Online podvodníci zneužívají osamělost lidí. V karanténě jim nabízí lásku, pak je okradou

Zločinci včetně organizovaných skupin zneužívají samotu, kterou lidé cítí během koronavirových karanténních opatření, a snaží se získat peníze prostřednictvím podvodů na seznamkách a stránkách pro ty, kdo hledají lásku, varovala britská charita pomáhající obětem podobných činů.

Internet

Skupina Victim Support, kterou citoval zpravodajský server BBC News, uvedla, že větší sebejistota lidí při užívání internetu k setkávání a komunikaci zvyšuje jejich zranitelnost. Podle výzkumu této skupiny podvodníci oběti průměrně připraví o 47.000 liber (téměř 1,5 miliónu korun).

Jedna z podvedených žen, která vystupuje pod přezdívkou Mary, řekla, že "srdce ovládalo její rozum", když posílala peníze muži, do nějž byla zamilovaná. S tímto podvodníkem se seznámila ještě před začátkem epidemie covidu-19. Ale když se začal šířit koronavirus, uvěřila, že muž jejího srdce žije v těžce zasažené zemi - a dotyčný toho využil, aby z ní vymámil více peněz.

Přispěl k tomu také její pocit osamělosti, který je běžný u mnoha zranitelných lidí během nynější krize. Tato dvaašedesátiletá vdova se seznámila s "Arnoldem" poté, co se poprvé přihlásila na online seznamku. Od té doby si pět měsíců "ráno, v poledne i večer" povídali o sdílené lásce k muzice a o svých rodinách.

Muže, o němž si myslela, že je Američan žijící v zámoří, ale ve skutečnosti představovala organizovaná zločinecká skupina, která se střídala na směny v odpovídání na její vzkazy, anebo s ní mluvila přes praskající telefonní linku.

"Objevovaly se varovné signály, ale já jsem je pořád popírala," řekla. "Jste přesvědčeni, že jste našli svou životní lásku - a dáte do toho vztahu sto procent," dodala.

Zhruba po měsíci jí Arnold začal líčit, že měl dopravní nehodu, že potřebuje nový, fungující laptop, a jaké má podnikatelské problémy. Také jí říkal, jaký strach má z epidemie covidu-19, což mu poskytlo další příležitost požádat ji o peníze.

Převáděla mu stále další finanční částky - a držela se jeho prosby, aby o tom nikomu neříkala, protože "by se styděl, až se nakonec seznámí se členy její rodiny". Celkem mu poslala tisíce liber, které jsou nyní ztracené. Šlo o peníze, které si šetřila na auto, na dovolenou - a přidala i část peněz určených její dceři. Té nejprve lhala, aby se nemusela přiznat.

"Nakonec už jsem věděla, že své dceři nemůžu dál lhát," řekla. "Nejtěžší na tom všem jsou pocity, se kterými se musíte vyrovnat. Nedokážu už vůbec nikomu věřit a cítím obrovský smutek. Ve světě fantazie jsem si dovolila uvěřit, že se někdo objeví, a že bude skutečný. Nesmíte se do toho nechat příliš citově zatáhnout," dodala.

Jde o "závislost", kdy potřebujeme slyšet, jak nám někdo říká příjemné věci, a necháme se tím zaslepit před realitou, uvedla Lisa Millsová, manažerka charity Victim Support v Sussexu. Během nynějších koronavirových opatření mohou být tyto pocity osamění zahlcující - a riziko je tím vyšší, dodala.

Už před koronavirem byly případy romantických podvodů na vzestupu, řekla Millsová. Zločinecké gangy si své oběti vybírají na online seznamkách. Pak přesunou konverzaci na soukromé platformy, postupně skládají informace a střípky o své oběti, a pak využijí každou příležitost, aby z ní vymámily peníze.

Podle Millsové jsou oběti rovnoměrně rozdělené mezi muže a ženy; někteří přijdou o tolik peněz, že si musí vzít další hypotéku na dům. Většina z nich má problém uvěřit, že byli podvedeni, i když analýza vzkazů dokazuje, že je muselo psát více lidí - a ne jeden člověk. Z tohoto důvodu se také policie s největší pravděpodobností dozví jen o zlomku podobných podvodů.

Zločinci, kteří tuto činnost páchají, sbírají informace v profilech i dalších online zdrojích, aby zjistili, jaký majetek jejich potenciální oběť má a jaký je její životní styl. Díky tomu mohou s obětí lépe manipulovat. Důležité proto je nikdy neposílat peníze někomu, s kým se člověk nesetkal jinak než online. A dvakrát si rozmyslet, jaké osobní informace o sobě dává na síť.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Za třetinou všech útoků na počítače v Česku stál v srpnu jeden program

09.09.2021 18:45 V srpnu v Česku nejvíce na počítače útočily špionské programy tzv. spyware, které kradly citlivé…

Pozor na podvodné maily. Tváří se jako od České pošty, mohou vás připravit…

03.09.2021 18:17 Finanční správa varovala před podvodnými e-maily a textovými zprávami, které se snaží z lidí…

Sociální sítě posilují ochranu účtů Afghánců

20.08.2021 08:10 Americké technologické firmy Facebook, Twitter a LinkedIn oznámily, že na svých stejnojmenných…

Twitter začne testovat označování zavádějících příspěvků

18.08.2021 09:49 Americká internetová společnost Twitter začne testovat novou funkci, která uživatelům její sítě…

Facebook blokuje obsah Tálibánu, považuje ho za nebezpečný. Twitter podle…

17.08.2021 21:00 Společnost Facebook potvrdila, že bude nadále blokovat obsah související s radikálním islamistickým…

Ruský soud pokutoval Google, ten zablokoval YouTube účet prokremelským…

17.08.2021 19:29 Moskevský soud dnes vyměřil americké internetové společnosti Google pět pokut v celkové hodnotě 14…

Za polovinou útoků na PC stály v červenci trojské koně kradoucí hesla

16.08.2021 10:29 Na počítače uživatelů v Česku v červenci nejvíce útočily trojské koně, které kradou hesla. Za…

Související:

Právě se děje

reklama