Dezinformace jako celosvětový fenomén: Facebook odhalil specificky zaměřené falešné účty

Dezinformace ohledně pandemie covid-19 i amerických prezidentských voleb si pravidelně získávají značnou pozornost médií. Méně nápadně přitom fungují dezinformace často specificky cílené na konkrétní regiony, které si kladou za cíl destabilizovat politickou situaci v mnohdy zranitelných regionech.

Jeden z takových případů identifikoval interní tým Facebooku v polovině prosince. Tři samostatné sítě zaměřující se na šíření dezinformací v severní Africe a na Středním východě identifikoval a odstranil ze své sítě jejich interní tým, jak uvádí v tiskové zprávě z 15. prosince 2020.

Tyto sítě se z území Francie a Ruska snažily ovlivňovat politickou situaci. Atypické přitom podle zjištění Facebooku je to, že dvě z nich, obě zaměřené na severoafrické země, se svými aktivitami prolínaly a vzájemně sdílely komentáře i kritiku opačné strany.

Dvě z identifikovaných sítí jsou přisuzovány Rusku, zatímco třetí má podle Facebooku mít návaznost na lidi propojené s francouzskou armádou. Francouzská vláda okamžitě nereagovala, nicméně po několika hodinách vydala prohlášení, že v danou chvíli nemůže přisuzovat eventuální odpovědnost. Z prohlášení nicméně vyplývalo, že pro ni zjištění Facebooku nejsou překvapením.

Francouzský ministr obrany prohlásil, že především v centrální Africe jeho ministerstvo zaznamenalo zvýšenou aktivitu na poli dezinformací za účelem destabilizace zemí. V rámci svého projevu takové aktivity odsoudil.

Síť působící z území Francie

Síť sídlící ve Francii se zaměřovala především na Střední Afriku a Mali a okrajově se věnovala také Nigeru, Burkině Faso, Alžíru, Azurovému pobřeží nebo Čadu. V případě této sítě došlo v rámci opatření k blokaci 84 účtů, šesti stránek a devíti facebookových skupin stejně jako čtrnácti účtů na Instagramu.

Strategie dezinformátorů vychází z falešných svědectví údajných obyvatel těchto zemí, které obsahují komentáře k politické situaci, posuzují francouzskou politiku v oblasti nebo vyjadřují podporu francouzské armádě.

Na falešných účtech byly publikované příspěvky ve francouzštině i arabštině. Mezi narativy nechyběla ani teorie o možném vměšování Ruska do voleb ve Středoafrické republice nebo chvála francouzské armády.

Ruská skupina zaměřená na Afriku

Jedna z ruských sítí se zaměřovala především na Středoafrickou republiku. Mezi další ovlivněné země patřil také Madagaskar, Kamerun, Rovníková Guinea, Mosambik nebo středoafrická diaspora. Celkem se jednalo o 63 falešných účtů, 29 stránek a sedm skupin na Facebooku a jeden účet na Instagramu.

Podle zprávy Facebooku přitom skupina do propagace svých účtů investovala „přibližně 38 tisíc dolarů“. Tato částka byla rozdělena mezi platby v jihoafrických randech a amerických dolarech.

Třetí skupina zaměřená na Lybii a Sudán

Poslední skupina, rovněž operující z území Ruska, kterou Facebook v rámci svého prohlášení identifikoval, byla zaměřená především na Lybii a Súdán. Spadalo do ní 211 účtů, 126 stránek a šestnáct skupin na Facebooku a 17 účtů na Instagramu.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Facebook internet sociální sítě fake news

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 32 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy