Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz "zvláštního operačního centra", jehož úkolem je moderovat na jejích sociálních sítích obsah týkající se současného konfliktu mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Reaguje tím na zvýšené šíření projevů nenávisti a výzev k násilnostem, které se ohledně střetu na Blízkém východě v posledních dnech objevují na internetu.

Eurozpravy.cz

"Toto operační centrum nám umožňuje zblízka monitorovat situaci tak, abychom mohli rychleji odstraňovat obsah, který porušuje naše zásady komunity, a zároveň abychom se vypořádali rychleji s případnými pochybeními při jejich vynucování," řekla podle agentury Reuters reportérům viceprezidentka Facebooku Minka Bickertová. "Dělali jsme to tak i v minulosti, když panuje bezpečnostní hrozba a víme, že se prostředí rychle promění," dodala s tím, že podobný postup společnost přijala například při kalifornských požárech nebo volbách v Brazílii.

Společnost do centra najala rodilé mluvčí arabštiny a hebrejštiny, kteří procházejí příspěvky nebo naopak znovu zpřístupňují ty, které podle nich automatické algoritmy odstranily neprávem. Nový orgán bude podle Facebooku fungovat tak dlouho, jak to bude nutné.

Sociální média se v posledních dnech stala součástí střetu mezi Izraelem a hnutím Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Videoplatforma YouTube například tento týden odstranila reklamu zaplacenou izraelskou vládou, která podle ní porušila zásady ohledně zobrazování násilností. List The New York Times ve středu upozornil, že židovští extremisté vytvořili stovky skupin na komunikační platformě WhatsApp, jež patří Facebooku, ve kterých domlouvali útoky na Palestince. Na sociálních sítí se rovněž šíří řada falešných práv a starších manipulativních videí, jimiž se obě strany sporu navzájem očerňují a vyvolávají další spory.

Sociální média však čelila rovněž obviněním z cenzury. Server Buzzfeed News minulý týden napsal, že síť Instagram, jež rovněž patří Facebooku, omylem smazala obsah týkající se mešity Al-Aksá na jeruzalémské Chrámové hoře. Tam před vypuknutím vzájemného ostřelování Izraele a Hamásu docházelo ke střetům izraelské policie s Palestinci. Nadace Thomson Reuters rovněž uvedla, že na instagramu a facebooku zmizely některé příspěvky týkající se možného vystěhování palestinských rodin z východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh, které je jednou z příčin nynějšího sporu. Správci sítí však smazání příspěvků sváděli na technické problémy.

Viceprezident Facebooku Nick Clegg a další vysocí činitelé firmy podle mluvčího Facebooku v úterý hovořili s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou. Již dříve se přitom spojili rovněž s izraelským ministrem obrany Bennym Gantzem.

Facebook už před časem ze svých platforem vykázal Hamás a maže i příspěvky, které propagují či oslavují jeho činnost. Izrael, Spojené státy i Evropská unie toto palestinské hnutí považují za teroristickou skupinu.

Témata: EZ

Svět zasáhly záhadné výpadky internetu. Nefungovaly banky, pošty nebo burza

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Vlna výpadků internetu dnes zasáhla webové stránky a aplikace desítek finančních institucí,…

Na internetu se objevil nový operační systém Windows 11

16.06.2021 14:27 Na internetu se objevil nový operační systém Windows, který se americká softwarová společnost…

Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

16.06.2021 11:34 Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní…

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Hackerská skupina DarkSide po výkupném od Colonial Pipeline údajně…

18.05.2021 16:15 Ruská skupina DarkSide, která stojí za vyděračským programem využitým hackery k útoku na…

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

17.05.2021 19:30 Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech…

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

17.05.2021 16:45 Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních…

Google dostal v Itálii pokutu 102 milionů eur kvůli Androidu a Google Play

13.05.2021 10:29 Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za…

Související:

Právě se děje