Změní lidé chování na sociálních sítí? Twitter spouští zajímavý experiment

Chování lidí na sociálních sítích je často předmětem debat. Někteří provozovatelé se jej chtějí pokusit změnit. Twitter spouští zajímavý experiment, při kterém chce uživatele upozorňovat na jeden konkrétní nešvar.

Sociální síť Twitter
doporučujeme

Testování uživatelů má podpořit jejich informovanost, aby se vyhýbali nenávistným příspěvkům. Twitter se tak pokouší zabránit sdílení článků, které uživatelé ani nečetli. Výzva se objevuje u uživatelů, kteří mají ve svých zařízeních systém Android. V případě, že se rozhodnete sdílet článek, který jste nečetli, Twitter vás upozorní na to, jestli opravdu chcete tento článek sdílet.

Twitter ve svém prohlášení uvedl, že tato jednoduchá výzva může pomoci přimět některé uživatele k přehodnocení jejich akcí na sociálních sítích, aniž by platforma čelila obvinění z cenzury.

Sdílení odkazů nebo článků bez toho, že by je uživatelé doopravdy přečetli, není žádnou novinkou. Už v roce 2016 Microsoft ve spolupráci s Columbia University zjistil, že 59 % přeposlaných článků na Twitteru nebylo uživatelem ani otevřeny, natož přečteno.

Jako další příklad uvádí deník The Guardian článek, který byl publikován na satirickém webu Science Post s nadpisem „Studie: 70 % uživatelů Facebooku přečetlo pouze titulek vědeckých studií, než připsalo svůj komentář“. Článek měl přes 120 tisíc sdílení. V obsahu se přitom nacházel jen výplňový text, který se nejčastěji využívá při rozvržení tisku, infografiky nebo webdesignu, tzv. lorem ipsum.

Twitter se pokusil už v květnu přimět uživatele přemýšlet nad svými příspěvky nebo komentáři. Výzva k přezkoumání odpovědí přišla, pokud se uživatel pokusil odeslat komentář se škodlivým jazykem. Ovšem tento experiment se ukázal jako neúčinný, protože systém nevyhodnotil škodlivý jazyk mezi přáteli, ale pouze nenávistné komentáře na ostatní uživatele. „Snažíme se lidi povzbudit, aby přehodnotili své chování, protože ve většině případů se jedná o afekt. Takhle se nad tím mohou zamyslet,“ uvedl Twitter na svých webových stránkách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inovace v rukou dezinformátorů. Jaké technologie užívají?

23.11.2020 22:04 Aktualizováno Stejně jako daly moderní technologie k dispozici spoustu nástrojů, které nám dobře slouží a bez…

EU řeší, jak by mohli kriminalisté číst šifrované zprávy aplikací

23.11.2020 11:54 Evropská komise a členské státy Evropské unie řeší, jak pro vyšetřování trestné činnosti zajistit…

YouTube aktualizuje podmínky užívání, reklamy bude dávat do všech videí

19.11.2020 12:08 Americký server pro sdílení videopříspěvků YouTube začne postupně vkládat reklamy do všech videí. O…

Většina firem v ČR nemá ochranu proti hrozbám na internetu, největší…

18.11.2020 10:19 Tři čtvrtiny firem nemají dostatečnou ochranu proti vnějším hrozbám na internetu. Vyplývá to ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama