Volby v USA jsou velkou zkouškou i pro sociální sítě

Velkou zkouškou v těchto dnech ve Spojených státech prochází nejen volební infrastruktura, ale také sociální sítě, které se potýkají s vlnou dezinformací spojených s vrcholícími volbami. Nový příklad přinesl závěr víkendu, když spojenci prezidenta Donalda Trumpa na základě fotografie z loňského roku obviňovali jeho rivala Joea Bidena z nedodržování protiepidemických zásad. Facebook dnes manipulativní příspěvek opatřil varovným vzkazem.

Facebook, autor: William Iven

Média a analytici v posledních měsících pozorují záplavu volebních dezinformací, která může na sociálních sítích pro mnohé voliče vytvářet jakousi alternativní realitu kampaně. Ve velkém se šíří nepodložená tvrzení o korespondenčním hlasování či o volebních podvodech, dále například konspirační teorie o tom, že představitelé Demokratické strany zneužívají děti. Platformy jako Facebook a Twitter v této souvislosti ohlásily řadu opatření, zejména pokud jde o potlačování nepravd kolem organizace voleb a jejich výsledků.

"Utratily miliardy dolarů na zlepšení bezpečnosti, pravidel a procesů na svých stránkách. V posledních měsících, za rostoucích obav, že po volbách mohou vypuknout násilnosti, podnikly firmy vícero kroků ve snaze zablokovat nepravdy a zvýraznit ověřené informace," píše v nové analýze deník The New York Times. Například Facebook prý uvádí, že dezinformacemi a dalším škodlivým obsahem na platformách společnosti se už zabývá přes 35.000 pracovníků.

Zásadním impulsem v tomto směru byly minulé prezidentské volby v USA, před kterými ruští aktéři na sociálních sítích šířili manipulativní obsah s cílem rozdmýchávat vášně mezi voliči. Od té doby se však situace výrazně změnila a experti konstatují, že dezinformace související s letošním hlasováním jsou převážně domácího původu. Dokládá to i fakt, že zavádějící či přímo nepravdivé informace se opakovaně objevují na oficiálních účtech prezidenta Trumpa.

Fotku Bidena bez roušky a obvinění, že kandidát Demokratické strany v zákulisí nedodržuje hygienická pravidla, zase na twitteru šířil bývalý šéf amerických tajných služeb a současný Trumpův vyslanec pro kosovsko-srbský dialog Richard Grenell. V jeho příspěvku byly vedle sebe dva snímky, přičemž na jednom Biden s odhalenou tváří mluví v letadle s poradkyní a na druhém hovoří venku s nasazenou rouškou. První fotografie je ovšem z listopadu 2019.

Grenellův příspěvek byl sdílen více než 16.000krát. Twitter prostřednictvím mluvčího sdělil, že neporušuje zásady platformy a že k němu nebude připojen žádný varovný popisek. Sdílel jej mimo jiných Trumpovi nakloněný komentátor Mark Levin, který má na twitteru přes 2,5 milionu sledujících, přičemž obsah propagoval i na facebooku. Tato platforma ovšem Levinův příspěvek označila za "nepravdivou informaci" a stejně postupovala i proti jeho kopiím.

Televize CNN si dnes všímá i další internetové manipulace namířené proti Bidenovi. Twitter údajně označil za zmanipulované video, které vytvářelo dojem že bývalý viceprezident na jednom z vystoupení v rámci kampaně zapomněl, v jakém je státě. Podvodný klip nasbíral o víkendu přes milion zhlédnutí, uvádí CNN.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na internetu se objevil nový operační systém Windows 11

16.06.2021 14:27 Na internetu se objevil nový operační systém Windows, který se americká softwarová společnost…

Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

16.06.2021 11:34 Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní…

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

20.05.2021 12:38 Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz …

Hackerská skupina DarkSide po výkupném od Colonial Pipeline údajně…

18.05.2021 16:15 Ruská skupina DarkSide, která stojí za vyděračským programem využitým hackery k útoku na…

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

17.05.2021 19:30 Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech…

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

17.05.2021 16:45 Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních…

Google dostal v Itálii pokutu 102 milionů eur kvůli Androidu a Google Play

13.05.2021 10:29 Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za…

Související:

Právě se děje