Svoboda slova na sítích? Jak se neznámý Parler stal hvězdou hlavních zpráv

Sociální síť Parler existuje přibližně dva roky a jak o sobě sama uvádí, jejím cílem je umožňovat maximálně soukromou komunikaci a úplnou svobodu slova. I proto se v nedávné době stala oblíbenou především v USA.

Parler je momentálně mimo provoz.
doporučujeme

Již nedlouho po svém založení v roce 2018 se stala populární v kruzích americké krajní pravice a ultrakonzervativců. Postupně se mezi uživatele začali přidávat také osobnosti ze středního proudu Republikánské strany. Mezi slavné profily tak patří moderátoři televize Fox News Tucker Carlson a Sean Hannity, guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, Trumpovi synové Donald mladší a Erik nebo kongresman David Nunes.

Bezprecedentní kroky mainstreamových sociálních sítí v reakci na nepokoje v Kapitolu, kdy se dočasně nebo trvale rozhodla blokovat účet Donalda Trumpa, protože šířil nepodložené informace a podněcoval k násilí, vedly k tomu, že se Parler dostal na titulní strany světových médií.

Zablokovat Donalda Trumpa se rozhodl nejdříve Twitter, který oznámil, že se bude tentokrát jednat o blokaci permanentní, následovala dočasná blokace Facebookem a postupně se přidal Snapchat a Twitch, Shopify, Stripe i Reddit.

Příznivci Donalda Trumpa se tedy začali houfně přesouvat na Parler, protože ten deklaroval nemoderovaný prostor, kde má každý názor i tvrzení svoje místo. Během několika dnů se stal jednou z nejstahovanějších aplikací pro operační systém Android i iOS – v období mezi 6. a 10. lednem byla aplikace stažena 997 tisíc krát.

Nečekaný zájem o aplikaci, která má podle odhadů přibližně 10 milionů uživatelů, z nichž 80 % je ze Spojených států, přilákal pozornost poskytovatele hostingu i obchodů s aplikacemi. Apple i Google se rozhodli aplikaci odebrat ze svojí nabídky. Amazon identifikoval 98 příspěvků, které podněcovaly k násilí a rozhodl se na základě toho přestat sociální sítí poskytovat hosting.

Sociální síť se ale brzy po blokaci Amazonem dostala zpět online alespoň v omezeném režimu.

O Parleru

Sociální síť Parler byla založena v roce 2018 dvěma absolventy University of Denver. Matz a Jared Thomson se rozhodli sociální síť založit údajně proto, že byli unavení nedostatečnou transparentností velkých technologických společností, ideologickým útlakem a zneužívání soukromí.

Společnost sídlí v Hendersonu v Nevadě a má podle LinkedInu přibližně 11-50 zaměstnanců. Název pochází z francouzského slova „parler“ tedy mluvit.

Sociální síť je relativně podobná Twitteru. Je na ní možné sledovat účty a obsah se zobrazuje v chronologicky řazeném news feedu. Příspěvky mají limit 1000 znaků, tedy téměř čtyřnásobek maximální délky příspěvku na Twitteru a je možné k nim nahrávat obrázky.

Stejně tak je možné přidávat komentáře nebo vyhledávat hashtagy. Tlačítko s ikonou megafonu symbolizuje funkci „echo“, která je podobná funkci retweetování a je možné hlasovat pro příspěvek analogicky k „lajkování“. Podobně jako u dalších sociálních sítí musí být uživatele starší třinácti let.

Přestože má sociální síť volnější pravidla nežli mainstreamové služby jako je Facebook nebo Twitter, stále zakazuje terorismus, spam, nevyžádanou reklamu, pornografii, vyhrožování, vydírání a oslavu násilí na zvířatech. Omezuje sexuálně explicitní obsah, ale neomezuje například hate speech. Díky volnějším pravidlům se stala oblíbeným útočištěm dezinformátorů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

20.02.2021 14:00 Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k…

Facebook zablokoval celé Austrálii zpravodajství

18.02.2021 10:51 Aktualizováno Provozovatel sociální sítě Facebook dnes uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval…

Facebook v Austrálii zablokuje sdílení odkazů na zprávy

17.02.2021 21:49 Provozovatel sociální sítě Facebook zablokoje uživatelům a mediálním firmám v Austrálii možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama