Kdo jsou šiřitelé dezinformací? Existuje hned několik kategorií

Ve svém výzkumu zveřejněném v červnu 2020 se Ústav emipirických výzkumů STEM zaměřil na šiřitele dezinformací. V jejich pojetí se jedná o dobrovolné nebo amatérské šiřitele, kteří skrze distribuci dezinformací nerealizují svou přímou politickou agendu, přesto se ale zásadně podílejí na dosahu dezinformačních zpráv.

Dezinformace, ilustrační foto

Konzumenti těchto zpráv totiž typicky pro důvěryhodnost obsahu považují za důležitější, odkud k nim zpráva přichází, nežli kdo je jejím původním autorem. Tradiční média přitom nemají u populace velkou důvěru. Výzkum zjistil, že téměř tři čtvrtiny občanů je přesvědčeno o tom, že velká média úmyslně zkreslují nebo vynechávají podstatné informace. 41 % občanů se tak takto vynechané informace snaží doplnit z jiných zdrojů.

STEM tak rozdělil obyvatele v rámci dezinformační scény do tří skupin: autoři, který dezinformace sami vytvářejí a kterých je méně než 1 % a je tedy obtížné je postihnout jednorázovým měřením, šiřitelé, kteří alespoň jednou měsíčně přeposílají dezinformace a hledače, kteří se o tyto dezinformace zajímají, ale aktivně je dál nepřeposílají. Ve svém výzkumu se přitom zaměřil na skupinu šiřitelů.

Šiřitele spojuje velká úroveň nedůvěry vůči médiím a elitám. Tuto nedůvěru mají v zásadě ke všem médiím, tedy nemají vybraná média, na která by se spoléhali. Ani „alternativní“ zdroje nepovažují za důvěryhodného spojence. Jejich přesvědčení je vedeno spíše tím, že je zdroje nutné kombinovat, protože každý zdroj má svou agendu. Obsah pak posuzují podle vlastního pohledu a důvěryhodnost zdroje pro ně nehraje roli. Sami přitom považují za dezinformační i některé články mainstreamových nebo veřejnoprávním médií.

Přestože se šiřitelé v mnoha ohledech liší, podařilo se v rámci výzkumu identifikovat dvě významné skupiny, které označují jako spontánní šiřitele a expertní šiřitele.

Spontánní šiřitel šíří neověřené informace bez většího přemýšlení a snaží se spíše navazovat sociální kontakty a patřit do nějaké skupiny. Oproti tomu expertní šiřitelé se snaží dosáhnout vlivu, sebepotvrzení a uznání, protože má silné přesvědčení, že rozumí médiím a společenskému dění.

Zahraniční srovnání

Identifikovat šiřitele dezinformací se pokoušeli i v zahraničí. Například abcNEWS identifikovali 6 různých skupin obyvatel, které šíří dezinformace.

  • Konspirační teoretici, kteří věří na alternativní vysvětlení různých událostí.
  • Podvodníci, kteří se snaží oběti vyděsit a následně využít jejich křehké psychiky.
  • Politici a zahraniční mocnosti, kteří se snaží připravit pole pro svojí agendu.
  • Političtí operativci
  • Rodina, přátelé a celebrity, což je velmi riziková skupina v tom ohledu, že velká část populace automaticky předpokládá, že informace od těchto šiřitelů jsou spolehlivé.
  • Satirici – některé dezinformace vznikly původně jako vtip a byly tak i podávány, ale následným sdílením došlo k jejich záměně za reálné zpravodajství.

S podobnou typologií přišla také BBC. To přineslo ještě jednu kategorii, tedy insidera nebo člověka zevnitř. Tento typ šiřitele se snaží zvýšit důvěryhodnost zprávy údajnou kvalifikací a vnitřními informacemi. Když ale dojde na ověření proklamované kvalifikace, zdaleka ne vždy se potvrdí.

Na jaké maily si dát pozor? Hackeři se vydávají za Microsoft, Amazon i DHL

24.10.2021 17:35 Nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových podvodech, které cílí na osobní údaje, byl ve…

Facebook zaměstná 10.000 lidí k vývoji virtuální obdoby Second Life

18.10.2021 08:07 Americká technologická společnost Facebook oznámila, že v příštích pěti letech hodlá najmout 10.000…

Českem se šíří podvodné e-maily, vypadají jako od České pošty

15.10.2021 19:59 Českem se šíří vlna podvodných e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty. Snaží se uživatele…

V září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje

13.10.2021 13:51 Na české uživatele v září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje z…

Google bude blokovat reklamy, v nichž se popírá globální oteplování

08.10.2021 17:28 Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace…

Většina státem podporovaných hackerských útoků přišla z Ruska, tvrdí…

07.10.2021 17:07 Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala…

Za výpadkem služeb nebyl žádný zlý úmysl, tvrdí Facebook

05.10.2021 21:30 Aktualizováno Za chybnou změnou konfigurace, která v pondělí způsobila několikahodinový výpadek služeb…

Facebook, Instagram i WhatsApp začínají po výpadku opět fungovat

05.10.2021 07:47 Sociální sítě facebook a Instagram a aplikace pro zasílání zpráv Whatsapp, které v pondělí postihl…

Internet trápí rozsáhlé výpadky. Nefunguje Facebook, Instagram či YouTube,…

04.10.2021 21:19 Aktualizováno Internetová síť se potýká s masivními výpadky služeb. Problémy mají uživatelé sociálních sítí od…

YouTube bude blokovat videa, která šíří dezinformace o vakcínách

29.09.2021 16:49 Technologická společnost YouTube začne na své stejnojmenné internetové platformě blokovat veškerá…

Související:

Právě se děje

reklama