Stát spustil novou eRoušku. O data se bát nemusíte

Mobilní aplikace eRouška byla vytvořena jako pomoc hygienickým stanicím při trasování kontaktů. Vlnu nevole mezi českými občany způsobila kvůli potencionálnímu sledování. Mobilní aplikace byla proto aktualizována, aby byla zcela anonymní. Nyní funguje jako varovný systém.

Nová verze aplikace eRouška je ke stažení.
doporučujeme

Česká vláda si od nové verze mobilní aplikace eRouška 2.1 slibuje, že díky její anonymitě si aplikaci stáhne do svých mobilních telefonů více lidí a tím by mohla pomoci v boji proti koronaviru. Nová verze je zcela anonymní a uživatele upozorní v případě, že se dostane do rizikového kontaktu s nakaženým, ovšem pokud má aplikaci také ve svém mobilu.

Jak to přesně bude probíhat? Při pozitivním testu na covid-19 dostane nakažená osoba od hygieniků unikátní kód, který zadá do aplikace. Doje tak k rozeslání varování na všechna zařízení, která telefon ve své blízkosti zaznamenal.

Lidé budou varováni, že se vyskytovali v blízkosti nakaženého, a obdrží návod, jak mají postupovat dále. Identitu nakaženého ale nezjistí. O setkání s nakaženým by se díky aplikaci měli dozvědět i lidé, které hygiena není schopna pomocí trasování najít.

Aplikace neukládá osobní data, která by mohla být lehce zneužitelná, ale pracuje na základě Bluetooth LE a rozpoznávání blízkosti podle protokolu Apple/Google. Neukládá telefonní čísla, ale pouze čas a blízkost mobilního telefonu pozitivně testovaného. Předchozí verze byla dostupná pouze pro Android, ale aktualizace poskytla možnost instalace i majitelům mobilních telefonů s operačním systémem iOS. Běží na pozadí a uživatel by měl mít zapnuté bluetooth.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci nabádal občany ke stažení nové verze aplikace eRouška 2.1 a ubezpečoval, že se nejedná o žádné sledování. Podle jeho slov se jedná pouze o informativní nástroj a oproti první verzi je postavena pouze na odpovědném chování občanů. Aplikace bude komunikovat s aplikacemi chytré karantény v zahraničí a bude schopna nabídnout i aktuální situaci ohledně koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seznamování po internetu v Pákistánu: Tinder jako podivnost, rande do…

28.10.2020 15:54 Pár fotek, takřka žádná jména, několik málo informací, které nejsou moc detailní, to vše kvůli…

Kdo jsou šiřitelé dezinformací? Existuje hned několik kategorií

26.10.2020 14:40 Ve svém výzkumu zveřejněném v červnu 2020 se Ústav emipirických výzkumů STEM zaměřil na šiřitele…

15. ročník Czech Internet Forum se blíží. Na co se letos těšit?

23.10.2020 22:34 5. listopadu proběhne dlouho očekávaný 15. ročník Czech Internet Fora. S ohledem na aktuální…

Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

23.10.2020 15:00 Aktualizováno Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama