Vánočně laděné dezinformace. Když jsou oblíbené tradice údajně v ohrožení

Letošní předvánoční období bylo vzhledem i epidemiologické situaci spíše netradiční, mezinárodní dezinformační scéna ale čekání na oblíbené svátky doplnila celkem tradiční sadou alarmujících tvrzení, která se fact-checkerům podařilo vyvrátit. Některá z nich se přesto objevují již několik let po sobě.

Vánoce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Regulace vánočních symbolů Evropskou unií

Jedním z tvrzení, se kterým přišel například rusky psaný článek na portále Anna News, je, že byrokraté Evropské unie se rozhodli regulovat řadu náboženských symbolů, které se s Vánocemi pojí v evropských ulicích a kancelářích, protože by mohly být urážlivé pro uprchlíky a migranty. Tyto fámy se pojí také s nahrazením označení Vánoc za neutrální Zimní svátky.

Přestože tato fáma se opakuje, Evropská unie nepodnikla žádné kroky směrem k omezení použití křesťanských symbolů. Brusel také nezakázal použití vánočního stromku, symbolu, který nemá s křesťanstvím mnoho společného, jak některé články tvrdí. Tradiční vánoční trhy byly na mnoha místech zrušeny nebo výrazně omezeny, ale nikoli v souvislosti s regulací Vánoc, ale v rámci epidemiologických opatření.

Italské město zakázalo zpívání koled, tak aby neurazilo migranty

Již od roku 2015 se vrací příběh o tom, jak italský ředitel školy zrušil nebo odložil vánoční koncert a zpívání koled, aby neurazil studenty jiné víry.

Aféra nabrala takových rozměrů, že ultrapravicoví politici odcestovali do malého města Rozzano poblíž Milána, aby vyjádřili podporu katolickým rodičům, Matteo Salvini zpíval koledy a premiér Matteo Renzi kritizoval kontroverzní rozhodnutí s tvrzením, že „Vánoce jsou mnohem důležitější nežli ředitel, který provokuje“. Příběh nabral rozměrů národního skandálu a dostal se do AFP i The Guardian.

Ředitel školy pod tlakem rezignoval. Ve své výpovědi přitom popisuje, že nezrušil ani neodložil každoroční vánoční koncert a koledy, které byly naplánované už v září. Pouze se rozhodl přidat takzvaný Zimní koncert, který se měl konat 21. ledna.

Svědectví učitelů, zaměstnanců a některých rodičů tuto verzi podporuje. Jediné k čemu podle všeho skutečně došlo, bylo zamítnutí žádosti dvou matek, které chtěly docházet do školy během pauzy na oběd a učit křesťanské děti náboženské písně.

Podobný příběh se traduje také o německém Eschweileru. Případy mají společné to, že se jedná o menší sídla daleko od většinové populace, což dává takovým fabulacím větší uvěřitelnost.

Evropská města zakazují vánoční stromky

Podle této teorie se Evropa stala tak loajální k Islámu, že policie již nezasahuje v muslimských regionech, policisté se bojí, že by mohli být zmláceni nebo usvědčeni z přehnaného násilí. Došlo i na zákaz nošení křížků ve školách. V některých městech bylo zakázáno zdobení vánočních stromků a přání „Veselých Vánoc“.

Tato teorie se opět točí okolo migrace a údajného ohrožení křesťanství v Evropě. Většina tvrzení je přitom nepodložených. Ve Francii došlo na zákaz veškerých náboženských symbolů na školách a opatření tak není cílené na jakékoli konkrétní náboženství. Jak uvedla BBC, vánoční stromky nebyly zakázány a přání „Veselých Vánoc“ pořád zůstává.

V českém jazyce se vánočně laděné dezinformace příliš nevyskytují. I tak je možné na ně narazit, jako v tomto článku na Česko aktuálně, ze kterého vyplývá, že pro běžného muslima má být přání „Veselých Vánoc“ horším hříchem nežli vražda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

22.01.2021 11:14 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud…

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama