Facebook testuje upozornění, které nabádá k přečtení článku před sdílením

Sociální síť Facebook začala testovat novou funkci, která upozorní uživatele, když se chystá sdílet článek, aniž by jej otevřel. Informovala o tom v pondělí na twitteru. Uživatel stále bude moci sdílet text bez přečtení, pouze bude muset kliknutím potvrdit, že tak skutečně chce učinit.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Se stejným nástrojem už dříve přišla sociální síť Twitter. Ke konci loňského roku pak oznámila, že od zavedení funkce "čtěte, než sdílíte" se o 40 procent zvýšil počet lidí, kteří si před sdílením daný odkaz otevřeli.

Facebook v pondělí uvedl, že chce "prosazovat více informované sdílení zpravodajských článků". "Když přejdete ke sdílení odkazu na zpravodajský článek, který jste neotevřeli, ukážeme vám upozornění, které vás pobídne k jeho otevření a přečtení předtím, než se o něj podělíte s ostatními," uvedla platforma.

Vyskakovací okénko údajně uživatele upozorní, že "sdílení článků bez jejich přečtení může znamenat opomenutí klíčových faktů". Uživatel pak může pokračovat ve sdílení, nebo přejít na odkaz, který se chystal propagovat. Zda se nástroj testuje globálně nebo například jenom ve Spojených státech, či jak dlouho test potrvá, Facebook neuvedl.

Iniciativa navazuje na dřívější kroky platformy a zapadá do širší snahy velkých sociálních síti vnášet "tření" do aktivit uživatelů, které mohou přispívat k obtěžování nebo šíření dezinformací. Twitter například v souvislosti s loňskými volbami ve Spojených státech vytvořil speciální upozornění pro sdílení příspěvků s nepravdivými nebo zavádějícími informacemi o hlasování. YouTube zase loni přišel s podobným nástrojem týkajícím se potenciálně urážlivých komentářů a při jejich zveřejňování uživatele vyzývá, aby pamatovali na zdvořilost.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

20.05.2021 12:38 Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama