Facebook odhalil soupeřící informační operace z Ruska a Francie

Společnost Facebook dnes oznámila zablokování tří různých sítí podvodných účtů a stránek, které v rozporu s pravidly jejích platforem cílily na zahraniční publikum. Dvě z těchto dezinformačních operací se údajně před nadcházejícími volbami ve Středoafrické republice snažily ovlivnit tamní uživatele internetu.

Facebook, autor: William Iven
doporučujeme

Jednu síť Facebook spojuje s ruskou dezinformační scénou, tu druhou pak s "jednotlivci spojenými s francouzskou armádou".

"Bylo to poprvé, co náš tým našel dvě kampaně - z Ruska a Francie - které na sebe navzájem aktivně reagovaly," uvedli v tiskové zprávě manažeři kalifornské společnosti Nathaniel Gleicher a David Agranovich. Osoby v pozadí těchto sítí prý mimo jiné komentovaly obsah druhé strany a kritizovaly jej jako "fake news".

Podle zpravodaje televize CNN Donieho O'Sullivana, který dlouhodobě monitoruje boj proti dezinformacím, je to také poprvé, co Facebook veřejně spojil vlivovou operaci s armádou, která je součástí Severoatlantické aliance. Zbylé dvě podvodné inciativy podle správců největší sociální sítě světa nejspíše ovládali lidé s vazbami na starší aktivity tzv. Agentury pro výzkum internetu (IRA), která byla známá i jako "petrohradská trollí farma". Facebook zmiňuje i vazby na ruského miliardáře a blízkého spojence Kremlu Jevgenije Prigožina.

Celkem dnes společnost zakročila proti téměř pěti stovkám stránek a účtů, z nichž některé byly na instagramu. Francouzská síť vykazující známky "koordinovaného neautentického chování" údajně kromě Středoafrické republiky, kde se 27. prosince konají prezidentské a parlamentní volby, cílila také na Mali, v menším rozsahu pak na uživatele v Nigeru, Burkině Faso nebo Alžírsku. Ruští aktéři se zase snažili ovlivňovat i uživatele v Libyi a Sýrii a za reklamy na facebooku a instagramu dohromady utratili přes 200.000 dolarů (přes čtyři miliony Kč).

Agentura Reuters uvedla, že francouzské ministerstvo obrany ani vedení francouzské armády ihned nereagovaly na žádost o komentář. Stejně tak věc nekomentovali zástupci Prigožina, který podle amerických úřadů řídil snahu IRA ovlivnit voliče před prezidentskými volbami roku 2016. Prigožin obvinění odmítá.

Facebook uvádí, že lidé stojící za nově odstraněnými dezinformačními operacemi se pokoušeli zatajit svou identitu, avšak interní vyšetřování jejich snahy odhalilo. "Na rozdíl od operace z Francie, obě sítě napojené na Rusko při tvorbě obsahu a správě svých aktivit napříč internetovými službami spoléhaly na místní obyvatele v cílových zemích," napsali Gleicher a Agranovich.

Facebook v posledních letech za "koordinované neautentické chování" zablokoval desítky sítí prosazujících zájmy jistých států. Taktiky podobných operací se podle Gleichera a Agranoviche budou v reakci na opatření platforem nadále vyvíjet. Facebook ale údajně dokáže čím dál spolehlivěji detekovat jejich aktivitu v dřívějších fázích jejich "životních cyklů".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

22.01.2021 11:14 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud…

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama