Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k bezprecedentním krokům. Twitter se v boji s dezinformacemi všeho druhu rozhodl vydat vlastní cestou.

Například Twitter oznámil, že se rozhodl „trvale suspendovat“ účet Donalda Trumpa. Tento postup přinesl mnoho kontroverzních reakcí. Twitteru i dalším sociálním sítím bylo vyčítáno, že má příliš velkou moc a přitom jim chybí autorita „soudce“, který by měl právo posuzovat, co je přijatelné a co nikoli.

Přestože se vedla bouřlivá diskuze ohledně toho, co by sociální sítě neměly dělat, nezaznělo žádné řešení, jak by měly sítě k dezinformacím přistupovat. Samotný problém tím ale nijak neubral na své palčivosti.

25. ledna Twitter oznámil pilotní spuštění další možné cesty k řešení. Jedná se o nový produkt, který nese označení Birdwatch (tedy doslova přeloženo „ptačí dozor“). Jde o komunitní přístup, který má reagovat na šíření zavádějících nebo nepravdivých informací.

Cílem nové platformy je, aby umožnila uživatelům označit informace, které jsou podle nich zavádějící a přidávat k nim informativní kontext. Twitter argumentuje tím, že tento přístup umožňuje rychlou reakci a umožňuje dodat potřebné informace. Navíc přenáší rozhodování na komunitu a sociální síť tak není v roli „soudce“.

Podle výzkumu MIT Sloan se přitom nepravdivé informace na sociálních sítích šíří rychleji nežli informace pravdivé, proto rychlá reakce může být v tomto kontextu zásadní. Stejný výzkum zároveň dodává, že velká část těch, kteří nepravdivé informace šíří, je spíše roztržitá nebo líná je ověřovat nežli přesvědčená o nějakém alternativním výkladu událostí.

Twitter se svou platformou Birdwatch vstupuje do pilotního provozu, poznámky uživatelů jsou tedy zatím k dispozici pouze na oddělené stránce. Tam je zároveň možné hodnotit přínos jednotlivých komentářů. Poznámky nemají vliv na to, jak se Tweety zobrazují běžným uživatelům ani nemění systémová doporučení.

Jak Twitter uvedl pro NBC News, do budoucna je cílem zobrazovat připomínky přímo na Tweetech v případě, že se shodne velká a diverzifikovaná skupina přispěvatelů. Zatím se pilotního programu účastní pouze zhruba 1000 uživatelů ze Spojených států.

Twitter poprvé oznámil, že na produktu pracuje již v říjnu, ale předpokládalo se, že produkt nebude spuštěn dříve než po finalizaci výsledku prezidentských voleb, což se následně potvrdilo.

Všechna data o příspěvcích v rámci Bridwatch budou dostupná ke stažení a Twitter oznámil, že bude publikovat algoritmy, které za programem stojí veřejně v publikaci Birdwatch Guide. Úvodní systém hodnocení je dostupný na GitHub stránce Twitteru.

Twitter dosud v boji s dezinformacemi využíval především blokace a nálepky. Na základě masivního přílivu dezinformací ohledně pandemie přistoupila sociální síť v březnu 2020 k odstraňování „zavádějícího a potenciálně nebezpečného obsahu“ ohledně Covid-19. V květnu 2020 pak zavedla nálepky, které označují tweety obsahující konspirační teorie o vzniku nemoci nebo falešných léčebných postupech.

Související

Více souvisejících

Twitter Boj proti dezinformacím a fake news sociální sítě

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 15 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy