Progress doletěl k ISS na poslední chvíli, docházely zásoby

Moskva - Posádka na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla vinou dubnové havárie ruské nákladní kosmické lodi Progress zásoby léků a potravin už jen na šest týdnů. Takřka na poslední chvíli tak ke stanici 5. července přiletělo jiné nákladní kosmické plavidlo.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Agentuře TASS to dnes řekl Valerij Bogomolov, náměstek ředitele Ústavu lékařských a biologických otázek (IMBP) Ruské akademie věd.

"Měli jsme na orbitální stanici zásoby léčiv, které by stačily nejvýše na půldruhého měsíce. Také vznikl relativní nedostatek potravin. Koncem června jsme měli 88 porcí, zatímco Američané asi 270 až 300," prozradil Bogomolov.
Američané se o zásoby ve "své" spíži s ruskými kolegy podělili. "Nyní, kvůli havárii nákladní lodi Dragon může vzniknout opačná situace, kvůli narušení plynulosti dodávek amerických nákladů," odhadl ruský expert.

Nicméně Progress, který se k ISS připojil 5. července, doplnil nejen ruské zásoby, ale operativně přivezl i menší americký náklad.

V nákladu, který byl ztracen v dubnu, byl i síťový adaptér umožňující používat ruské přístroje v americké části orbitálního komplexu a naopak. Řízení letu nicméně povolilo používat zařízení i bez adaptéru, dokud nebude dodán nový. "Přistoupili jsme na riziko, protože důležitost výzkumu byla dosti vysoká. Nyní už bylo zařízení doručeno a další výzkumy se povedou normálně," řekl Bogomolov a dodal, že i přes havárie nákladních lodí se vědecký program úspěšně plnil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Datový provoz v mobilních sítích loni vzrostl až o 71 procent

28.02.2021 20:28 Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v…

Astronauti připravují ISS na instalaci nových solárních panelů

28.02.2021 19:45 Američtí astronauti Kathleen Rubinsová a Victor Glover dnes zahájili pracovní směnu vně Mezinárodní…

Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla

22.02.2021 20:19 Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se…

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

22.02.2021 14:32 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama