Tvrdé sankce za fake news i pro internetové firmy, žádá vlivná společnost ITN

Internetové společnosti, které poruší pravidla ohledně takzvaných fake news, tedy falešných zpráv, by měly čelit stejně tvrdým sankcím jako televizní a rozhlasové stanice. Uvedla to podle nedělníku The Observer významná britská společnost Independent Television News (ITN), která má na starosti produkci zpravodajství pro televizní stanice ITV, Channel 4 a Channel 5.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Společnost svůj požadavek popsala v příspěvku zaslaném výboru pro komunikaci britské Sněmovny lordů, který se nyní zabývá mimo jiné právě tématem budoucnosti novinářské práce. Jak ITN uvedla, pandemie koronaviru odhalila jak důležitost "důvěryhodných a spolehlivých informací", tak nebezpečí, jakým pro demokracii mohou být rychle se šířící dezinformace.

Společnost rovněž vyzvala parlament, aby vypracoval kodex chování pro dodavatele zpravodajství a digitální platformy, aby se zabránilo šíření falešných a lživých zpráv. Pokud se nepodaří dosáhnout dohody s velkými digitálními společnosti ohledně dobrovolného kodexu, měl by být povinný a vyjednávání by mělo být časově omezené, aby se ho tyto společnosti nesnažily prodlužovat, dodala ITN.

"Mít jasné a přísné sankce pro internetové společnosti, které porušují pravidla, je zásadní," uvedla ITN. "Sankce by měly odrážet ty, které se vztahují na provozovatele vysílání, kteří čelí ztrátě licence, jestliže (regulátor médií) Ofcom zjistí, že porušili vysílací kodex," dodala.

Podle ITN by se Británie mohla inspirovat v Austrálii, kde v dubnu vláda jako první představila návrh povinného kodexu. Práce na ně by měly skončit v červenci.

Výbor Sněmovny lordů se zabývá mimo jiné tím, jak se novinářská práce proměnila, jak je možné novináře podpořit či jak by mohla tato profese získat větší důvěru u veřejnosti. Výbor by měl zveřejnit výsledky své činnosti na podzim.

Jak uvedl Ben de Pear, šéf zpravodajství televizní stanice Channel 4, současná pandemie ukázala, že v dobách krize "lidé vědí, že televizní zprávy jsou pod dohledem", takže počet jejich diváků roste. "Je to vědecké téma, které zasáhlo každého na celém světě, a vy potřebujete tu pravou žurnalistiku, abyste zjistili, co se stalo, a informovali lidi... a není k tomu lepší způsob, než televizní zprávy, které jsou pod dohledem, či vynikající novinové zpravodajství," dodal Ben de Pear. Jak doplnil, digitální platformy ale nedělají dost pro to, aby rozlišily kvalitní zpravodajství od falešných zpráv, což je selhání, které může být během podobné pandemie "smrtící".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google dostal v Belgii rekordní pokutu, nerespektoval "právo být zapomenut"

14.07.2020 16:45 Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady…

Facebook zvažuje zákaz politických reklam k volbě prezidenta USA

11.07.2020 07:39 Společnost Facebook zvažuje zavedení zákazu politických reklam na své sociální síti ve dnech před…

Facebook odstranil sítě napojené na Bolsonara a exporadce Trumpa

09.07.2020 16:33 Společnost Facebook ve středu oznámila, že ze svých platforem odstranila čtyři sítě účtů a stránek,…

YouTube a podobné platformy nemusí poskytovat údaje o pirátských…

09.07.2020 15:38 YouTube a další internetové platformy nemusejí zveřejňovat kompletní údaje o lidech, kteří jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama