Progress přiletěl k ISS v nejvyšší čas, spíž už zela prázdnotou

Moskva - Vinou dubnové havárie ruské nákladní kosmické lodi Progress byly na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zásoby léků a potravin už jen na šest týdnů. Problém se naštěstí 5. července vyřešil, když u ISS zaparkoval nový "kamion".

Ilustrační foto
doporučujeme

"Měli jsme na orbitální stanici zásoby léčiv, které by stačily nejvýše na půldruhého měsíce. Také vznikl relativní nedostatek potravin. Koncem června jsme měli 88 porcí, zatímco Američané asi 270 až 300," prozradil Valerij Bogomolov, náměstek ředitele Ústavu lékařských a biologických otázek (IMBP) Ruské akademie věd.

Američané se o zásoby ve "své" spíži s ruskými kolegy podělili. "Nyní, kvůli havárii nákladní lodi Dragon může vzniknout opačná situace, kvůli narušení plynulosti dodávek amerických nákladů," odhadl ruský expert.

Nicméně Progress, který se k ISS připojil 5. července, doplnil nejen ruské zásoby, ale operativně přivezl i menší americký náklad.

V nákladu, který byl ztracen v dubnu, byl i síťový adaptér umožňující používat ruské přístroje v americké části orbitálního komplexu a naopak. Řízení letu nicméně povolilo používat zařízení i bez adaptéru, dokud nebude dodán nový. "Přistoupili jsme na riziko, protože důležitost výzkumu byla dosti vysoká. Nyní už bylo zařízení doručeno a další výzkumy se povedou normálně," řekl Bogomolov a dodal, že i přes havárie nákladních lodí se vědecký program úspěšně plnil.

"Obávali jsme se, že když na stanici zůstanou jen tři, a ne šest kosmonautů, tak nebudou mít čas na vědu. Ale posádka se předvedla jako natolik profesionální, že plní celý vědecký program, aniž by to bylo na úkor obsluhy ISS. Je velice důležité, že kvůli haváriím nedošlo k velkým výpadkům v plnění programu. Splníme jej," ujistil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla

22.02.2021 20:19 Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se…

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

22.02.2021 14:32 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop…

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze jídlo i červy

20.02.2021 19:36 Na oběžnou dráhu dnes úspěšně odstartovala nákladní loď Cygnus, která na Mezinárodní vesmírnou…

Perseverance poslal další fotky z Marsu, včetně unikátního snímku z…

19.02.2021 22:04 Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance, který ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama