Univerzita varuje před zavirovanými e-maily, tváří se jako žádost o nabídku

Před falešnými e-maily, které se tváří jako žádost o cenovou nabídku, dnes varovala Univerzita Karlova (UK). Neznámí podvodníci zneužívají k rozesílání zpráv se zavirovanou přílohou jméno této vysoké školy a její skutečné i fiktivní e-malové adresy. Univerzita nemá s těmito zprávami nic společného, uvedl dnes její mluvčí Václav Hájek.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podvodné e-maily byly rozeslány v noci z 25. března na 26. března. "Cílem útočníka je zmanipulovat příjemce mailu k otevření přílohy, a dostat se tak do jeho počítače," popsal Hájek. Příjemce podvodných e-mailů univerzita varuje, aby zavirovanou přílohu v žádném případě neotevírali. "Uvedené zprávy nemají cokoliv společného s Univerzitou Karlovou," zdůraznil Hájek.

Odborníci z Ústavu výpočetní techniky UK uvedli, že nemají možnost rozesílání falešných zpráv zablokovat. "Nejsou posílané z e-mailové adresy pana rektora ani z univerzitní sítě," vysvětlují.

Česko letos čelilo útoku hackerů využívajících zranitelnost služby Microsoft Exchange Server. Útočníci napadli mimo jiné počítačové systémy Správy železnic, Českých drah, pražského magistrátu nebo ministerstva práce a sociálních věcí.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento týden varoval před podvodnými telefonáty, kdy se volající vydávají za technickou podporu společnosti Microsoft. Podvodníci podle NÚKIB lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informace o počítači a dalších zaměstnancích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi daty uniklými z Facebooku jsou údaje o více než milionu Čechů

07.04.2021 20:43 Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i…

Google už uzavřel přes 600 licenčních smluv s dodavateli zpravodajství

31.03.2021 16:01 Společnost Google uzavřela už více než 600 licenčních smluv o obsahu s provozovateli médií. Dál…

Aplikace Google Maps bude řidičům navrhovat nejekologičtější trasu

31.03.2021 07:43 Americká internetová společnost Google začne ve své aplikaci Google Maps navrhovat řidičům trasu,…

Češi loni vynikali v neochotě platit výkupné hackerům

30.03.2021 14:04 Češi v porovnání se světem vynikají v neochotě platit výkupné po napadení vyděračskými programy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama