NÚKIB odvolal varování z dubna, hrozba kybernetických útoků klesla

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil účinnost varování, které vydal v polovině dubna. Hrozba kybernetických útoků na české zdravotnictví a další oblasti podle úřadu klesla na běžnou úroveň. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí úřadu Radek Holý.

Ve varování z 16. dubna úřad uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Podle úřadu mohly způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.

"Situaci samozřejmě nadále sledujeme a jsme připraveni včas reagovat na náznak jakékoli hrozby pro systémy nezbytné pro chod státu, ale hrozba vlny rozsáhlých útoků, před kterou jsme v polovině dubna varovali, je v tuto chvíli podle našich informací za námi," uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Ukončení účinnosti varování podle něj neznamená, že útoky nebudou přicházet vůbec. "Hrozba útoků v kyberprostoru je v dnešní době bohužel permanentní. Proto bych rád apeloval na všechny, aby nepolevili v obezřetnosti a i nadále dodržovali preventivní opatření," uvedl Řehka.

Mluvčí Holý ČTK na konci dubna řekl, že varování úřadu před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle zabralo. Instituce na něj zareagovaly, a podařilo se zamezit výraznějším následkům. Mluvčí neuvedl, kolik úspěšných útoků od data varování NÚKIB eviduje. Za poslední tři měsíce do konce dubna je podle něj nahlášených 23 různých typů útoků. Zhruba polovinu tvoří malware, tedy škodlivý program, který je nabízený pomocí phishingu, což je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Část úspěšných útoků byla i prostřednictvím ransomwaru, což je vyděračský program. Mluvčí uvedl, že část úspěšných útoků mířila do zdravotnictví, ale i do dalších oblastí, jež nespecifikoval.

Počet neúspěšných kybernetických útoků, tedy kybernetických událostí, mluvčí neuvedl. Podle něj by tento údaj byl zavádějící, zdaleka ne všichni o nich úřad informují.

Související

Hackeři, ilustrační fotografie.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Hackeři nemocnice Zdravotnictví Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy