Evropský internet na pokraji zhroucení? Hráči a diváci kvůli koronaviru přetěžují sítě

Boj s koronavirem se neodehrává pouze v nemocnicích. Jeho vliv pociťují i další odvětví, ať už služby jako turistický ruch, tak i například ekonomové a v neposlední řadě i technologičtí pracovníci. Ti pozorují postupné přetěžování evropské internetové sítě, které by mohlo hrozit zhroucení.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Internet
doporučujeme

Evropa kvůli koronaviru zavedla nutná opatření. Doma se ze dne na den ocitly v mnoha státech miliony žáků, studentů i dospělích. Někteří si užívají volna, jiní přešli na home office, další trpí v karanténě.

Jedno ale mají všichni společné. Využívají internet. Ať už k hraní her, sledování videí skrze streamovací služby, ke vzdělávání, k pracovním povinnostem nebo k videokonferencím. Internetová síť ale na takový nápor není připravena a je přetížená.

EU proto v první instanci vyzvala streamovací platformy, jako jsou Netflix a YouTube, aby omezily své služby tak, aby zabránily selhání širokopásmových sítí. Právě videoobsah tvoří 60 % internetového trafficu, přičemž stejnou měrou se na něm podílí jak Netflix, tak YouTube. Oba zaujímají v pomyslném koláči 12 %.

Provozovatel placené internetové televizi Netflix už potvrdil, že sníží rychlost a kvalitu přenosu svých videí v zájmu zachování hladkého fungování internetu. Společnost v Evropě sníží kapacitu svých služeb asi o 25 procent po dobu 30 dní.

YouTube v pátek potvrdil, že k situaci zaujme stejný postoj, nesdělil ale kdy k němu přistoupí. Server news.com.au uvedl, že videa jsou na serveru i nadále dostupná v nejvyšší kvalitě. "Máme zavedena opatření k automatickému přizpůsobení našeho systému tak, aby využíval menší kapacitu sítě," řekl mluvčí společnosti Google a dodal, že veškerý provoz v EU bude nastaven na standardní rozlišení.

Doposud žily telekomunikační společnosti v domnění, že internetová infrastruktura dokáže odolat drastické změně v chování uživatelů po vypuknutím pandemie koronaviru. Jak se ale ukázalo, nebyla to tak úplně pravda. EU proto vyzvala streamovací platformy, aby uživatelům nabídli pouze standardní rozlišení, čímž se sníží objem přenosu dat.

Podle serveru Financial Times existují obavy, že domácí širokopásmové připojení, které bylo navrženo tak, aby se vypořádalo pouze s večerním nárůstem provozu, nemusí být schopno zvládnout nepřetržité nároky dospělých, kteří se účastní videokonferencí, a dětí, které hrají online hry. Obě skupiny pak vytěžují sítě právě sledováním filmů a videí.

Dokonce i velké technologické skupiny přiznaly, že se potýkají se změnami provozu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel Facebooku, řekl novinářům, že sociální média zažívají nárůst využívání určitých služeb, například zdvojnásobení počtu hovorů přes aplikace WhatsApp a Messenger.

Dodal, že provoz, který jeho společnost eviduje, dalece přesahuje každoroční špičku na Silvestra. Přiznal rovněž, že "zvládnutí tohoto problému byla výzva."

Scott Petty, technologický ředitel ve Vodafone, ale nepopírá, že by se situace mohla ještě zhoršit. Na Evropský trh přicházejí nové platformy jako Disney Plus, a hollywoodská studia se chystají své nové snímky namísto v kinech promítat online.

Problémem ale nejsou pouze videoslužby a sociální sítě. Velkou měrou se na přetěžování internetu podílejí i hráči. Financial Times s odkazem na nejmenovaného zaměstnance nadnárodní telekomunikační skupiny uvedl, že společnosti potřebuje zmírnit aktuální "Fortnite šílenství". Vedou se proto diskuze, jak vést spolupráci s herními společnostmi, aby se i v tomto odvětví vyrovnala křivka konektivity.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mikrob a rouška patří k nejčastějším emodži v době COVID-19

04.04.2020 09:51 Mikrob a chirurgická rouška patří mezi nejpoužívanější znaky v textu známé jako emodži, které lidé…

Které auto se nejčastěji objevuje v počítačových hrách?

04.04.2020 07:46 Auta všech druhů patří od nepaměti do počítačových her stejně, jako všemožné zbraně nebo zombie.…

Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Má to pomoci v boji…

03.04.2020 09:04 Společnost Google začne ode dneška ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom,…

První dezinformace o COVID-19 se šířily z Ruska, odhalila analýza

01.04.2020 15:01 První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy