Slováci mění způsob využívání internetu, příčinou je i epidemie koronaviru

Slováci více využívají takzvané chatovací aplikace, tedy na rychlé posílání zpráv, dále telefonování přes internet a on-line zpravodajství. Naopak posílání e-mailů pro osobní potřebu stagnuje. V době pandemie nemoci covid-19 se zvýšil zájem o vzdělávání přes internet a také o internetové objednávky jídla.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z výsledků loňského průzkumu slovenského statistického úřadu o využívání internetu, při kterém statistici oslovili přes 5500 domácností.

V elektronické komunikaci pro soukromé účely obyvatelé Slovenska (84,7 procenta) používají hlavně e-maily, oproti roku 2019 to ale představuje mírný pokles. Téměř tři čtvrtiny Slováků už naopak využívají aplikace na posílání zpráv, jako například Skype a Messenger. Předloni tak činily jen zhruba dvě třetiny populace.

Už sedm z deseti Slováků telefonuje nebo uskutečňuje videohovory přes internet, při kterých se za samotné hovory kromě poplatků za datové připojení neplatí. Zhruba stejný podíl obyvatel země je aktivní na sociálních sítích.

Loni se také na Slovensku zvýšil podíl lidí, kteří využili možnosti vzdělávání přes internet. Statistický úřad zároveň uvedl, že školy už za první pandemie covidu-19 vsadily na všechny možnosti distanční výuky. Vzdělávací aktivity a odborná příprava přes internet podle statistiků rovněž představovala bezpečnou alternativu v době, kdy obyvatelé Slovenska byli kvůli koronaviru nuceni omezit své sociální kontakty. Loni, kdy karanténní omezení poznamenala také provoz restaurací, se podle průzkumu zvýšily internetové objednávky na dodávky jídla.

Stále více Slováků používá internet k vyhledávání informací o zboží a službách a také ke sledování on-line zpravodajství, novin a časopisů. V zemi už léta klesá prodej papírové verze tisku.

Připojení k internetu má na Slovensku více než osm z deseti domácností. Počítač a internet má podle statistiků téměř každá domácnosti, která chce tyto technologie využívat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

22.01.2021 11:14 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud…

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama