Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako práce jednoho člověka

Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých stránkách spravuje americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), vznikla původně jako malý projekt jediného člověka.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Stačilo pár měsíců a data nepřetržitě shromažďovaná stále početnějším týmem odborníků se stala nepostradatelnými pro každého, kdo se chce o postupu epidemie něco dozvědět, napsal ve své reportáži list The Washington Post.

Stránka, kterou nyní navštěvuje denně několik milionů lidí, začala velice skromně. Postgraduální student En-šeng Tung (Ensheng Dong) u kávy probíral se svou školitelkou Lauren Gardnerovou situaci v domovské čínské provincii Šan-si, ze které se během ledna dozvídal stále znepokojivější informace o postupu virové nákazy z města Wu-chan. Protože kdysi zažil i epidemii nemoci SARS v roce 2003, navrhla mu Gardnerová, aby zkusil své znalosti využít a vytvořil interaktivní mapu, která by postup nového koronaviru sledovala.

"Chtěl jsem využít své zkušenosti a sbírat data, která se dají poskytnout veřejnosti. A prvním členem téhle veřejnosti jsem byl já sám," popsal Tung své tehdejší ambice. Ani Gardnerová tehdy netušila, že právě odstartovala zřejmě jeden z nejdůležitějším projektů své kariéry.

"Když jsme začínali, neexistovala ani jedna jediná oficiální internetová stránka, která by postup covidu-19 sledovala," vzpomíná Gardnerová, která tehdy měla za to, že práce jejího studenta nejspíš jen poskytne akademickým kolegům data pro pozdější analýzy.

Tung pracoval 12 hodin na tom, aby přeložil základní informace z čínštiny a nasbíral statistické informace, a pak čísla ztvárnil pomocí mapy, které vtiskl dodnes přetrvávající podobu. Na černém pozadí se zvětšují červené kruhy, které ukazují rostoucí počet nakažených. "Chtěl jsem, aby lidé cítili znepokojení, protože situace se horšila," říká Tung, jehož interaktivní koronavirová mapa je na stránkách JHU dostupná od 22. ledna.

Rozjezd projektu byl velice pozvolný, protože zpočátku stránku aktualizovali jen doktorand a jeho školitelka, a to díky náročnému prohledávání internetu a sociálních sítí. Zprávy jim přímo ze zasažených oblastí posílali i tamní obyvatelé a mohli do statistik sami přispívat pomocí Google Sheets file.

Už v únoru ale bylo jasné, že interaktivní mapa by se rychle mohla stát masově využívaným nástrojem. "Zpočátku jsem stránku aktualizoval dvakrát nebo třikrát denně... ale lidi ta data sledovali tak dychtivě, že jsem musel aktualizace dělat každé tři až čtyři hodiny," říká Tung.

Řada států postupně začala zveřejňovat oficiální data o počtu nakažených, ale namísto ulehčení to pro tvůrce znamenalo obrovské dilema. Žádná mezinárodní autorita totiž nestanovila způsob, jakým by se měly počty infikovaných a obětí hlásit a kritéria jednotlivých zemí se ode sebe navzájem lišila.

"Jedna věc je, že je to globálně nesrovnatelné, Španělsko svá data prezentuje jinak než Indonésie a Indonésie jinak než USA. Ještě šílenější je ale to, jak moc se liší nahlašování dat stát od státu v rámci Spojených států," popisuje obtíže Gardnerová.

V březnu se k týmu připojili další odborníci včetně šéfky Centra pro společenské otázky JHU Beth Blauerové, kteří přišli s nápadem statistiky obohatit o další data. Tvrdili, že prosté počty nakažených a mrtvých nedokážou plně vysvětlit některé dopady pandemie například v souvislosti s etnickými menšinami, socioekonomickým postavením nakažených nebo zdravotními systémy. Pak ale musely desítky lidí, kteří se o chod stránek starali, stejně jako ostatní Američané do karantény a svou činnost koordinovali přes videokonference.

"Prvních šest a půl týdne jsme stavěli letadlo za letu, a to za letu v nadzvukové rychlosti," říká Sheri Lewisová z laboratoře aplikované fyziky, která se na projektu podílí. Výsledky nakonec překvapily všechny, protože díky novým datům se jasně ukázalo, že covid-19 mnohem více ohrožuje lidi z chudších poměrů či černochy a další etnické menšiny. Například v hlavním městě Washingtonu tvoří černoši 46 procent obyvatel, mezi oběťmi koronaviru je ale celých 74 procent černochů.

"Pokud se v téhle zemi narodíte jako černoch, pak je pro vás složitější sehnat práci, obtížnější si ji udržet a těžší zůstat vůbec naživu," shrnuje Blauerová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku narůstá počet kyberútoků, čelil jim pražský magistrát i…

05.03.2021 10:55 Antivirová firma Kaspersky detekuje v Česku v posledních dnech zvýšený počet hackerských útoků…

Instagram odstranil falešné účty odrazující Rusy od demonstrací

03.03.2021 20:13 Ze sociální sítě Instagram bylo v únoru odstraněno 530 falešných účtů, které se pokoušely Rusy…

Google zruší cookies v prohlížeči Chrome příští rok. Náhrada nebude

03.03.2021 17:05 Americká internetová společnost Google slíbila, že nebude vytvářet nové nástroje ke sledování…

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama