YouTube na týden omezil účet krajně pravicové televize OAN

Internetový portál YouTube v úterý na týden zakázal profilu americké krajně pravicové televizní stanice One America News Network (OAN) nahrávat nová videa. Kanál rovněž nebude po stejnou dobu moci získávat peníze z již zveřejněných videí.

YouTube
doporučujeme

Informovala o tom agentura AFP, podle níž je krok součástí širšího boje společnosti Google, jež YouTube vlastní, proti šíření dezinformací na internetu. Ke sledování OAN opakovaně vyzývá svoje podporovatele prezident USA Donald Trump.

"Po pozorném přezkumu jsme stáhli jedno z videí OAN a udělili jsme jim výstrahu za to, že porušili naše pravidla ohledně šíření dezinformací o covidu-19, které zakazují obsah s tvrzením, že existuje spolehlivý lék," uvedla ve vyjádření mluvčí YouTube Ivy Choiová.

Platforma proti kanálu zasáhla poprvé. OAN je silně nakloněn Trumpovi a v posledních týdnech podporoval mimo jiné jeho nepodložená tvrzení, že prezidentské volby v USA provázely rozsáhlé podvody. Stanice také odmítá uznat vítězství demokrata Joea Bidena, které mu projektují všechna velká americká média.

Pokud by profil kanálu dostal další dvě upozornění, tak jej platforma zruší úplně. OAN bude nyní rovněž muset dokázat, že napravil problémy, na něž YouTube upozornil, aby mohl dále ze svých videí finančně těžit. Autoři klipů na YouTube mohou vydělávat tím, že svoje videa nechají prokládat reklamami.

YouTube v poslední době zintenzivňuje boj s příspěvky, jež obsahují zavádějící informace o koronaviru, píše list The New York Times. Jen od letošního února smazal ze svých serverů na 200.000 takových videí. Platforma se rovněž snaží více prosazovat uznávané informační kanály, OAN za něj však nepovažuje.

Krajně pravicové stanice jako OAN či Newsmax zažívají po listopadových prezidentských volbách nebývalý nárůst diváků. Řada podporovatelů Trumpa totiž přestala sledovat tradiční republikánům nakloněnou stanici Fox News poté, co tamní analytici přisoudili mezi prvními Bidenovi vítězství v klíčové Arizoně a o několik dní později jej prohlásili za předpokládaného vítěze voleb. Trump přitom bez důkazů tvrdí, že je pravým vítězem voleb on, a snaží se výsledky voleb soudně napadat, zatím však neúspěšně.

Mezi svými příznivci se mu však podle průzkumů daří zasévat pochybnosti ohledně legitimity voleb a hodnověrnosti tradičních médií. Své podporovatelé také přímo vyzývá, aby sledovali právě OAN či Newsmax. Druhý jmenovaný kanál před dvěma týdny poprvé ve své historii překročil hranici milionu diváků. Šéf OAN Charles Herring pak AFP sdělil, že se jeho kanál za poslední týdny dostal mezi deset nejsledovanějších ze všech stanic na americké kabelové televizi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

22.01.2021 11:14 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud…

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama