualizováno Provozovatel sociální sítě Facebook dnes uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval…

Facebook v Austrálii zablokuje sdílení odkazů na zprávy

17.02.2021 21:49 Provozovatel sociální sítě Facebook zablokoje uživatelům a mediálním firmám v Austrálii možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama