Moderování obsahu na sociálních sítích nutí uživatele psát kódovanou řečí

Výraz "neživý" místo slova mrtvý, "pikantní lilek" místo vibrátoru nebo zkratka SA zastupující anglický výraz pro sexuální napadení. I takto vypadá "algospeak": Kódovaný jazyk používaný uživateli sociálních sítí ve snaze předejít automatickému zablokování jejich příspěvků a zajistit jim co největší dosah tváří v tvář algoritmům na moderování obsahu. Tyto systémy mají čím dál větší vliv na vyjadřování na různých platformách, především na tiktoku, popsal deník The Washington Post (WP).

Na rozdíl od jiných velkých sociálních sítí je na tiktoku hlavním médiem pro distribuci obsahu algoritmicky utvářený seznam příspěvků s názvem "pro vás". To, že máte odběratele, ještě neznamená, že se k nim vaše videa dostanou. Důsledkem tohoto nastavení je tendence uživatelů vytvářet příspěvky šité na míru algoritmu, spíše než fanouškům, což znamená držet se na správné straně pravidel znevýhodňujících jistá témata.

Když začala pandemie, lidé na tiktoku i v dalších aplikacích na ni začali odkazovat jako na "návrat Backstreet Boys ke koncertům" nebo vymýšleli jiné zástupné výrazy jako panini nebo (řetězec rychlého občerstvení s čínským jídlem) Panda express. Důvodem bylo omezování obsahu, který se zmiňoval o pandemii, čímž se platformy snažily bojovat proti dezinformacím.

Mladí lidé zase začali mluvit o možnosti "stát se neživým", aby mohli volně diskutovat o sebevraždě, zatímco lidé nabízející sexuální služby, kteří se s automatizovanou cenzurou potýkají dlouhodobě, se na tiktoku označují za "účetní" a používají obrázek kukuřice (anglicky "corn") jako odkaz na pornografii (anglicky "porn"). V poslední době uživatelé přijímají podobné praktiky v debatách o válce na Ukrajině, přičemž je země označována ikonkou slunečnice.

Eufemismy jsou obzvláště běžné v radikalizovaných či jinak nebezpečných komunitách, jako jsou například skupiny podporující poruchy příjmu potravy. Jistý článek výzkumníků z Georgijského technologického institutu dospěl k závěru, že složitost těchto kódů se postupně zvyšovala. Facebookové skupiny odmítačů vakcín se zase loni začaly označovat jako "taneční party" nebo "večírky", zatímco influenceři odrazující od očkování na instagramu se o očkovaných lidech vyjadřovali jako o "plavcích".

Takovéto úhybné manévry jsou starší než jakákoli sociální síť nebo samotný internet. Po vzniku prvních on-line fór se začaly projevovat v podobě slangu leetspeak, který stál na alternativním pravopisu. Na moderním internetu je ovšem algoritmické třídění obsahu všudypřítomné a výsledkem bývá často umlčování důležitých debat a komunit vytlačených na okraj společnosti.

Příkladem jsou konverzace o sexuálních menšinách nebo těhotenství a menstruaci. Kathryn Crossová, která vede organizaci nabízející uskladnění krve z pupeční šňůry, říká, že na tiktoku jsou příspěvky na tato témata běžně znevýhodňované a že slova jako sex, menstruace a vagína používá jen s upraveným hláskováním nebo je nahrazuje jinými. Mnozí uživatelé prý místo anglického slova pro bradavky (nipples) říkají "nip nops".

"Skutečnost je taková, že technologické společnosti používají automatizované nástroje na moderování obsahu už velmi dlouho, a jakkoli je to prezentováno jako sofistikované strojové učení, často je to jen seznam slov považovaných za problematické," míní Ángel Díaz z právnické fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles, který se zabývá technologiemi a rasovou diskriminací.

Podle Evan Greerové, která vede neziskovou organizaci Fight for the Future bojující za práva v digitální sféře, je snaha vymýtit na platformách specifická slova pošetilá. "Zaprvé to ve skutečnosti nefunguje," řekla. "Lidé, kteří se na platformách snaží organizovat skutečně škodlivé činnosti, jsou dost dobří ve vymýšlení způsobů, jak tyto systémy obcházet. Zadruhé to má nevyžádané účinky na vyjadřování," pokračovala. Společnost je podle ní v ošemetné situaci po letech "pomýlených žádostí", aby platformy rychle a ve větší míře odstraňovaly obsah.

Výsledky dokumentuje například web Zuck Got Me For ("Zuck mě dostal za"), kde se lidé mohou podělit o ukázky nesmyslných blokací na instagramu, tedy síti vlastněné společností Meta Marka Zuckerberga. Správkyně stránky známá jako Ana v manifestu o svém projektu mimo jiné radí, jak na internetu uniknout jazykovým filtrům. "Když porušíte uživatelské podmínky, možná už nebudete moci požívat vulgarismy nebo negativní výrazy jako 'nesnáším', 'zabít', 'škaredý', 'blbý' atd," vysvětluje. "Já často místo 'nesnáším to a to' používám 'opak od miluju to a to'," napsala Ana.

Ovšem s tím, jak algospeak nabírá na popularitě a zástupné výrazy se stávají součástí běžné hantýrky, uživatelé zjišťují, že musí jít o krok dál. Platformy si například začnou všímat, že lidé píší "seggs" místo slova sex, a někteří uživatelé začnou hlásit, že ani jejich kódy už neprochází. "Mění se to na hru kočky s myší," popisuje lingvistka Gretchen McCullochová.

Neznamená to, že veškeré snahy o potlačení toxických projevů jsou marné. Podle aktivistky Greerové je ovšem třeba upřednostnit prvotní příčiny. "Agresivní moderování nikdy nebude skutečnou odpovědí na škody, které pozorujeme kvůli podnikatelským praktikám velkých technologických společností," uvedla. Řešení podle ní může přijít jen od politiků a úřadů, byť je přesvědčená, že "nikdy nebudeme schopni vyčistit internet".

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy