Počet útoků na vzdálená připojení zaměstnanců na home office stoupl čtyřikrát

V Česku vzrostl v únoru meziročně počet útoků na vzdálená připojení zaměstnanců k firemním serverům na čtyřnásobek. Důvodem je výrazný nárůst práce z domova kvůli pandemii koronaviru. Celkem lidé pracující z domova na tzv. home office čelili 2,6 milionu útoků. Uvedla to antivirová firma Kaspersky.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Zatím největšímu náporu tuzemská připojení pro vzdálený přístup k firemním datům čelily loni v říjnu, kdy Kaspersky zjistil skoro osm milionů útoků. Celosvětově to bylo 409 milionů napadení.

Patrně nejpoužívanějším protokolem pro vzdálený přístup k Windows nebo k serverům je RDP. A právě na něj se útočníci po přesunu zaměstnanců do domácích kanceláří zaměřili nejčastěji. Při tomto typu napadení zkoušejí útočníci nejrůznější uživatelská jména a hesla, dokud nenajdou správnou kombinaci a nezískají tak přístup k firemním zdrojům informací.

"Práci z domova už neopustíme, i nadále zůstane běžnou metodou. Firmy se opět postupně otevírají nebo to plánují, mnohé z nich ale s prací z domova počítají i do budoucna jako s jednou z možností, jak standardně fungovat. V jiných společnostech se prosazuje hybridní formát. Tím pádem budou nadále velmi pravděpodobně pokračovat i útoky tohoto typu na protokoly pro vzdálený přístup, a to ve velkém měřítku," uvedl bezpečnostní expert Kaspersky Dmitrij Galov.

Pro ochranu vzdáleného přístupu Kaspersky doporučuje zavést přístup k protokolům RDP pomocí firemní privátní sítě, používat zabezpečení pomocí technologie Network Level Authentication a vícefaktorovou autentifikaci. Součástí opatření by mělo být firemní bezpečnostní řešení s ochranou proti síťovým hrozbám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi daty uniklými z Facebooku jsou údaje o více než milionu Čechů

07.04.2021 20:43 Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i…

Google už uzavřel přes 600 licenčních smluv s dodavateli zpravodajství

31.03.2021 16:01 Společnost Google uzavřela už více než 600 licenčních smluv o obsahu s provozovateli médií. Dál…

Aplikace Google Maps bude řidičům navrhovat nejekologičtější trasu

31.03.2021 07:43 Americká internetová společnost Google začne ve své aplikaci Google Maps navrhovat řidičům trasu,…

Češi loni vynikali v neochotě platit výkupné hackerům

30.03.2021 14:04 Češi v porovnání se světem vynikají v neochotě platit výkupné po napadení vyděračskými programy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama