První dezinformace o COVID-19 se šířily z Ruska, odhalila analýza

První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský server spravovaný tamním ministerstvem obrany ve svém textu obvinil Spojené státy, že virus vyvinuly jako biologickou zbraň. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Semantic Visons, která se zaměřuje na sémantickou analýzu informací na webu.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V České republice se dezinformacím kolem koronaviru věnuje mimo jiné Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které se problematikou tzv. fake news zabývá dlouhodobě. Součinnost v tomto ohledu centrum poskytuje ministerstvu zdravotnictví, sdělil ČTK Jiří Korbel z tiskového odboru vnitra. "Resort zdravotnictví informace vyhodnocuje a v případě potřeby je zveřejňuje na svých stránkách v sekci mýty a fakta," uvedl Korbel.

Dezinformacemi kolem koronaviru se má zabývat také Centrální řídicí tým COVID-19, do jehož čela kabinet v pondělí jmenoval náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Tým o třech desítkách lidí má mimo jiné zpracovávat analýzy dalšího vývoje, vyhodnocovat přijatá opatření, připravovat mediální výstupy, analyzovat média, sledovat nálady obyvatelstva nebo monitorovat dezinformační kampaně a zprávy.

Podle analýzy Semantic Visons se krátce po ruské dezinformaci objevila na amerických serverech zpráva o tom, že virus unikl z vládní laboratoře v čínském Wu-chanu, který byl prvním ohniskem nákazy. "Narativ, že virus je umělou biologickou zbraní vytvořenou proti Číně americkou vládou, později převzala a rozšířila čínská vládní propaganda," stojí v analýze. Čína podle ní informaci využívala k odvádění pozornosti veřejnosti v počátcích krize.

Na české dezinformační weby se podle analýzy informace o čínském i americkém původu viru dostaly v prvním únorovém týdnu. České servery začaly citovat stejné "experty", s jejichž jmény operovaly ruské a americké weby. Vedle tvrzení, že virus je americkou zbraní či produktem čínské laboratoře, se v Česku objevily další verze příběhu, které kopírovaly proruské, protiunijní a protiamerické zaměření serverů. Právě kvůli tomu také později převládla v českém prostředí verze o americkém původu viru.

"Dezinformační weby také obviňovaly česká veřejnoprávní média, že záměrně zveličují hrozbu viru s cílem útočit na Čínu a odvést pozornost od blížící se nové migrační krize," stojí v analýze. V březnu se pak začaly objevovat texty líčící Čínu jako zemi, která svou humanitární činností zachraňuje evropské země.

Firma Semantic Visions Františka Vrabela vyvinula systém, který analyzuje informace z volně dostupných zdrojů na internetu. Neustále prochází obsah webu a vyhledává nové zdroje v podobě zpravodajských článků či blogů. Pak je podrobí detailní sémantické analýze, jejímž cílem je automatické pochopení obsahu článků. Analýza firmy je jedním ze zdrojů, ze kterých spolek Nelež vytvořil seznam dezinformačních webů v ČR. 

Loading...
Vstupte do diskuze (102)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v e-shopech nedokončí každou 20. platbu

06.06.2020 12:39 Češi v internetových obchodech nedokončí každou 20. platbu. K nejčastějším důvodům patří nedokonalý…

Facebook už označuje obsah státem kontrolovaných médií

05.06.2020 18:35 Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a…

Google: Hackeři Íránu a Číny cílili na štáby Trumpa a Bidena

04.06.2020 21:19 Hackeři podporovaní zahraničními vládami se v nedávné době snažili proniknout do e-mailových…

Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů

03.06.2020 14:07 Americká internetová společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě, která ji obviňuje, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy