Solar Impulse 2 se opět vydá na cestu, po devíti měsících startuje z Havaje

Honolulu - Z Havaje dnes odstartoval letoun Solar Impulse 2, cesta na Moffettovo letiště v kalifornském Mountain View by mu měla trvat 62 hodin. Počasí nad Pacifikem je prý ideální.

Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.

Stroj odstartoval po devíti měsících nucené přestávky. Z Havaje se vznesl s přibližně hodinovým zpožděním kvůli čekání na zmírnění větru. 

Piloti zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a do loňského června absolvovali osm etap. Při té poslední, během letu z Japonska na Havaj, se po přehřátí zničily baterie.

Cesta letounu kolem světa měla původně trvat pět měsíců, přičemž na vlastní let mělo připadnout 25 dní. Komplikace se ale dostavily také v Číně a poté Japonsku, kde se letadlo nečekaně zdrželo kvůli problémům s počasím.

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Boeing a NASA znovu odložily start lodi Starliner

04.08.2021 19:53 Společnost Boeing a americká vesmírná agentura NASA dnes kvůli závadě opět odložily plánovaný start…

Boeing odložil zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

03.08.2021 18:23 Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST…

NASA odložila dnešní zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

30.07.2021 20:23 Aktualizováno Americká vesmírná agentura NASA se rozhodla odložit z dneška nejméně do 3. srpna testovací let…

Vesmírná turistika odstartovala. Bezos s hosty se podíval do vesmíru

20.07.2021 22:11 Aktualizováno Raketa New Shepard společnosti Blue Origin dnes úspěšně vynesla modul RSS New Step (nový krok) s…

Raketoplán firmy Virgin Galactic s miliardářem Bransonem zvládl zkušební…

11.07.2021 20:33 Aktualizováno Vesmírná loď společnosti Virgin Galactic se zakladatelem firmy Richardem Bransonem na palubě dnes…

Titanic se rozpadá. Bakterie denně pohltí stovky kilo železa

03.07.2021 21:58 Aktualizováno Titanic se rozpadá. Legendární zaoceánská loď, kterou pokořil ledovec, se pomalu poddává podmořským…

Související:

Právě se děje