Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako práce jednoho člověka

Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých stránkách spravuje americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), vznikla původně jako malý projekt jediného člověka.

Stačilo pár měsíců a data nepřetržitě shromažďovaná stále početnějším týmem odborníků se stala nepostradatelnými pro každého, kdo se chce o postupu epidemie něco dozvědět, napsal ve své reportáži list The Washington Post.

Stránka, kterou nyní navštěvuje denně několik milionů lidí, začala velice skromně. Postgraduální student En-šeng Tung (Ensheng Dong) u kávy probíral se svou školitelkou Lauren Gardnerovou situaci v domovské čínské provincii Šan-si, ze které se během ledna dozvídal stále znepokojivější informace o postupu virové nákazy z města Wu-chan. Protože kdysi zažil i epidemii nemoci SARS v roce 2003, navrhla mu Gardnerová, aby zkusil své znalosti využít a vytvořil interaktivní mapu, která by postup nového koronaviru sledovala.

"Chtěl jsem využít své zkušenosti a sbírat data, která se dají poskytnout veřejnosti. A prvním členem téhle veřejnosti jsem byl já sám," popsal Tung své tehdejší ambice. Ani Gardnerová tehdy netušila, že právě odstartovala zřejmě jeden z nejdůležitějším projektů své kariéry.

"Když jsme začínali, neexistovala ani jedna jediná oficiální internetová stránka, která by postup covidu-19 sledovala," vzpomíná Gardnerová, která tehdy měla za to, že práce jejího studenta nejspíš jen poskytne akademickým kolegům data pro pozdější analýzy.

Tung pracoval 12 hodin na tom, aby přeložil základní informace z čínštiny a nasbíral statistické informace, a pak čísla ztvárnil pomocí mapy, které vtiskl dodnes přetrvávající podobu. Na černém pozadí se zvětšují červené kruhy, které ukazují rostoucí počet nakažených. "Chtěl jsem, aby lidé cítili znepokojení, protože situace se horšila," říká Tung, jehož interaktivní koronavirová mapa je na stránkách JHU dostupná od 22. ledna.

Rozjezd projektu byl velice pozvolný, protože zpočátku stránku aktualizovali jen doktorand a jeho školitelka, a to díky náročnému prohledávání internetu a sociálních sítí. Zprávy jim přímo ze zasažených oblastí posílali i tamní obyvatelé a mohli do statistik sami přispívat pomocí Google Sheets file.

Už v únoru ale bylo jasné, že interaktivní mapa by se rychle mohla stát masově využívaným nástrojem. "Zpočátku jsem stránku aktualizoval dvakrát nebo třikrát denně... ale lidi ta data sledovali tak dychtivě, že jsem musel aktualizace dělat každé tři až čtyři hodiny," říká Tung.

Řada států postupně začala zveřejňovat oficiální data o počtu nakažených, ale namísto ulehčení to pro tvůrce znamenalo obrovské dilema. Žádná mezinárodní autorita totiž nestanovila způsob, jakým by se měly počty infikovaných a obětí hlásit a kritéria jednotlivých zemí se ode sebe navzájem lišila.

"Jedna věc je, že je to globálně nesrovnatelné, Španělsko svá data prezentuje jinak než Indonésie a Indonésie jinak než USA. Ještě šílenější je ale to, jak moc se liší nahlašování dat stát od státu v rámci Spojených států," popisuje obtíže Gardnerová.

V březnu se k týmu připojili další odborníci včetně šéfky Centra pro společenské otázky JHU Beth Blauerové, kteří přišli s nápadem statistiky obohatit o další data. Tvrdili, že prosté počty nakažených a mrtvých nedokážou plně vysvětlit některé dopady pandemie například v souvislosti s etnickými menšinami, socioekonomickým postavením nakažených nebo zdravotními systémy. Pak ale musely desítky lidí, kteří se o chod stránek starali, stejně jako ostatní Američané do karantény a svou činnost koordinovali přes videokonference.

"Prvních šest a půl týdne jsme stavěli letadlo za letu, a to za letu v nadzvukové rychlosti," říká Sheri Lewisová z laboratoře aplikované fyziky, která se na projektu podílí. Výsledky nakonec překvapily všechny, protože díky novým datům se jasně ukázalo, že covid-19 mnohem více ohrožuje lidi z chudších poměrů či černochy a další etnické menšiny. Například v hlavním městě Washingtonu tvoří černoši 46 procent obyvatel, mezi oběťmi koronaviru je ale celých 74 procent černochů.

"Pokud se v téhle zemi narodíte jako černoch, pak je pro vás složitější sehnat práci, obtížnější si ji udržet a těžší zůstat vůbec naživu," shrnuje Blauerová.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 37 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 41 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy