Konec pomalého WiFi internetu. Vědci vymysleli zcela nové řešení

Massachusetts - Pomalé bezdrátové připojení k internetu přes WiFi může být již brzy minulostí. Vědci totiž vymysleli zcela novou komunikační technologii, která se může pochlubit nejen mnohem větší rychlostí, ale i zvýšeným dosahem.

Ilustrační foto
doporučujeme

MegaMIMO 2.0. Tak se jmenuje nová technologie, která má oproti stávající WiFI síti nejen větší dosah, ale je i třikrát rychlejší. Stojí za ní vědci z CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Lab na Massachusettském technologickém institutu), kteří věří, že se tato technologie jednoho dne objeví v domácnostech používajících internet ke každodenní práci a zábavě.

Největší výhodu má MegaMIMO 2.0 zejména v místech s velkou koncentrací lidí. V letištích, sportovních halách či nákupních centrech se stovky lidí denně snaží připojit k jedné síti, což má vliv na rychlost připojení, která není nikterak závratná. 

"V dnešním světě bezdrátových technologií nelze zamáznout tento problém tím, že se do jednoho místa umístí více vysílačů, protože by mohlo dojít k tomu, že sítě budou vzájemně konfliktní," uvedl vedoucí výzkumník Ezzeldin Hamed. "Je nutné, aby spolu všechny přístupové body vzájemně spolupracovaly a dokázaly efektivně využít dostupné spektrum," dodal.

"Problém je v tom, že stejně jako nemohou dvě rozhlasové stanice vysílat na stejné frekvenci ve stejnou dobu, nemůže více směrovačů přenášet data na stejném kusu spektra bez vytváření rušení," vysvětlil člen týmu vědců Hariharan Rahul.

MegaMIMO 2.0 není ve své podstatě nikterak přelomový vynález. Staví na technologii, kterou dnes používají prakticky všechna bezdrátová zařízení a která umožňuje přístrojům jako jsou chytré telefony přijímat více signálů z různých vysílačů. Doteď ale nebylo možné použít více přístupových bodů, neboť by došlo k přetížení sítě.

Řada odborníků je vůči novému vynálezu skeptická, vědci stojící za MegaMIMO 2.0 ale dokázali vyřešit řadu praktických problémů a rádi by nyní oslovili velké techologické společnosti. V dohledné době bychom se tak mohli dočkat malé internetové revoluce.

Témata: internet | Vědci
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Modul čínské sondy si pospíšil. Sběr hornin na Měsíci skončil o den dříve

03.12.2020 12:57 Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den…

Potápěči našli na dně Baltu šifrovací stroj Enigma, patrně pochází z…

03.12.2020 12:24 Němečtí potápěči našli na dně Baltského moře válečný šifrovací stroj Enigma, který nejspíš pochází…

Co je za Mléčnou dráhou? Teleskopy ASKAP objevily milion nových galaxií

02.12.2020 07:30 Nová soustava velmi výkonných radioteleskopů v západní Austrálii zachytila při mapování vesmíru…

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

01.12.2020 20:11 Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama