Kuriózní dezinformace roku 2020. Převážně se týkaly koronaviru

Konec roku a začátek nového bývá obdobím bilancování. Za rok 2020 se dá bez nadsázky říct, že hlavní pozornost zpravodajství na sebe strhla pandemie covid-19. Konspirační teoretici a dezinformátoři se tématu chytili také. Mnoho teorií bylo životu nebezpečných, ale některé byly bez nadsázky fascinující a kuriózní a to nejen na téma COVID-19.

Ilustrační foto

Za koronavirus mohou mimozemšťané

Neobvyklé vysvětlení původu COVID-19 přinesl článek na české variantě Sputniku. Podle něj se dostal koronavirus na naši planetu z vesmíru. Údajně měl na Zemi přijít s meteorem a následně se šířit větrem. Příčinou celé pandemie tak má být meteor, který explodoval nad Čínou 11.října 2019

Kokain zabíjí koronavirus

Zázračných léků na koronavirus se v různých teoriích objevila spousta. Různé zdroje tvrdily, že pomáhá alkohol, bělidlo (v podobě koupelí nebo rovnou jako pití), dezinfekce do žíly nebo k pití, česnek a spousta dalších zaručených léků.

I mezi těmito variantami se jako originální zdá myšlenka, že by jako lék na koronavirus měl působit kokain. Není jasné, jestli tato teorie byla původně myšlena vážně nebo jako vtip. Její šíření ale bylo tak živelné, že vedlo francouzské ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby na svém twitterovém účtu tuto informaci explicitně vyvracelo.

Vakcína na koronavirus promění lidi v opice

K vakcíně se upíná mnoho lidí jako k jedinému možnému řešení pandemie. Ve finálním stádiu vývoje nebo těsně po schválení je už několik druhů vakcíny. O jedné z nich, konkrétně té, kterou vyvíjí vědci z Oxfordské univerzity ve spolupráci s farmaceutickým gigantem AstraZeneca, se začala šířit kuriózní teorie. Podle ní se v důsledku naočkování lidé promění v opice.

Tato varianta se stala terčem mnoha koláží a vtipů. Firma AstraZeneca, která se na vakcíně podílí, se stala terčem mnoha z nich. Vznikly tak obrázky, kdy šimpanz v laboratorním plášti pracuje v jejich laboratoři, nebo vyobrazení stanu, do kterého vstupují lidé a odcházejí z něj opice. Koláže se nevyhnuly ani známým osobnostem, které byly vyobrazovány „po naočkování“.

Evropská unie a Rada Evropy propagují satanistické hodnoty

Kuriózní teorie se netýkaly jenom koronaviru. Podle arménského serveru Livenews.am došla degradace hodnot na západě tak daleko, že se Evropská unie a Rada Evropy daly na propagaci satanistických hodnot.

Evropa je podle článku dávno v morální a hodnotové krizi, za důkaz je dávána i takzvaná istanbulská úmluva, tedy Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Evropa také údajně šíří propagandu ohledně sexuálních menšin a sdělení nenechává nit suchou ani na údajně příliš tolerantním papeži.

Vědci dokázali existenci posmrtného života

Otázka, co se stane s člověkem potom, co opustí náš svět, je stará jako lidstvo samo. Článek na serveru Som Žena tvrdil, že přináší odpověď – němečtí vědci podle něj potvrdili na základě experimentálního navození klinické smrti, že posmrtný život existuje.

Jak ale uvádí server Manipulátoři, odkazovaný experiment ve skutečnosti neproběhl. Jedná se o fiktivní studii, kterou na svých stránkách uvedl satirický World News Daily Report (WNDR). Článek na serveru Som Žena je přitom téměř doslovným překladem původního satirického sdělení.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Twitter zasáhl výpadek, dotkl se i uživatelů z Česka

14.07.2022 20:59 Aktualizováno Uživatelé internetové sítě Twitter se dnes v některých zemích krátce potýkali s částečnými výpadky…

Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního…

14.07.2022 10:44 Společnost Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního prostoru.…

Twitter uvedl, že denně odstraňuje přes milion spamových účtů

07.07.2022 20:54 Twitter uvedl, že denně odstraňuje přes milion spamových účtů. Firemní manažeři to podle agentury…

Související:

Právě se děje

reklama