Tvrdé sankce za fake news i pro internetové firmy, žádá vlivná společnost ITN

Internetové společnosti, které poruší pravidla ohledně takzvaných fake news, tedy falešných zpráv, by měly čelit stejně tvrdým sankcím jako televizní a rozhlasové stanice. Uvedla to podle nedělníku The Observer významná britská společnost Independent Television News (ITN), která má na starosti produkci zpravodajství pro televizní stanice ITV, Channel 4 a Channel 5.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Společnost svůj požadavek popsala v příspěvku zaslaném výboru pro komunikaci britské Sněmovny lordů, který se nyní zabývá mimo jiné právě tématem budoucnosti novinářské práce. Jak ITN uvedla, pandemie koronaviru odhalila jak důležitost "důvěryhodných a spolehlivých informací", tak nebezpečí, jakým pro demokracii mohou být rychle se šířící dezinformace.

Společnost rovněž vyzvala parlament, aby vypracoval kodex chování pro dodavatele zpravodajství a digitální platformy, aby se zabránilo šíření falešných a lživých zpráv. Pokud se nepodaří dosáhnout dohody s velkými digitálními společnosti ohledně dobrovolného kodexu, měl by být povinný a vyjednávání by mělo být časově omezené, aby se ho tyto společnosti nesnažily prodlužovat, dodala ITN.

"Mít jasné a přísné sankce pro internetové společnosti, které porušují pravidla, je zásadní," uvedla ITN. "Sankce by měly odrážet ty, které se vztahují na provozovatele vysílání, kteří čelí ztrátě licence, jestliže (regulátor médií) Ofcom zjistí, že porušili vysílací kodex," dodala.

Podle ITN by se Británie mohla inspirovat v Austrálii, kde v dubnu vláda jako první představila návrh povinného kodexu. Práce na ně by měly skončit v červenci.

Výbor Sněmovny lordů se zabývá mimo jiné tím, jak se novinářská práce proměnila, jak je možné novináře podpořit či jak by mohla tato profese získat větší důvěru u veřejnosti. Výbor by měl zveřejnit výsledky své činnosti na podzim.

Jak uvedl Ben de Pear, šéf zpravodajství televizní stanice Channel 4, současná pandemie ukázala, že v dobách krize "lidé vědí, že televizní zprávy jsou pod dohledem", takže počet jejich diváků roste. "Je to vědecké téma, které zasáhlo každého na celém světě, a vy potřebujete tu pravou žurnalistiku, abyste zjistili, co se stalo, a informovali lidi... a není k tomu lepší způsob, než televizní zprávy, které jsou pod dohledem, či vynikající novinové zpravodajství," dodal Ben de Pear. Jak doplnil, digitální platformy ale nedělají dost pro to, aby rozlišily kvalitní zpravodajství od falešných zpráv, což je selhání, které může být během podobné pandemie "smrtící".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

20.02.2021 14:00 Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k…

Facebook zablokoval celé Austrálii zpravodajství

18.02.2021 10:51 Aktualizováno Provozovatel sociální sítě Facebook dnes uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval…

Facebook v Austrálii zablokuje sdílení odkazů na zprávy

17.02.2021 21:49 Provozovatel sociální sítě Facebook zablokoje uživatelům a mediálním firmám v Austrálii možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama