Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký technologický gigant pochybil při moderování obsahu. Kontrolní orgán identifikoval šest příspěvků, které podle něj moderátoři Facebooku smazali z platforem neprávem.

Facebook

Ke kauzám se nyní bude moci týden vyjadřovat veřejnost, o dalším postupu pak rozhodnou panely složené z pěti členů rady. Facebook dnes v prohlášení zopakoval svůj předchozí slib, že rozhodnutí rady bude považovat za závazná.

Tři ze šesti vybraných příspěvků Facebook smazal kvůli tomu, že údajně porušovaly jeho pravidla ohledně šíření nenávisti. Proti tomuto druhu zásahů se přitom podle mluvčího kontrolní rady odvolávali uživatelé nejčastěji. Orgán přitom od října nashromáždil dohromady kolem 20.000 stížností.

"Podněcování nenávisti je zvláště složitá oblast," řekl agentuře Reuters člen orgánu a profesor práva z Kolumbijské univerzity Jamal Greene, podle nějž je pro počítačové algoritmy obtížné správně pochopit kontext takových příspěvků.

Facebook v listopadu poprvé zveřejnil statistiky ohledně rozšířenosti nenávistných vyjádření na svých platformách, z nichž vyplynulo, že z každých 10.000 příspěvků, které se uživatelům zobrazí, jich obsahuje podobné sdělení deset až 11. Mezi další typy obsahu, proti nimž společnost zasahuje, patří například nahota, násilí či šíření dezinformací.

Jeden z vybraných případů zaslal kontrolní radě samotný Facebook. Ten v tiskovém prohlášení uvedl, že orgánu bude zasílat na přezkum kauzy, jež požaduje za významné nebo zvlášť těžko posouditelné.

Greene poznamenal, že řada případů vyvolává "důležité otázky ohledně toho, kde nakreslit čáru" při rozhodování o tom, jaký obsah je ještě na platformách společnosti obhajitelný. Facebook může radu požádat rovněž o nezávazné doporučení ohledně změny jeho pravidel užívání, podle Greena to však zatím neučinil.

Rada rovněž plánuje v příštích měsících rozšířit svůj záběr a začít přijímat námitky uživatelů i ohledně příspěvků, které podle nich společnost měla smazat, ale neučinila tak.

Kontrolní rada je nezávislý orgán složený z dvacítky akademiků, novinářů a dalších expertů. Jeho zřízením Facebook reagoval na množící se stížnosti uživatelů, odborné veřejnosti i politiků na to, jak spravuje obsah na svých platformách. Kritici však tvrdí, že rada nebude stačit posuzovat dostatečné množství příspěvků a bude reagovat až příliš pozdě - na rozhodnutí má totiž asi 90 dnů od doby, co se některým z námětů vůbec začne zabývat.

Mezi šestici příspěvků, jejichž smazání dnes rada označila za sporné, patří vyjádření malajsijského prezidenta, v nichž prohlašoval, že muslimové mají právo "zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti". Dalším je fotografie mrtvého dítěte s textem kritickým vůči tomu, jak Číňané zacházejí s muslimskými Ujgury. Facebook rovněž smazal historickou fotografii kostelů v ázerbájdžánské metropoli Baku, kterou údajně doprovázel popisek, jenž vyjadřoval pohrdání místními obyvateli. Znepřístupnil také fotografii ženských bradavek, která podle autora příspěvků pomáhala s šířením osvěty ohledně prevence rakoviny prsu. Dalším sporným příspěvkem byl podle rady domnělý citát šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse. Jako poslední rada řeší příspěvek kritický ke krokům francouzské vlády proti koronaviru, který se objevil ve skupině, jež tvrdila, že existují ověřené léky na covid-19.

Českem se šíří podvodné e-maily, vypadají jako od České pošty

15.10.2021 19:59 Českem se šíří vlna podvodných e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty. Snaží se uživatele…

V září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje

13.10.2021 13:51 Na české uživatele v září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje z…

Google bude blokovat reklamy, v nichž se popírá globální oteplování

08.10.2021 17:28 Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace…

Většina státem podporovaných hackerských útoků přišla z Ruska, tvrdí…

07.10.2021 17:07 Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala…

Za výpadkem služeb nebyl žádný zlý úmysl, tvrdí Facebook

05.10.2021 21:30 Aktualizováno Za chybnou změnou konfigurace, která v pondělí způsobila několikahodinový výpadek služeb…

Facebook, Instagram i WhatsApp začínají po výpadku opět fungovat

05.10.2021 07:47 Sociální sítě facebook a Instagram a aplikace pro zasílání zpráv Whatsapp, které v pondělí postihl…

Internet trápí rozsáhlé výpadky. Nefunguje Facebook, Instagram či YouTube,…

04.10.2021 21:19 Aktualizováno Internetová síť se potýká s masivními výpadky služeb. Problémy mají uživatelé sociálních sítí od…

YouTube bude blokovat videa, která šíří dezinformace o vakcínách

29.09.2021 16:49 Technologická společnost YouTube začne na své stejnojmenné internetové platformě blokovat veškerá…

TikTok má už přes miliardu uživatelů

27.09.2021 18:39 Síť pro vytváření a sdílení krátkých videí TikTok v létě překonala hranici jedné miliardy aktivních…

Instagram zastaví vývoj aplikace Instagram Kids

27.09.2021 17:54 Aktualizováno Provozovatel komunikační sítě Instagram pozastaví vývoj verze nazvané Instagram Kids, která měla…

Související:

Právě se děje

reklama