Volby v USA jsou velkou zkouškou i pro sociální sítě

Velkou zkouškou v těchto dnech ve Spojených státech prochází nejen volební infrastruktura, ale také sociální sítě, které se potýkají s vlnou dezinformací spojených s vrcholícími volbami. Nový příklad přinesl závěr víkendu, když spojenci prezidenta Donalda Trumpa na základě fotografie z loňského roku obviňovali jeho rivala Joea Bidena z nedodržování protiepidemických zásad. Facebook dnes manipulativní příspěvek opatřil varovným vzkazem.

Facebook, autor: William Iven
doporučujeme

Média a analytici v posledních měsících pozorují záplavu volebních dezinformací, která může na sociálních sítích pro mnohé voliče vytvářet jakousi alternativní realitu kampaně. Ve velkém se šíří nepodložená tvrzení o korespondenčním hlasování či o volebních podvodech, dále například konspirační teorie o tom, že představitelé Demokratické strany zneužívají děti. Platformy jako Facebook a Twitter v této souvislosti ohlásily řadu opatření, zejména pokud jde o potlačování nepravd kolem organizace voleb a jejich výsledků.

"Utratily miliardy dolarů na zlepšení bezpečnosti, pravidel a procesů na svých stránkách. V posledních měsících, za rostoucích obav, že po volbách mohou vypuknout násilnosti, podnikly firmy vícero kroků ve snaze zablokovat nepravdy a zvýraznit ověřené informace," píše v nové analýze deník The New York Times. Například Facebook prý uvádí, že dezinformacemi a dalším škodlivým obsahem na platformách společnosti se už zabývá přes 35.000 pracovníků.

Zásadním impulsem v tomto směru byly minulé prezidentské volby v USA, před kterými ruští aktéři na sociálních sítích šířili manipulativní obsah s cílem rozdmýchávat vášně mezi voliči. Od té doby se však situace výrazně změnila a experti konstatují, že dezinformace související s letošním hlasováním jsou převážně domácího původu. Dokládá to i fakt, že zavádějící či přímo nepravdivé informace se opakovaně objevují na oficiálních účtech prezidenta Trumpa.

Fotku Bidena bez roušky a obvinění, že kandidát Demokratické strany v zákulisí nedodržuje hygienická pravidla, zase na twitteru šířil bývalý šéf amerických tajných služeb a současný Trumpův vyslanec pro kosovsko-srbský dialog Richard Grenell. V jeho příspěvku byly vedle sebe dva snímky, přičemž na jednom Biden s odhalenou tváří mluví v letadle s poradkyní a na druhém hovoří venku s nasazenou rouškou. První fotografie je ovšem z listopadu 2019.

Grenellův příspěvek byl sdílen více než 16.000krát. Twitter prostřednictvím mluvčího sdělil, že neporušuje zásady platformy a že k němu nebude připojen žádný varovný popisek. Sdílel jej mimo jiných Trumpovi nakloněný komentátor Mark Levin, který má na twitteru přes 2,5 milionu sledujících, přičemž obsah propagoval i na facebooku. Tato platforma ovšem Levinův příspěvek označila za "nepravdivou informaci" a stejně postupovala i proti jeho kopiím.

Televize CNN si dnes všímá i další internetové manipulace namířené proti Bidenovi. Twitter údajně označil za zmanipulované video, které vytvářelo dojem že bývalý viceprezident na jednom z vystoupení v rámci kampaně zapomněl, v jakém je státě. Podvodný klip nasbíral o víkendu přes milion zhlédnutí, uvádí CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vím, co chceš pít: Čínské chytré město zapojí umělou inteligenci

04.12.2020 08:33 Od židlí, které se po schůzce samy dají na správné místo, přes roboty servírující kávu až po…

Facebook oznámil, že bude mazat lži o škodlivosti vakcín

03.12.2020 18:52 Společnost Facebook dnes oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na…

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Státy USA plánují podat žalobu na Facebook, prý porušil antimonopolní…

03.12.2020 07:33 Skupina amerických států, v čele s New Yorkem, vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama