Meta: Proruští hackeři a dezinformátoři s invazí patrně vystupňovali operace

Provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram dnes ve čtvrtletní bezpečností zprávě popsal různorodé operace proruských činitelů související s válkou na Ukrajině, které zahrnují dezinformační kampaně a například i snahy hackerů napadat účty ukrajinských vojáků.

Facebook, autor: Kon Karampelas

Společnost Meta pozoruje vystupňování těchto operací a mimo jiné popisuje, jak se na Ukrajinu zaměřily sítě, které měly dříve jiné předměty zájmu. Za hackerskými a propagandistickými akcemi údajně stojí subjekty napojené na ruskou, ale také běloruskou vládu.

"Aktéři s vládními vazbami z Ruska a Běloruska se na internetu pouštěli do kybernetické špionáže a utajených vlivových operací. Zdá se, že tyto operace krátce před ruskou invazí nabraly na intenzitě," uvádí ve svém hodnocení manažeři Meta. Mimo jiné zmiňují snahy dříve zablokovaných dezinformačních sítí vrátit se do akce.

"Například jsme odhalili a narušili aktivitu typu CIB (zkratka termínu pro sítě využívající falešné účty nebo stránky; pozn. ČTK) napojenou na běloruskou KGB, která 24. února, v den, kdy Rusko zahájilo válku, najednou začala přidávat obsah v polštině a angličtině o tom, že se ukrajinské jednotky bez boje vzdávají a že ukrajinští lídři prchají ze země. Do té doby se tento konkrétní nekalý aktér zaměřoval především na obviňování Polska ze špatného zacházení s migranty z Blízkého východu," popisuje nová zpráva.

Facebook, potažmo Meta má už s potíráním podobných operací, jejichž strůjci se často vydávají za aktivisty, novináře a nezaujaté zástupce veřejnosti, poměrně bohaté zkušenosti. Intenzivně se jim věnuje od amerických prezidentských voleb roku 2016, při kterých ruští "trollové" na facebooku nebo i twitteru šířili různá sdělení s cílem rozdmýchávat vášně mezi voliči. Meta uvádí, že při ruském vpádu na Ukrajinu byly její bezpečnostní týmy v pohotovosti kvůli možným pokusům různými způsoby zneužívat její platformy.

Ve čtvrtletním hlášení popisuje mimo jiné aktivity politicky a finančně motivovaných hráčů nebo síť, která údajně nahlašovala ukrajinské i ruské uživatele ve snaze je umlčet. "Síť spolupracovala na falešném nahlašování různých přestupků včetně nenávistných projevů u lidí na Ukrajině, ale i v Rusku, s cílem nechat je a jejich příspěvky odstranit z facebooku," uvádí Meta.

Na ukrajinské cíle se podle společnosti zaměřila také v odborných kruzích dobře známá hackerská skupina zvaná Ghostwriter, která se "typicky skrze e-mailové útoky" snaží pronikat do cizích účtů na sociálních sítích. V lednu na ni upozorňoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V posledních týdnech se podle společnosti Meta pokusila napadnout facebookové účty desítek ukrajinských vojáků.

"V hrstce případů nahráli videa vyzývající armádu, aby se vzdala, jako by to byly příspěvky přicházející od právoplatných majitelů účtů. Sdílení těchto videí jsme zablokovali," popisuje provozovatel facebooku. Zároveň důrazně vybídl lidi na Ukrajině a v Rusku, aby posílili zabezpečení svých účtů, jak e-mailových, tak na sociálních sítích.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Koupím Coca-Colu a vrátím do ní kokain, napsal Musk

28.04.2022 10:21 Šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk, který tento týden dosáhl dohody ohledně převzetí firmy…

Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou výrazně…

22.04.2022 15:14 Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou na Ukrajině výrazně nezvýšil. Trvalý…

Moderování obsahu na sociálních sítích nutí uživatele psát kódovanou řečí

16.04.2022 08:54 Výraz "neživý" místo slova mrtvý, "pikantní lilek" místo vibrátoru nebo zkratka SA zastupující…

Ruský cenzurní úřad chce, aby Google odstranil údajné výhrůžky ruským…

11.04.2022 16:52 Ruský cenzurní úřad žádá Google, aby ze své platformy okamžitě odstranil údajné výhrůžky ruským…

Související:

Právě se děje

reklama