Hawking: Moderní autonomní zbraně se stanou Kalašnikovem zítřka

MAGAZÍN - Pravděpodobnost, že nastane podobně děsivý scénář jako ten, který známe například z R.U.R. a řady jiných vědecko fantastických knih či filmů, je stále větší. Před vražednými roboty již varovaly i takové kapacity, jako je Stephen Hawking či Elon Musk.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper
doporučujeme

Vyvinutí vražedných robotů je nevyhnutelné, varují spolu s více než tisícem akademiků a podnikatelů špičkoví vědci Stephen Hawking a Elon Musk. Děsivá hrozba by se mohla vyplnit již před rokem 2050. Vědci tak vyzývají svět, aby proti tomuto nebezpečí včas zakročil. 

„Tato vědecká trajektorie je více než zřejmá, autonomní zbraně se stanou Kalašnikovem zítřka." upozorňují vědci. Problematika uměle inteligentních zbraní (Artificially Intelligent Weapons) byla také tématem konference v Buenos Aires.

Během konference akademici představili otevřený dopis, který podepsala řada předních vědců a vlivných podnikatelů. Je to vůbec poprvé, co před tímto druhem zbraní varovali i ti nejšpičkovější odborníci.

V dopise stojí: „Zahájení závodů ve zbrojení v oblasti uměle inteligentních zbraní je nebezpečný nápad. Existenci těchto zbraní by se mělo předejít prostřednictvím jejich celkového zákazu, který by byl kontrolován pečlivým lidským dohledem."

Dále výzva argumentuje skutečností, že řada chemiků a biologů jednoznačně podporuje mezinárodní dohody, jež úspěšně zakazují zbraně hromadného ničení, proto je podle ní na čase, aby tak učinili i v případě uměle inteligentních zbraní.

Na rozdíl od jaderných zbraní, vývoj tohoto typu vojenské techniky není natolik nákladnou záležitostí. Z tohoto důvodu je její masová produkce jen pouhou otázkou času.

Vědci pak předkládají široké spektrum možností, jak se budou dát tyto uměle inteligentní zbraně využít. A to od páchání různých teroristických činů, vykonávání etnických čistek až po pomoc diktátorům při kontrole vlastního lidu.

Někteří vědci nicméně poukazují na možná rizika úplného zákazu autonomních zbraní. Jedním z nich je například profesor Walsh, který upozorňuje, že všeobecný zákaz těchto zbraní, nezabrání teroristům a darebáckým státům v jejich produkci a zneužití.

Podle serveru News.com.au však vědci ve svých iniciativách dost možná zaspali. Důkazem může být existence dnes již polo autonomních dronů, jež má ve své výzbroji armáda nejedné země.

Některé typy těchto bezpilotních letounů jsou schopny zcela samostatně identifikovat cíl, zamířit a bez jakékoliv lidské asistence provést úspěšný zásah.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný test NASA: Nádrž marsovské rakety SLS byla záměrně zničena +VIDEO

10.12.2019 16:47 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama