Nad TikTokem se stahují mračna. USA chtějí jeho zákaz, mizí i z Hongkongu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Spojené státy zvažují zákaz aplikací používaných čínskými sociálními médii. Nejvíce by se toto rozhodnutí dotklo extrémně populární sociální sítě TikTok, kterou používá téměř miliarda uživatelů.

TikTok
doporučujeme

"Nechci se vyjadřovat dříve než prezident, ale je to něco, co zvažujeme," prohlásil Pompeo v rozhovoru pro stanici Fox News s tím, že čínské aplikace bere vláda Spojených států velmi vážně, podobně jako problematiku čínských výrobců mobilních telefonů Huawei a ZTE.

Američtí zákonodárci už dříve vyjádřili znepokojení nad tím, jak videoaplikace TikTok zachází s údaji svých uživatelů. Obavy v nich vyvolávají zejména čínské zákony, podle nichž musí společnosti v zemi podporovat zpravodajské služby kontrolované čínskou komunistickou stranou.

Čínská společnost ByteDance, která za sociální sítí TikTok stojí, dlouhodobě tvrdí, že je na Číně nezávislá. Sama aplikace pak není v Číně uživatelům vůbec dostupná. Nahrazuje ji aplikace Douyin, která se ale od TikToku odlišuje. 

Díky ní je Čína se 173 miliony stažení druhou nejpopulárnější zemí. Největší počet stažení ale měla sociální síť společnosti ByteDance v Indii, podle statistik serveru Oberlo si zde TikTok nainstalovalo až 467 milionů lidí. 

Indie ale TikTok spolu s dalšími 58 čínskými aplikacemi minulý týden po vystupňování napětí mezi Indií a Čínou v sporném pohraničním regionu Ladak zakázala. Třetí největší počet stažení aplikace pak hlásí Spojené státy, kde si TikTok nainstalovalo přes 123 milionů lidí. 

Čínská sociální síť podle televize CNN mizí také z Hongkongu. Reaguje tak na požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů, na základě nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Podle statistik serveru Datareportal TikTok aktivně využívá 800 milionů uživatelů ze 155 zemí světa. Díky tomu jde o sedmou nejpoužívanější síť světa. Na předchozích příčkách vévodí aplikace společností Facebook a Google. 

Nejaktivnější pak na Tiktoku byli lidé z Indie (podle různých zdrojů zde aplikace každý den pustilo 120-190 milionů lidí) a z USA (zhruba 40 milionů lidí). Na další příčkách se podle loňských statistik serveru Routenote umístily například Turecko nebo Rusko. 

Velmi populární je také aplikace WeChat vyvíjená čínskou společností Tencent, kterou podle Datareportalu aktivně využívá více než miliarda lidí. Na rozdíl od TikToku ale nejde o sociální síť, ale o takzvaný instant messaging, tedy chatovací aplikaci podobnou Messengeru nebo dříve populárnímu ICQ.

I přesto WeChat Indie také zakázala, neboť podle dřívějšího zjištění serveru Epoch Times i tato aplikace sdílí data uživatelů v čínskou vládou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Facebook vystupňoval mazání nenávistných příspěvků

11.08.2020 22:25 Sociální síť Facebook od dubna do června při vymáhání pravidel o projevech nenávisti zakročila…

Pouze antivir nestačí, kyberútoky na nemocnice mohou být demonstrací síly,…

10.08.2020 09:05 ROZHOVOR – Následkem pandemie nového typu koronaviru začalo mnoho firem preferovat u svých…

O aktivity TikToku v USA se zajímá také Twitter

09.08.2020 09:08 Americká internetová společnost Twitter projevila zájem o převzetí aktivit čínské aplikace pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama